Slabé Írsko? Omyl. Náš kvalifikačný súper o ME 2020 vo futbale bude v Bratislave favorit

V zostave nášho najbližšieho súpera môžeme násť niekoľko zaujímavých hráčov. Nie je prekvapením, že mnohí z nich pravidelne nastupujú v anglickej Premier League.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O zhruba 3 týždne nás čaká prvý zápas vyvrcholenia kvalifikácie na Majstrovstvá Európy 2020 vo futbale. Priaznivcov slovenského futbalu priveľmi uplynulé vystúpenia nášho celku v Lige národov nenadchli, avšak pred semifinálovou bitkou o Euro s Írskom prevláda medzi verejnosťou ako aj v online diskusiách skôr názor, že sme dostali veľmi priaznivého a priechodného súpera. Poďme sa teda lepšie pozrieť proti komu to najbližšie v Bratislave nastúpime.

Írsko ťaží predovšetkým z geografického a kultúrneho prieniku s Veľkou Britániou a výnimkou nie je ani jeho prvý futbalový tím. V súčasnosti v ňom síce nenájdeme megastars typu Damiena Duffa, Matta Hollanda či Robbieho a Roya Keanovcov avšak aj súčasný tím je zložený prevažne z hráčov pravidelne nastupujúcich v Premier League, ktorá je odborníkmi považovaná za najkvalitnejšiu súťaž sveta, prípadne podľa gusta jedna zo štyroch najkvalitnejších líg. Ešte pred bližším rozborom írskej zostavy a porovnaním s našou repre si položme otázku – o koľkých našich členoch základnej jedenástky toto môžeme rovnako povedať?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležitá je samozrejme aj momentálna forma. Tá je u nás momentálne na bode mrazu. Íri sú však na tom podobne a v predošlom cykle zaknihovali iba remízu 1:1 v Bulharsku resp. domácu prehru 0:1 s Fínskom. Ohlasy trénera ako aj domácich médií smerovali hlavne k levelu fitness u hráčov, čo je podobná starosť ako u nás. Nakoľko sa však anglické súťaže rozbehli až uplynulý víkend, toto by sa malo v prípadne Írska (a dúfajme, že rovnako aj v našom) postupne do najbližšieho zrazu zlepšiť. Dajme však bohom aktuálnu formu či naladenie, ktoré sa za niekoľko týždňov môže ešte zmeniť a pozrime sa na porovnanie tímov rečou papiera a štatistík.

SkryťVypnúť reklamu

Brankársky post momentálne nie je u ostrovanov práve najstabilnejšie obsadený. Jednotkou je spoľahlivý brankár Randolph, ktorý však robí iba dvojku vo West Ham United. Vlaňajšiu sezónu síce solídne odchytal v druholigovom Middlesborough (bojujúcom o záchranu) avšak vstup do tej súčasnej mu zatiaľ nevychádza a v prvom kole Premier League sedel iba na lavičke. Napriek tomu však s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť v bráne on. V jeho prospech hovorí najmä 44 reprezentačných štartov a fakt, že jeho alternatívou je Mark Travers, ktorý je síce jednotkou v druholigovom Bournemouth (vlani ešte Premier League), avšak má iba 21 rokov a je momentálne v podobnom štádiu kariéry ako Marek Rodák.

SkryťVypnúť reklamu

Pri porovnaní so Slovenskom sú Íri v bráne slabší v prípade, že nastúpi Martin Dúbravka, avšak toto skôr vyzerá ako nepravdepodobné a tak to bude z oboch strán skôr stavenie na brankára bez permanencie v najvyššej súťaži vs. lotéria s medzinárodne málo odskúšaným Greifom či Rodákom.

Obrana je u Írov mimoriadne silná s pretlakom konkurencie, čo im aj v prípadne výpadkov dovoľuje zachovať vysoký stupeň kvality. Za menom hráča je vždy uvádzané koľko minút odohral v uplynulom kole Premier League. Kapitán Coleman (90´) je pravidelný pilier obrany a dôležitý člen kádra FC Everton. Zadáci O´Shea (90´– WBA), Egan (90´) a Stevens (90´ obaja FC Sheffield) nastupujú rovnako pravidelne v základe svojich tímov čo platí aj o Longovi, ktorého Burnley však kvôli preloženiu svoj víkendový zápas nehralo. Veľké nebezpečenstvo na kraji predstavuje agilný Duffy momentálne pôsobiaci v Celtic Glasgow (90´ + 1 strelený gól). Na druhom kraji by mal nastúpiť Doherty (74´- Tottenham), ktorému síce podľa Josého Mourinha posledný zápas veľmi nevyšiel avšak stále je nositeľom mnohých ligových štartov a člen základu v jednom z top tímov ligy. V prípadne núdze sú ešte na call-up pripravení Christie (0´- Fulham) či Lenihan (90´- Blackburn, 2. Liga Championship).

SkryťVypnúť reklamu

U nás je z top ligy v rámci obrany iba Škriniar, ktorý však v Interi toho posledne veľa nenahral. Alternatívy sú potom zo súťaží ako druhá talianska či španielska liga, česká, poľská prípadne slovenská liga. Našim problémom je aj to, že nemáme stabilne a kvalitatívne obsadené kraje, pričom hráči nášho súpera sú na týchto postoch pravidelne konfrontovaní s najvyššou kvalitou na ostrovoch. V obrane sú na tom Íri podstatne papierovo lepšie.

Lepšie sú na tom aj v zálohe, kde však rozdiel nebije až tak do očí. Kucka, Lobotka, Duda, Haraslín hrajú (minimálne nepravidelne) najlepšie ligy a do rovnakej kategórie môžeme zaradiť aj Hamšíka, ktorý síce hrá iba v Číne, avšak ako hráč s X-faktorom mierne za zenitom to ešte stále kvalitatívne aspoň na priemer v top lige vytiahne.

Náš súper má zálohu ako inak poskladanú z hráčov Premier League. Hendrick (90´+ 1 gól Newcastle) a McCarthy (74´ - Crystal Palace) tvoria spolu s kvôli odhladom zápasov nehrajúcimi Hourihaneom (Aston Vila) a Bradym (Burnley) solídnu formáciu. Do zostavy sú v zálohe pripravený naskočiť aj Molumby (0´- Brighton) a Browne (90´- Preston, 2. Liga Championship). Títo hráči sú prevažne pracanti svojich tímov, pravdepodobne s menšou dávkou talentu ako slovenskí hráči avšak sú obrúsení pravidelnými súbojmi s elitou a napríklad s poloamatérmi z najvyššej írskej ligy ich zamieňať rozhodne nemôžeme.

Útočníci sú pomerne veľkou neznámou na oboch stranách. Boženík toho veľa za posledný pol rok nenahral a nastúpil iba na pár minút aj cez víkend v drese Feynoordu. Ostatní naši hráči na tomto poste sú zmeskou nižších či hierarchicky slabších líg nad ktorými tu dlho rozjímať nebudeme nakoľko ich rozbor bude v najbližších týždňoch ešte predmetom mnohých športových novinárov u nás.

Zastavme sa však na chvíľu pri Íroch. Tí majú až 5 útočníkov v kádroch Premier League avšak ani jeden nie je pevne zakotvený v základe. Robinson ako jediný nastúpil cez víkend v základe a odohral 60 minút v drese WBA. Zvyšní iba naskakovali resp. vôbec nehrali: Long a Obafemi (5´ resp. 0´- obaja Southampton), McGoldrick (29´- FC Sheffield), Connolly (45´- Brighton), Napriek tomu je však aspoň z čoho vyberať a aj tréner Stephen Kenny má tak viac možností na zmenu a taktické manévre.

Suma sumárum: o tri týždne môžeme čakať všetko len nie odovzdaného súpera, teda aspoň podľa ich menoslovu a štatistík. Ak zvažujeme, že títo hráči ako celok neobstoja zamyslime sa ako sme ako celok vyzerali posledne aj my. Minimálne podľa zostavy by sme mali mať pred Írmi zdravý rešpekt a podľa toho prispôsobiť aj fanúšikovské očakávania. Lebo ak vypadneme bude to so silnejším súperom – teda aspoň podľa papiera.

Róbert Talafa

Róbert Talafa

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek so záľubou v žurnalistike. Rád píšem o témach ku ktorým mám pocit, že som neanšiel dostatok informácií na sme.sk ja sám, prípadne ich považujem za také, ktoré môžu mať pridanú hodnotu pre ostatných. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu