Fico: "Si naozaj nevedieme zle."

Len včera sme mohli počuť, ako premiér Fico hovorí, že „ak sa pozrieme na čísla, na fakty, tak si naozaj nevedieme zle," keď si v Poľsku prebral ocenenie Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu. Volanie premiéra bolo vypočuté. A už dnes bolo pár takých čísiel a faktov zverejnených.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Tak napríklad, že Rwanda, Vietnam, Botswana a ďalších 74 krajín sveta je v súčasnosti pre podnikanie atraktívnejších ako naša ťažko skúšaná domovina. Vyplýva to z práve zverejneného Globálneho indexu konkurencieschopnosti, vydávaného pravidelne Svetovým ekonomickým fórom. Slovensko sa v tomto rebríčku prepadlo na najhoršiu úroveň za posledných 16 rokov (to tu ešte vládol akýsi Vladimír Mečiar a jeho parta) a oproti časom reformnej druhej Dzurindovej vlády (2005) kleslo o 37 miest (zo 41. na 78. miesto).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zverejnený index neukazuje nič prekvapivé. Naše najväčšie slabiny (z pohľadu ľudí, ktorí tu podnikajú a vytvárajú pracovné miesta) sú tieto:

 • Bezkonkurenčne najhorší sme v kvalite verejných inštitúcií (chápu sa tu v širokom zmysle, teda vrátane vymáhania práva alebo dôvery v politikov, kde sme na 139. mieste z celkovo 148 hodnotených krajín).

 • Slabá je aj kvalita vzdelávacieho systému (130. miesto zo 148 hodnotených krajín sveta).

 • A problém máme aj s trhom práce (napríklad v položke „efekt zdanenia na motivácie pracovať" sme na 131. mieste na svete, v kategórii „schopnosť udržať talenty" sme na 130. mieste v rebríčku).

V porovnaní s krajinami na podobnom stupni ekonomického rozvoja zaostávame v spomínaných inštitúciách, v inováciách, v infraštruktúre a vo vzdelávaní. Napokon, všetky detaily sú dostupné na webe.

Aby toho nebolo málo, priložili aj štatistici pár čísiel a faktov na chrúmanie. Zamestnanosť v 2. štvrťroku (teda od nástupu Ficovej vlády) klesla o 0,3% (teda ubudlo približne 6900 pracovných miest) a počet ľudí, ktorí podľa zistení Štatistického úradu pracujú v zahraničí, stúpol o 14,2% (na vyše 136 tisíc ľudí). Súhrnne teda Slovensko prišlo od nástupu Ficovej vlády o takmer 30 tisíc pracovných miest, ktoré neboli nahradené inou ekonomickou aktivitou.

SkryťVypnúť reklamu

Takže tu máme situáciu, keď takmer štyria z desiatich ľudí v produktívnom veku nie sú ekonomicky aktívni, situácia sa zhoršuje a vláda namiesto podpory ekonomickej aktivity robí všetko pre jej pridusenie.

 • Zvýšila odvody a daňové zaťaženie práce.

 • Nečinne sa prizerá rozkladu justície.

 • Zhoršila zákonník práce a tým zlikvidovala tisícky pracovných miest.

 • Obmedzila a výrazne skomplikovala flexibilnejšie formy práce - na dohody a na živnosť.

 • Nevie zastaviť masívne daňové úniky, osobitne na organizovaných veľkých podvodoch s DPH.

 • Všade bujnie veľká korupcia a na stole sú megalomanské projekty (jedna zdravotná poisťovňa a podobne) ako opísané z biznis plánov veľkých oligarchických skupín...

A onen Človek roka 2012 pre severovýchodnú Európu nielenže nemá nijakú pozitívnu víziu a riešenia, ktoré by aspoň neškodili, ale naopak vyhlasuje, že „si naozaj nevedieme zle". Nie, nerobí si srandu. Má pravdu - on a jeho parta si zatiaľ naozaj nevedie zle. Bude to platiť až dovtedy, kým tu budú väčšinu viac než toto zaujímať jeho milostné pletky.

Nič proti láske v zrelom veku, samozrejme.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
 • Počet článkov:  35
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu