Ak má guráž, tak ho odvolá. Ak nie, tak podá demisiu

V sobotu popoludní som to videl takto. „Otázne je, čo nastane, ak Mikloš odmietne svojho blízkeho priateľa odvolať - hoci to nepovažujem za pravdepodobné, lebo na priamy útok Dzurindu a Mikloša proti Ivete Radičovej ešte nenastal čas. Ak by však nastala táto situácia, bude Iveta Radičová nútená navrhnúť odvolanie ministra financií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

A Ivan Gašparovič by ho mal odvolať. Predpokladám, že Mikloš ani Dzurinda neveria, že by toho bola Iveta Radičová schopná, ak však nebude hrať túto hru dostatočne vážne a dostatočne razantne, je z nej politická mŕtvola.
Preto si myslím, že po dohode vnútri časti SDKÚ-DS Mikulčík odíde sám a kauza daňového riaditeľstva odíde do stratena s ním. Či sa však po pôvodnom brutálnom sklamaní vrátia sympatie aspoň časti verejnosti k Ivete Radičovej, netuším."

Zdá sa, že napriek všetkému, čo o doterajšej koalícii viem a čo som o nej doteraz napísal, mal som o Miklošovi a Dzurindovi vyššiu mienku, ako by som u seba samého predpokladal.

Iveta Radičová už raz išla na hranu, keď pri voľbe generálneho prokurátora vyhlásila, že ak bude zvolený Dobroslav Trnka, tak podá demisiu. Iba (ne)šťastná zhoda okolností, alebo tuposť jedného neznámeho poslanca, ktorý nedostatočne vyplnil hlasovací lístok, spôsobila, že svoju hrozbu nemusela splniť. Nič to však nemenilo na tom, že prinajmenej štyria koaliční poslanci hlasovali tak, aby Radičová odišla. Nevie sa síce, kto tak urobil, ale zámer odstrániť Radičovú z vedenia vlády sa už nedal utajiť. A s pravdepodobnosťou blízkou istote sa dá domnievať, že predseda SDKÚ-DS a minister financií by si pri takomto vývoji iba vydýchli. Murín splnil úlohu, dostal ich ku korytám, môže ísť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po niekoľkých mesiacoch ide Radičová na hranu po druhýkrát. Po dvojdňovom vajataní a akceptovaní, priam obhajovaní hry skupinky Mikloš, Mikulčík, Ščurka premiérka precitla a postavila spor na hranu - buď Mikulčík/Mikloš alebo ja. Ivan Mikloš „nečakane" túto výzvu prijal a ak si má Radičová zachovať aspoň zvyšky cti a nemá ostať v dejinách slovenskej politiky ako handrová bábka v rukách bábkohercov Mikloša/Mikulčíka a Dzurindu, neostáva jej iné ako hrať tvrdú hru aj ďalej.

Čo v prípade, že po rokovaní predsedníctva SDKÚ-DS Ivan Mikloš neustúpi a Mikulčíka neodvolá, vytvorí pred Radičovou rázcestie s tromi cestičkami.

SkryťVypnúť reklamu
 1. Ak má guráž, podá demisiu a ponechá túto koalíciu svojmu osudu. Zachová si zvyšky slušnej tváre a v dejinách slovenskej politiky bude mať veľmi čestné miesto. A v prezidentských voľbách v roku 2014 bude mať veľké šance.
  Čo však znamená pád vlády a - 1. buď zostavenie vlády novej (na čele s Miklošom), alebo 2. predčasné voľby.

 2. Ak má veľkú guráž, navrhne prezidentovi odvolanie Ivana Mikloša.
  Čo znamená otvorený boj vnútri SDKÚ-DS a v konečnom dôsledku vytesnenie Radičovej z pozícií v čele SDKÚ-DS, pretože táto strana je nereformovateľná na slušný politický subjekt.
  V prezidentských voľbách v roku 2014 bude mať veľké šance.

Ak však Radičová iba blufovala a ukáže sa, že guráž nemá, zostane handrou v rukách dvojičky Mikloš - Dzurinda. A na to, že by sa ešte niekedy mohla uchádzať o najvyššie politické posty, môže zabudnúť. Pretože už nikdy nebude pre žiadnu stranu volebným tromfom.

Lebo dnes už Iveta Radičová nehrá o to, či zostane premiérkou. Ale o to, či v očiach relevantnej väčšiny Slovenska zostane slušným človekom.

Róbert Kotian

Róbert Kotian

Bloger 
 • Počet článkov:  86
 •  | 
 • Páči sa:  17x

som novinár na voľnej nohe - odkedy som odišiel zo Sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu