Kiska, Procházka, Lipšic, Žitňanská. Nádej žije

Prezidentské voľby ukázali jednu, pre budúcnosť krajiny veľmi podstatnú, vec. Dopyt voličov po novom chápaní politiky a po generačnej výmene rýchlo rastie, a tento dopyt túžobne hľadá reálnu ponuku, ktorá by ho naplnila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Takto z pohľadu nesocialistických a nenacionalistických („pravicových") voličov chápem veľký úspech Rada Procházku (21,2% hlasov) v prvom kole, a aj obrovský úspech a zvolenie Andreja Kisku (59,4% hlasov) za nového prezidenta republiky v druhom kole.

Neviem, či je to dôkaz frustrácie a sklamania z „tradičnej politiky". Skôr asi to sklamanie voličov zavedených „pravicových" strán súvisí s chýbajúcou silnou pozitívnou víziou a absenciou osobností, ktorí túto víziu pomenujú a stelesňujú. Ale netýka sa to len „pravicových" voličov. Ľudia bez rozdielu svojich politických preferencií už majú plné zuby nespravodlivosti, prevahy bezohľadných, hluchoty neschopných politikov, frustrácie z nefungujúcich úradov a nekvalitných verejných služieb. A ubíja ich chýbajúca nádej, že ich život sa môže zlepšiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Andrej Kiska, aj Rado Procházka - každý svojim spôsobom a svojimi slovami - pozitívnu víziu pre Slovensko majú. Dokázali ju pomenovať a pre veľkú skupinu voličov sú jej autentickými nositeľmi. O čosi podobné sa pokúšame aj my s Danielom Lipšicom v hnutí NOVA, a takto som chápal aj iniciatívu Tvoríme Slovensko poslancov Lucie Žitňanskej a Mira Beblavého.

To, čo ľudí tohto typu v politike spája, je úprimná snaha zmeniť Slovensko na krajinu, kde veci fungujú. Kde bude vládnuť aspoň základná spravodlivosť, kde bude poctivosť odmeňovaná a nepoctivosť trestaná, kde misiou štátu (politikov aj verejných inštitúcií) bude služba občanom, kde budú motivácie k aktivite a osobnej zodpovednosti silnejšie ako budovanie mentality nárokov a odovzdanosti.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami, chceme zmeniť Slovensko na fungujúci, moderný a úspešný štát.

Možno sa nezhodneme úplne na všetkom. Každý používa trochu iné slová, iné príbehy, ponúka iné riešenia. Cieľ však máme rovnaký. Preto si myslím, že je našou povinnosťou hľadať k sebe cestu a spolupracovať - pokojne aj každý v rámci vlastného politického projektu - tak, aby sme pre nespokojných a hľadajúcich voličov vytvorili pestrú a atraktívnu ponuku politikov pozitívnej vízie.

Prezidentské voľby ukázali, že dopyt po novom chápaní politiky a novej generácii politikov je silnejší než sme predpokladali. Je iba na nás, na každom z nás, či sa nám podarí vytvoriť zaujímavú alternatívu, ktorá bude mať silu v dohľadnom čase zmeniť veci k lepšiemu.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu