Pred Gorilou a po nej

Základná otázka v kauze Gorila - či ide o relevantný škandál, ktorému sa oplatí venovať pozornosť - sa zdá, zodpovedala pozitívne a materiály, ktoré mali k dispozícii niektoré redakcie dva roky a podobne, sa začínajú presadzovať spôsobom (tu a tu napríklad), aký môže byť aktérom celého škandálu nemilý viac ako predpokladali v čase, keď si mysleli, že majú všetko pod kontrolou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

To je teda optimistickejší pohľad tu a teraz - a keďže vôbec nie je isté, či si takéto pozitívne konštatovanie budem môcť dovoliť aj v budúcnosti, netreba premárniť túto, snáď nie jedinečnú príležitosť.

Odpoveď na druhú základnú otázku - sú materiály Gorila a Gorila 1 (linky doplnené po upozornení čitateľa - pozn. rk) autentické? - síce zodpovedali Martin Danko a Dobroslav Trnka záporne, Martin Pado bol dokonca zasiahnutý amnéziou, ale určite to nie je prekvapujúci postoj od žiadneho z nich.
Môžeme síce pripustiť, že Gorily sú fikciou, alebo že právo na existenciu má aj názor, že spisy nie sú autentické, lebo Trnka nehľadal aj v registračke v miestnosti v suteréne vedľa pokazeného WC, ale snáď môžeme pri tejto veľkorysosti voči druhej starne očakávať podobnú šancu aj my, čo máme pochybnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A pri týchto pochybnostiach sa priam núka niekoľko síce menej zásadných, ale určite nie bezvýznamných otázok:

Na adresu Krajského súdu v Bratislave - o troch žiadostiach SIS o použitie ITP, o dôvodoch na súhlas s ich použitím, o dôvodoch na pokračovanie ich využívania a dokonca aj na potvrdenie dôvodov na pokračovanie v odpočúvaní. Dnes síce môže hovorca Krajského súdu médiám hovoriť, že sa k veci nevyjadrujú - ale bol by taký nezhovorčivý aj voči vyšetrovateľom z úradu boja proti korupcii?

Na adresu bývalého ministra vnútra - pretože ak by ktorýkoľvek doterajší minister vnútra dostal napríklad prílohu listu riaditeľa SIS ministrovi vnútra SR (č.p. 63/964-V-342-53/2006-S zaslaná 6.4.2006), ktorá hovorí o tom, že „Slovenská informačná služba získala poznatky k činnosti finančnej skupiny, ktorá získava operatívne informácie z prostredia polície a následne ich dokáže využiť pri ovplyvňovaní vyšetrovania v niektorých prípadoch, týkajúcich sa prevažne závažnej hospodárskej trestnej činnosti, ktoré sa riešia hlavne na Úrade boja proti korupcii (ÚBPK)", myslíte, že by si to nepamätal? A že by sa ani na jednom konci korešpondencie táto pošta nezachovala?

SkryťVypnúť reklamu

Na adresu súčasného vedenia SIS - a popri tom aj na bývalého riaditeľa SIS - na list, poslaný 19. marca 2007 príslušníkom 5. odboru sekcie D SIS, kde bol funkčne zaradený ako vedúci analytického oddelenia, riaditeľovi SIS Magalovi. A na prípadné zbavenie mlčanlivosti tých príslušníkov SIS, ktorí mali do činenia so spracovávaním spravodajských informácií na základe ITP Gorila. Iveta Radičová hovorí, že teraz už bude SIS spolupracovať - uvidíme. Aj to, či to bude stačiť.

Na predsedníčku vlády - ak na základe odpočúvania redaktorky Pravdy Vandy Vavrovej a a opozičného poslanca Roberta Kaliňáka bol odvolaný minister obrany Ľubomír Galko do troch dní, ak za niekoľko dní na základe kauzy platinové sitká bola odídená riaditeľka Správy štátnych hmotných rezerv Eva Hrinková, ako dlho jej bude trvať, kým zasiahne do vedenia Fondu národného majetku, kde naďalej sedí jedna z kľúčových postáv kauzy Gorila? Ako sa dá dočítať aj na stránke FNM, „podľa zákona číslo 38/2010 Z. z., ktorým sa mení zákon č.92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2010, najvyšším orgánom Fondu národného majetku Slovenskej republiky je výkonný výbor, ktorý sa skladá z piatich členov. V zmysle § 35 ods. 2 uvedeného zákona, predsedu výkonného výboru Fondu národného majetku Slovenskej republiky a ďalších štyroch členov vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra hospodárstva a výstavby Slovenskej republiky".

SkryťVypnúť reklamu

Podobných otázok je veľa - napríklad Daniel Lipšic, ktorý sa pred dvoma rokmi tak úprimne rozhorčoval nad kauzou kúpených poslancov („Žiadny rozumný človek neverí tomu, že ak je parlament zablokovaný a dvaja prejdú bez vysvetlenia, že to je v poriadku. Bol to posledný prvok, ktorý vytvoril bariéru nedôvery medzi nami a našimi voličmi," povedal v januári 2009 podpredseda KDH Daniel Lipšic), vďaka ktorým mohla pokračovať druhá vláda Mikuláša Dzurindu, by si mohol detailnejšie pozrieť gorilí záznam z 8. januára 2006, kde vtedajší minister za ANO „by chcel, aby sa na nákladoch záchrany parlamentu vo výške 50 mil. Sk (úplatky pre nezávislých poslancov) podieľali aj SDKÚ, KDH a SMK, pretože zo záchrany vlády profitujú aj oni". A keď by už bol v takom rozbehu, zaujímavé sú aj indície o kupovaní poslaneckého klubu ANO (s. 20), o manipulovaní volebných výsledkov v roku 2006 (s. 49)..

SkryťVypnúť reklamu

Takto sa dá pokračovať takmer donekonečna - pre stromy by sme však nemuseli strácať zo zreteľa les. Pretože nech znie Gorila akokoľvek údesne, je to záznam z použitia ITP z jedného bytu v prípade jednej či dvoch záujmových osôb v priebehu niekoľkých mesiacov, doplnený zaujímavou korešpondenciou bývalého pracovníka SIS so svojím riaditeľom a niekoľkými prílohami (napríklad listom riaditeľa SIS ministrovi vnútra). Čiže veľmi uzučký výsek tristnej reality z rokov 2005-2007.
Káuz za všetkých predchádzajúcich vlád bolo skutočne veľa - či už to boli tri vlády Vladimíra Mečiara, dve vlády Mikuláša Dzurindu a jedna vláda Roberta Fica (o tej poslednej je viac napríklad na adrese www.ukradli.sk, sumár káuz Dzurindových vlád predniesol napríklad Miroslav Číž na mimoriadnej schôdzi NR SR počas odvolávania ministra Ľubomíra Jahnátka...).
Insitný alebo bežný pozorovateľ týchto škandálov mohol mať pocit, že ide o vybočenie zo systému, o chybu pri výbere štátnych úradníkov, o pochybenia pri spravovaní štátneho majetku či pri organizovaní verejných súťaží, tie podozrievavejšie typy mohli uvažovať napríklad o zámernom rozkrádaní štátneho majetku.


Napokon, bol to bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorý vo viacerých blogoch detailne analyzoval pochybenia moci. Presnejšie, ako to napísal Šátek, sa to azda ani nedá. V texte Zločinci musia milovať zákon o preukazovaní pôvodu majetku, tvrdí, že „na Slovensku sa po zmene politického systému v novembri 1989 udomácnila beztrestnosť pre zločincov z oblasti (veľko)podnikania, financií i politiky...".
V texte Vláda slovenskej finančnej oligarchie, napísanom krátko pred voľbami 2010, Šátek píše, že „na Slovensku, najmä od druhej polovice 90. rokov minulého storočia klientelizmus, nepotizmus a predaj pozícií postupne prerástol do korupčnej symbiózy politickej elity s vplyvnými ekonomickými skupinami".
Kým však nebola zverejnená Gorila, mohli sme si myslieť, že skutočne sú všetky doteraz poznané škandály výnimkou z pravidla. Dnes už tušíme, obávame sa, máme pochybnosti, podozrievame, že rozkrádanie štátu za nečinného prizerania sa tajnej služby, polície, prokuratúry a súdov je systémom, aký sa tu za dvadsať rokov vytvoril. Že paralela o 99 percentách platí na Slovensku ako v máloktorej inej krajine. A Gorila odhalila záves, za ktorým sa to svinstvo skrývalo.

Možno ešte nie je prineskoro na zvrat tohto vývoja. Hoci súper v druhom kúte ringu - politická aj ekonomická špička krajiny, polícia, prokuratúra, justícia, tajné služby, časť médií (mlčanie Pravdy a HN je desivé)... - vyzerá nad sily väčšiny, 10. marca budú sily vyrovnané.

(p.s. Pôvodne som to plánoval na stranu www.ekumst.sk, ale tam máme prázdniny.)

Róbert Kotian

Róbert Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  17x

som novinár na voľnej nohe - odkedy som odišiel zo Sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu