Dôchodky len pre bohatých

Peniaze na ruku z 2. piliera dostanú len bohatí. Ministerstvo práce totiž navrhuje, že ak dôchodca nebude mať dôchodok vyšší ako štvornásobok životného minima (v tomto roku cca 790 eur), nebude si môcť zo svojich úspor vybrať nič. Dnes je nad touto hranicou len okrajový zlomok asi 9500 ľudí. Zvyšok bude mať smolu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Nový návrh „anuitnej novely", ktorú dnes ministerstvo púšťa do pripomienkového konania, ide presne v duchu všetkého, čo Fico a jeho ľudia hovoria a robia v dôchodkovom systéme už od roku 2006. Dokonca ešte aj nastavenie parametrov tak, aby viac vyhovovalo poisťovniam (čo tam po nejakých sporiteľoch) je v súlade s Ficovou verziou jánošíckej cti - silní na kone, ostatní utekajte.

Fico a jeho ľudia sa už pred rokmi rozhodli 2. pilier zničiť, to je fakt, ktorý by sme mali zobrať na vedomie. Agresívnou rétorikou urobili z DSSiek krotké a sebecké ovce. A vytrvalo silnými rečami a hlúpymi činmi zneisťujú ľudí tak, že dnes už nikto vlastne nevie, v čom je 2. pilier prínosný a načo v ňom byť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Opakovane 2. pilier otvárali a zatvárali v doprovode masívnych kampaní proti sporeniu.

  • Reguláciou zrazili výnosy na dno.

  • Znížili podiel odvodov pre 2. pilier z 9 na 4 percentá hrubej mzdy.

A teraz odrádzajú aj pravidlami výplaty dôchodkových úspor, pretože až na výnimky si ľudia budú musieť „kúpiť" doživotný dôchodok od nejakej životnej poisťovne. Poisťovne majú za cieľ neprerábať, takže výplata tohto doživotného dôchodku bude rozložená tak, aby v priemere ľudia nedostali za svojho života v mesačných platbách viac než si nasporili. A ak niečo zvýši, tento zostatok nebude predmetom dedičstva.

Nech už sa novela tvári akokoľvek technicky, takéto nastavenie výplaty dôchodkov z 2. piliera je ďalším oslabením jeho zmyslu a dôveryhodnosti pre väčšinu ľudí.

A tak stále platí, čo na tomto blogu zaznelo už pred vyše rokom: Ak máte 30 a menej, zabudnite na dôchodok. A ako sa nám to tu utešene vyvíja, ani starší nemajú nič isté.

SkryťVypnúť reklamu

Autor je člen Výkonného výboru a ekonomického tímu NOVA.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu