Šetrenie po našom

V rozpočte na tento rok je miliardová diera. V eurách. A tak sa vraj ide šetriť. Tu je zopár námatkových ukážok z posledných dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Monopolná zdravotná poisťovňa má byť o rok neskôr. Ministerka zdravotníctva nestíha plniť vládou schválený plán a mešká aj transformačný zákon, ktorý má vytvorenie štátneho monopolu v zdravotnom poistení umožniť. Špekuluje sa, že skutočným dôvodom odkladania je, že na výkup súkromných poisťovní a na ďalšie veľké súdne spory a arbitráže nie sú peniaze. Ale nebuďme optimisti - skôr ide o to, že ovečku Ove nemá kto kŕmiť a urobiť takúto zmenu dobre je nad kapacity súčasného politického establišmentu. Ale nevzdávajú to, pretože, ako oznámila hovorkyňa ministerky - posun neznamená, že by celý projekt stopli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale možno by ho stopnúť mali, tak ako tisícky ďalších väčších a menších zbytočných investícií, predražených nákupov a plytvania peňazí, zaplatených tými, ktorí tu ešte pracujú a niečo produkujú. Pretože, ako hovorí minister financií Peter Kažimír: V rozpočte treba vykryť miliardovú dieru. Daňové príjmy sú totiž oveľa nižšie než ministerstvo očakávalo, a tak nás nevyhnutne čaká kombinácia odvážnych nápadov na nové zdanenie a zúfalých pokusov orezať vládne výdavky.

Ono sa ťažko šetrí vláde, ktorá toleruje justíciu v stave, v akom je - a potom podchvíľou vybuchujú rôzne časované bomby ako napríklad tá, keď schránková cyperská firma žiada od štátneho Carga milióny na základe bizarnej prastarej zmluvy a rozhodnutí sudkyne, ktorá je podľa všetkých dostupných informácií v ťažkom konflikte záujmov. Ak by Cargo malo požadovanú sumu vyplatiť, hrozí mu krach. Na druhej strane, štátny nákladný železničný dopravca je v problémoch dlhodobo aj bez toho - a Ficova vláda ho ide „ozdravovať" tak, že rozpredá všetko, čo má reálnu hodnotu. Štátnej firme za odmenu zostanú prakticky všetci zamestnanci a vládou dosadení manažéri budú robiť to, čo robiť preukázateľne nevedia: zabezpečovať pre Cargo nejakú robotu.

SkryťVypnúť reklamu

Zamýšľanému šetreniu príliš nesvedčí ako nápad ministerstva dopravy, ktoré chce turistov na Slovensku zdržať dotáciami. Podľa vládou schválenej stratégie rozvoja cestovného ruchu by cestovné kancelárie, ubytovatelia a dopravcovia, ktorí pritiahnu zahraničných turistov aspoň na päť dní, mali dostávať dotácie. Za všetkých, ktorých sa to priamo týka, kvality tohto nápadu zhrnul jeden cesto-rušník zo Zázrivej: „Problém je, že na Slovensku často nemajú čo robiť a štát by mal skôr ako do podpory hotelov investovať do rozvoja služieb, infraštruktúry a životného prostredia, pretože ľudia dnes už vyhľadávajú najmä aktívnu dovolenku."

SkryťVypnúť reklamu

No a aby bola show (keď už toho chleba veľa nie je), minister kultúry Marek Maďarič by tu chcel vidieť nejaký ten Hollywood. Predstavil plán podpory pre filmové spoločnosti, ktoré získajú stimul v podobe vrátenia 20% peňazí, preinvestovaných do filmovania u nás. Bez limitu. Pod čiaru patrí informácia, že tesne pred ohlásením tohto hollywoodskeho raja sa oživil podnikateľský plán jednej bratislavskej eseročky, ktorá chce, aby v Bratislave vyrástli filmové štúdiá ako z Hollywoodu.

Ale inak je tu veselo.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu