Už pred prvým kolom voľby generálneho prokurátora sa v kuloároch viacerých strán hovorilo o podozrení, že Smer-SD a SDKÚ sú dohodnutí na opätovnom zvolení súčasného generálneho prokurátora. Dôvodom mala byť "pretrvávajúca zdržanlivosť" Generálnej prokuratúry pri vyšetrovaní podozrení spojených s financovaním oboch politických strán. A očakávania spojené s pretrvaním Trnku na tomto poste.
Až nátlak médií, rozhodnutie Ivety Radičovej, že v prípade zvolenia Dobroslava Trnku podá demisiu (čo bolo tesne pred snemom SDKÚ a v takom prípade mohol byť jeho výsledok aj iný) a pragmatický krok poslancov SaS, že si budú fotiť svoje hlasovacie lístky, aby nemohli byť obvinení zo zlyhania (na čo sa chystali najmä v klube SDKÚ), spôsobili, že Trnka v prvom kole zvolený nebol.
Pred druhým kolom však viacerí koaliční poslanci avizovali, že tak urobia opäť, aby mali dôkaz, že dodržiavajú dohody predsedov poslaneckých klubov z poslednej koaličnej rady (hovoriť o príkaze vedenia strany je predsa len trochu vágne).
Súčasná hystéria predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý avizoval, že podajú sťažnosť na Ústavný súd, aby zabránili opakovanému foteniu hlasovacích lístkov, je však motivovaná predovšetkým niečím iným ako presvedčením, že týmto krokom „členovia strany Richarda Sulíka hrubo porušujú Ústavu SR a to najmä ustanovenie, že poslanec vykonáva svoj mandát slobodne a nie je viazaný príkazmi". Ako vraví Robert Fico, „prekvapilo nás, že sa opäť oficiálne niektorí predstavitelia vyjadrili, že si budú znovu fotiť hlasovací lístok vrátane poslaneckého preukazu ako potvrdenie, že splnili príkaz vedenia strany vo veci voľby generálneho prokurátora". Poslanci Smeru teda budú „navrhovať, aby ÚS rozhodol o dočasnom opatrení a odložení voľby generálneho prokurátora dovtedy, kým nebude rozhodnuté, či došlo alebo nedošlo k porušeniu ústavných práv poslancov". Čo asi treba jemne rozanalyzovať.
Takže aká je momentálna situácia - predsedníčka vlády Iveta Radičová a štyria predsedovia poslaneckých klubov SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd sa na koaličnej rade dohodli, že na štvrtkovej voľbe generálneho prokurátora podporia spoločného kandidáta Jozefa Čentéša. Z čoho vyplývajú dva rezultáty -
1. z právne puristického hľadiska by sa poslanci nemali cítiť viazaní ani takouto dohodou vedení svojich klubov a už toto vyhlásenie koaličných lídrov by mal Robert Fico napadnúť na Ústavnom súde, ak mu tak záleží na dodržiavaní ústavy; ak to však dovedieme do absurdna, namiesto koaličnej spolupráce bude z NR SR anarchistický spolok.
2. Ak sa všetci koaliční poslanci rozhodnú, že zvolia Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, a toto rozhodnutie aj dodržia, tak majú dostatok hlasov na to, aby tak urobili bez ohľadu na Ficove hysterické výkriky. Či už si svoje lístky odfotia alebo nie.
Neverím, že toto Robert Fico nevie - pretože ak v koalícii prevláda dôvera a dohoda, žiadny Ficov protikrok nemôže byť úspešný. Ak sa však Robert Fico napriek tomu snaží o ovplyvnenie spôsobu voľby generálneho prokurátora koaličnými poslancami, sleduje zrejme niečo iné.
Je totiž zjavné, že v koalícii nejestvuje dôvera v tom, že všetkých 79 poslancov zajtra zahlasuje za Jozefa Čentéša a najmä v kluboch SaS, KDH a Most sú silné obavy, že v klube SDKÚ-DS sa nájde niekoľko poslancov, ktorí dajú svoj hlas Dobroslavovi Trnkovi - na to však potrebujú mať vytvorené vhodné podmienky. Tie sa im usiluje vytvoriť Robert Fico - že pri tom argumentuje Ústavou, Ústavným súdom, má iba dodať jeho cieľom zdanlivo čistú motiváciu.
Keďže však ani jedna z troch koaličných strán nechce, aby jej zostal v ruke Čierny Peter, urobia jej poslanci všetko pre to, aby mohli zajtra zdokumentovať, že to neboli oni, kto dal hlas Dobroslavovi Trnkovi. Jednou, predsa len spochybniteľnou, cestou je odfotografovanie hlasovacích lístkov, aby prinajmenej v koalícii po voľbách vedeli "who is who".
Inou cestou, o ktorej sa uvažuje, je voľba s dvoma hlasovacími lístkami a obálkami - na každom lístku bude meno iba jedného kandidáta, jeden lístok vložia poslanci do obálky a druhý si ponechajú ako prípadný doklad, že nevolili Trnku. Isteže, je to "podobne tajný spôsob hlasovania" ako ten s fotením, len nie je možno taký ponižujúci.
Vráťme sa však na samý začiatok - a tam sú intenzívne podozrenia z nečistého financovania dvoch dominantných politických strán a snaha ich predsedov čo najviac sťažiť ich vyšetrenie. Ostatné je len sprievodný folklór.
1. dec 2010 o 12:18
(upravené 1. dec 2010 o 12:32)
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 165x
Čo je v pozadí Ficovej hystérie
Nedá sa síce dokázať, že Robert Fico a Mikuláš Dzurinda sú dohodnutí na zvolení Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora, ale keby tomu bolo tak, podľa môjho osobného úsudku by nekonali inak
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(26)