Ficov veleodvážny sľub

Ficova vláda má v rukách obrovskú moc. Ak by chcela, môže za pár týždňov zmeniť akýkoľvek zákon. A ak by vedela, mohla by výrazne zlepšiť život na Slovensku. Či nechce alebo nevie - na výsledku, ktorý vidíme všade okolo seba, to nič nemení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu
(zdroj: www.topky.sk)

Prejav premiéra Fica na sneme Smeru trval veľmi dlho, ale z hľadiska obsahu vlastne kratulinký. Dozvedeli sme sa, že Smer má pred sebou tri priority - „Vytvoriť všetky podmienky na to, aby sme v roku 2016 znížili mieru nezamestnanosti na úroveň PRIEMERU eurozóny", tlačiť na rast miezd a pokračovať v boji proti daňovým únikom.

Sú na svete ľudia, ktorí od výročných prejavov úradujúceho premiéra očakávajú nejakú myšlienku či nebodaj víziu. Priznám sa, že patrím medzi nich a ten prejav som si vypočul celý. Ak je nás viac a aj vy ste premýšľali, či ste snáď niečo neprehliadli, potom vedzte, že porucha v tomto prípade nie je vo vašom prijímači. Ak teda tým vizionárskym výjavom pre blízku budúcnosť nie je opakované vychvaľovanie Janka Richtera, pochvala Paľa Pašku, Peťa Kažimíra, a pozodrivo málo pozitívnych slov o Robertovi Kaliňákovi. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tým prioritám: V boji s únikmi na daniach držíme všetci vláde palce. Je dobre, že sa jej darí znižovať kolosálne úniky na DPH - len zatiaľ nevieme, akú časť z toho tvoria odhalené organizované skupiny „kolotočových" kšeftárov, ktorých podiel na únikoch je zásadný. Bolo by však fajn, keby vláda tiež začala používať aj iné nástroje ako tupú sekeru, ktorou vytrvalo plošne trestá (najmä väčšou byrokraciou) všetkých s argumentom, že niektorí určite budú podvodníci.

Tlak na rast miezd je zaujímavá téza, z úst premiéra sa však vzťahuje iba na verejný sektor. Úradníkov treba slušne zaplatiť, o tom žiadny spor - len by bolo dobré, keby viac boli odmeňovaní tí, ktorí viac robia užitočné veci a napĺňajú poslanie verejnej služby. Ak sa tu začnú výraznejšie zvyšovať platy štátnej správe bez akejkoľvek zmeny v počtoch úradníkov a náplni ich práce (a kto si dovolí to potom zmeniť, pri ich počte a voličskej sile?), bude to znamenať len toľko, že sme sa vydali na cestu do Grécka. V cieli nás však nebude čakať teplé more, ale bankrot štátu.

SkryťVypnúť reklamu

No najlepší je tretí Ficov sľub: „Vytvoriť všetky podmienky na to, aby sme v roku 2016 znížili mieru nezamestnanosti na úroveň priemeru eurozóny." Všimnime si - nesľubuje výrazný pokles počtu ľudí bez práce. Sľubuje len to, že vytvorí „všetky predpoklady", aby sa miera nezamestnanosti mohla priblížiť priemeru eurozóny. Na predpoklady k znižovaniu nezamestnanosti majú v Smere veľmi silné know-how, ako môže vidieť každý počas ich vládnutia pri pohľade na štatistiky zamestnanosti aj nezamestnanosti.

Keďže Fico použil v súvislosti s nezamestnanosťou slovo „znížiť", asi v Smere neočkakávajú, že priemer eurozóny bude ďalej rásť a my stáť na mieste dovtedy, kým nás ten priemer dobehne. Ale čo sa týka toho poklesu, nerobme si veľké nádeje: V októbri tohto roka miera nezamestnanosti v eurozóne - to je ten priemer, ku ktorému chce Fico klesať v priebehu nasledujúcich troch rokov - podľa Eurostatu dosahovala 12,1%. V rovnakom čase bola na Slovensku podľa toho istého Eurostatu nezamestnanosť na úrovni 13,9%.

SkryťVypnúť reklamu

Na vyrovnanie rozdielu 1,8 percentuálneho bodu si strana a vláda dala deadline o tri roky. Ale úškrn nie je namieste. Sledujúc nápady a výkony všetkých tých JankovPaľov, splniť tento sľub - nech už je akokoľvek minimalistický - nebude ani trochu jednoduché.

Autor je člen Výkonného výboru a ekonomického tímu NOVA.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu