Radičovej dilema a Sulíkov syndróm

Najprv dve poznámky od veci - lebo na samostatný blog to asi nie je. Je bizarné vidieť Roberta Fica, ako od Radičovej očakáva bleskové rozhodnutie v kauze hayekovcov, keď jemu samotnému rozhodovanie v zjavne väčších prúseroch trvalo mesiace (nástenkový tender), či ich dlhé mesiace dokonca obhajoval a kryl pred vyvodením zodpovednosti (predaj emisií). Je bizarné vidieť, ako sa predseda NR SR Richard Sulík programovo vyhýba situáciám, ktoré sú pre neho zjavne nepríjemné a kde by mal prekročiť svoj tieň. Už tu bol premiér, ktorý v prípade nepríjemných situácií odchádzal „za medveďmi", teraz máme predsedu NR SR, ktorý v takých chvíľach odchádza do zahraničia - už raz kvôli tomuto emigrantskému syndrómu skoro prišla koalícia o väčšinu v NR SR, dnes jeho pravá ruka Jozef Mihál nevylučuje rozpad koalície, ak bude premiérka trvať na odchode Martina Chrena z postu štátneho tajomníka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

A teraz k veci - jedným z kľúčových problémov tejto koalície je, že Iveta Radičová sa stala predsedníčkou vlády v rozpore so záujmami väčšiny straníckych funkcionárov SDKÚ-DS a je to na jej pozícii v koalícii vidieť. Radičovú na post volebného lídra vyniesli radoví členovia strany, ktorí uprednostnili sympatie verejnej mienky a potenciálnych voličov SDKÚ-DS, nie funkcionári, ktorí sú skôr na strane Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša. A z postu volebného lídra sa dostala na post predsedníčky vlády aj vďaka tomu, že túto kandidatúru podporili ostatní traja koaliční partneri - a navonok aj samotná strana SDKÚ-DS, lebo v tej povolebnej eufórii sa inak nedalo (na hrane akceptovateľnosti potom bolo nastúpenie Mikuláša Dzurindu na post ministra zahraničných vecí - že sa na tento krok nešťastne nabalilo aj obsadenie postu predsedu NR SR Richardom Sulíkom, čo vyblokovalo Jana Figeľa z postov, na ktoré bol oveľa vhodnejší, si ešte vychutnáme).
Z toho všetkého vyplýva dosť labilné postavenie predsedníčky vlády v situáciách, ktoré si žiadajú tvrdý postoj voči koaličným partnerom - pretože silnú podporu vlastnej strany nemá, musí hľadať iné spôsoby nátlaku na koaličných partnerov v situáciách, ktoré sú pre ňu a pre jej imidž neprijateľné (a kauza hayekovcov je poslednou z nich). A že jej musí na imidži pred verejnosťou záležať viac ako ostatným predsedom koaličných strán, je zrejmé - väčšie kladivo na nich nemá (aj preto zrejme vznikol ten systémový krok o súvislosti medzi platmi ústavných činiteľov a hospodárením štátu, čím si Radičová svoju pozíciu vo verejnosti upevní). Na druhej strane však zrejme preto Iveta Radičová - v rozpore s nepísanými pravidlami vnútrokoaličnej komunikácie - vyťahuje na verejnosť aj veci alebo prezentuje postoje, ktoré by silný predseda strany jednoducho neurobil, ale by o nich najprv diskutoval s koaličnými partnermi a až potom predstúpil na verejnosť s hotovým riešením.
Radičová sa tak zmieta medzi Scyllou a Charybdou - nemôže občas nereagovať, lebo verejnosť si od nej žiada potvrdenie svojej predstavy o nej samotnej, ale takisto jej robí problém svoje predstavy presadiť, ak jej partneri majú iný názor, čo je učebnicový príklad oboch štátnych tajomníkov. Radičová presne vyhmatla, že ide o etický problém konfliktu záujmov (paradoxne, morálne pochybnejšie sú ich obchody s Počiatkom ako Miškovom, kde nevylučujem, že skutočne o poslednej súťaži nemuseli vedieť - prinajmenej zareagovali správne) a dala ho najavo tak, že len málokto pochyboval, ako podľa nej vyzerá ideálne riešenie. Po odmietavom postoji oboch predsedov, Bugára aj Sulíka, je však zjavné, že „táto cesta k chrámu nevedie" a výsledkom bude zrejme kompromis. Štátni tajomníci na svojich postoch zostanú a všetci okolo Radičovej sa budú tváriť, že situácia nebola takou dilemou (buď ja alebo oni), akou sa zdala ešte pred niekoľkými dňami.
Budúcnosť sa zdá byť ako veľmi problematická - myslieť si, že teraz budú pri moci krištáľovo čistí, je insitné. Logicky sa bude premiérka dostávať do situácií, kde sa bude musieť od niektorých praktík dištancovať - ale či ich aj dokáže presadiť voči lobistickým skupinám v zákulisí koaličných strán, jej vlastnú nevynímajúc, je veľmi otázne. A tak si bude musieť vybrať - či obetuje svoj imidž a zostane trpenou predsedníčkou vlády (vo Ficovom slovníku „jej hovorkyňou"), čím stratí sympatie verejnosti, alebo bude na svojich predstavách trvať a stane sa veľkou prekážkou záujmov koaličných strán, ktoré nakoniec jej dilemu vyriešia.
Šancu na posilnenie svojho straníckeho postavenia však Radičová odmietla - zrejme vie, že na sneme SDKÚ-DS by Dzurindu nedokázala poraziť, čo by malo dopad na jej pozíciu v samotnej koalícii. Kým však túto dilemu nevyrieši, budeme Radičovú vidieť tak ako dnes na tlačovke - ako v rozprávke, ani pešo, ani na voze, ani dar, ani nedar...

Róbert Kotian

Róbert Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  17x

som novinár na voľnej nohe - odkedy som odišiel zo Sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu