Richterove štatistické hry

Fascinácia mierou evidovanej nezamestnanosti núti politikov vymýšľať hocičo, len aby mohli s úsmevom popierať realitu. Klesá? Stúpa? Kto sa v tom má vyznať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Minister Richter sa teší.
Minister Richter sa teší. (zdroj: webnoviny.sk)

Len celkom nedávno som nie veľmi objavne konštatoval, že ak sa všetka pozornosť sústredí na mieru nezamestnanosti, politici sú v pokušení robiť alebo tlačiť na štatistické hry s číslami. Neriešia skutočný problém, ktorým je málo roboty, namiesto toho sa sústredia na optické znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných - teda ľudí v aktívnom veku, ktorí si hľadajú prácu.

Neprešiel ani mesiac, a máme tu živý príklad. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) zmenilo metodiku výpočtu miery nezamestnanosti - vyradilo z evidencie dlhodobo nezamestnaných, ktorí popri hľadaní zamestnania pracujú na menších obecných prácach a dobrovoľných službách, teda napríklad pomáhajú v obciach zametať či polievať kvety.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka tejto zmene metodiky vláda môže tvrdiť, že miera nezamestnanosti klesá. Konkrétne v júni podľa ÚPSVaR medzimesačne klesla o 0,01 percentuálneho bodu.

Ako však odhalila NBS, miera nezamestnanosti klesá (aj to len mikroskopicky) iba pre zmenu metodiky - bez tejto zmeny by naopak ďalej rástla - v prípade júna by sa najmä pre prílev absolventov škôl do evidencie zvýšila o približne 0,2 percentuálneho bodu.

V tomto roku to pritom nie je prvý takýto "pokles" nezamestnanosti. Vo februári minister práce Ján Richter ohlasoval zníženie miery nezamestnanosti o 0,09 percentuálneho bodu - zabudol len upresniť, že klesla výhradne a len pre mimoriadny nárast počtu uchádzačov o zamestnanie, zapojených do rekvalifikačných a vzdelávacích kurzov, a preto dočasne vyradených zo štatistiky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to teda zhrnieme: Nezamestnanosť na Slovensku v skutočnosti neklesá, ale naopak rastie. Bez úpravy metodiky miera nezamestnanosti v júni rástla vo všetkých krajoch Slovenska a dosiahla 14,66%. Je teda najvyššia za posledných 9 rokov.

Štatistickými hrami sa k zníženiu počtu nezamestnaných nepreklameme.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu