Pastiersky list spravodlivo rozhorčeným

Akými témami a vášnivými debatami žije aktuálny spoločenský diskurz v našej malebnej krajine? Aj ja mám pomerne jasný názor na problematiku politickej korektnosti, homeopatie alebo očkovacieho sprisahania. Ale, pri všetkej úcte, dovolil by som si prispieť niekoľkými ďalšími námetmi, o ktorých by možno tiež stálo za to málinko podebatovať a poriadne sa vyhádať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

1.) Spravodlivosť. Momentálne rozomletá na prášok. Ako by mohla verejná moc (vláda a parlament) zmeniť súčasné nastavenie, motivácie a kľúčové osoby bez toho, aby tým nevytvorila precedens politických čistiek a zasahovania do justície, ktorá by pre dobro nás všetkých asi predsa len mala zostať nezávislá?

2.) Fungujúci štát. Verejné služby sú v postupnom rozklade. „Spoločenská zmluva", ktorou my, občania, odovzdávame časť svojej slobody voleným zástupcom, dlhodobo jednostranne porušovaná. Šikanovanie a prekážanie v iniciatíve slobodných občanov na každom kroku (a úrade). Ako robiť revolučné zmeny - a aké - nerevolučnými prostriedkami?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3.) Ekonomická prosperita. O tej môžeme iba snívať, a to nie (len) pre problémy všade naokolo, ale aj pre vlastnú, netušene rozkvitnutú schopnosť píliť pod sebou všetky konáre. Permanentné zhoršovanie podmienok na podnikanie a pracovnú aktivitu. Permanentne rastúca byrokracia. Ingorovanie základných ekonomických zákonov, nulová podpora nápadom, ktoré by nás mohli vytiahnuť z provinčnej stagnácie.

4.) Demografia. Prirodzený úbytok obyvateľov už o pár rokov citeľne prevýši prirodzený prírastok. Už v roku 2023 sa počet seniorov (65+) vyrovná počtu detí (0-14) a tento pomer sa bude rýchlo ďalej zhoršovať. Plus sa zvyšuje priemerný vek dožitia. Ak sú dôchodkový systém a zdravotníctvo už dnes v deficite, ako budú vyzerať v čase, keď sa medzi seniorov začnú radiť dnešní tridsiatnici alebo štyridsiatnici? A čo s tým chceme urobiť?

SkryťVypnúť reklamu

5.) Únik mozgov. Veľká časť najschopnejších ľudí zo Slovenska odchádza študovať a pracovať do zahraničia. Nevracajú sa, pretože čo by tu robili? Úspech je podozrivý, možností málo, a vidieť perspektívu radostne, to vyžaduje naozaj veľké úsilie. Čo treba zmeniť, aby sa schopní ľudia na Slovensko radi vracali?

Tých päť námetov je len príklad, dôležitých a možno aj dôležitejších tém je oveľa viac. Poďme sa pohádať o tom, ako ich budeme riešiť!

Lebo že pesničky máme pekné, to už vieme.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu