Viac peňazí mladým rodinám

Rodiny s malými deťmi si zaslúžia osobitnú pozornosť z viacerých dôvodov. Ale tým hlavným je, že práve ony sú dnes v pásme chudoby oveľa častejšie než akákoľvek iná skupina obyvateľov Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: www.nova.sk)

Každý, kto má alebo mal dieťa, to pozná: s jeho narodením sa začínajú rodičovské radosti, ale zároveň existenčné ťažkosti. Rodina, v ktorej jeden rodič zostáva s dieťaťom doma (spravidla to býva mama) zrazu čelí výpadku jedného príjmu. Dostáva síce rodičovský príspevok, ale ten - aktuálne v hodnote 198 eur mesačne - predchádzajúci príjem pracujúceho rodiča nijako nenahradí.

V situácii, keď životné náklady týchto ľudí prudko stúpajú (námatkou: výbava pre dieťa, plienky, strava, ošetrenia, hračky a podobne), je to pre mnohé rodiny existenčne veľmi ťažká doba. Nie je preto nijakým prekvapením, že podľa pravidelného merania „rizika chudoby", ktoré robí Eurostat, sú na Slovensku chudobou ohrozované najmä domácnosti s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností EU SILC - ako sa ono meranie ohrozenia chudobou oficiálne nazýva - v roku 2011 ukázalo, že:

  • v pásme chudoby na Slovensku žije takmer tretina rodín s tromi a viac závislými deťmi (32,6 %),

  • viac ako štvrtina osamelých rodičov s najmenej jedným dieťaťom, čiže neúplné domácnosti (26,4 %).

To je výrazne viac ako pri akomkoľvek inom type skúmaných domácností, a na prekvapenie tiež oveľa viac než napríklad v domácnostiach dôchodcov.

Rodiny s malými deťmi sú teda v pasci: majú množstvo mimoriadnych výdavkov, ale stratia jeden príjem a šanca privyrobiť si je minimálna. Odrádza ich Ficovo znevýhodnenie práce na dohodu, odvody a veľmi nízka atraktivita čiastočných pracovných uväzkov.

Je zrejme len jeden rozumný spôsob, ako zodpovedným rodičom pomôcť - vytvoriť im podmienky, za ktorých budú môcť vypadnutý príjem v kombinácii s rodičovským príspevkom aspoň čiastočne nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Preto NOVA v balíku opatrení pre Šťastnejšiu rodinu predstavila aj riešenie, ktoré výrazne zlepší rodičom šance legálne si privyrobiť.

Konkrétne navrhujeme, aby rodič, poberajúci rodičovský príspevok, mohol legálnou pracovnou činnosťou na dohodu zarobiť ročne až do 3736 eur, pričom celý takýto zárobok bude zároveň:

  • oslobodený od platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne z tohto príjmu,

  • oslobodený od platenia dane z príjmu (keďže ide o príjem nižší ako nezdaniteľný základ dane),

  • oslobodený od povinnosti podávať daňové priznanie (po prekročení hranice 50% nezdaniteľného základu dane, ako dnes prikazuje zákon o dani z príjmu).

Inými slovami, ak súhrnný ročný príjem poberateľa rodičovského príspevku z práce na dohodu nepresiahne výšku nezdaniteľnej časti základu dane z príjmu fyzickej osoby pre príslušný kalendárny rok (pre rok 2013 je to 3735,94 eur, táto suma sa každoročne zvyšuje), môže si rodič ponechať celú zarobenú sumu a zároveň bude ušetrený byrokracie. Dnes si rodičia tiež môžu privyrábať, pretože nápad Smeru zakázať prácu pri poberaní rodičovského príspevku našťastie neprešiel - ale zo zarobenej sumy viac ako tretinu musia zaplatiť na odvodoch, nehovoriac o absurdnej byrokracii okolo práce na dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Takže zhrnutie: navrhujeme, aby rodič mohol popri poberaní rodičovského príspevku zarobiť prácou na dohodu ďalších 3736 eur za rok (resp. 311 eur mesačne), z ktorých nebude musieť platiť žiadnu daň ani žiadne odvody.

Náš návrh nerieši všetky problémy zodpovedných rodičov, ale dva celkom určite: výrazne zvyšuje ich šancu nahradiť aspoň časť vypadnutého príjmu a zároveň zľahčí ich kontakt s profesiou a zvýši ich šance k plnohodnotnému návratu na trh práce.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu