Vlastnícke práva opäť v ohrození

Traja poslanci Smeru navrhujú ďalšie zmäkčenie ochrany vlastníctva. Ak ich návrhy prejdú, vláda bude môcť každého občana proti jeho vôli vyvlastniť ešte ľahšie ako doteraz.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu
(zdroj: voluntarysociety.org)

Robia to s úmyslom „zefektívniť prípravu a realizáciu významných investícií" a úsmevne tvrdia, že to prispeje „k zatraktívneniu podnikateľského prostredia v Slovenskej republike".

Svoj majetok si každý chráni ako vie. Keď sú však dotknuté vlastnícke práva malej skupiny ľudí v mene „vyšších záujmov" väčšiny, sme k ochrane vlastníctva oveľa vlažnejší. Ale to je fatálna chyba. Už roky sa tu deje tiché (a občas aj hlučné, ako v prípade protiústavného rozbiehania stavby diaľnic aj na pozemkoch, ktoré ešte neboli ani len právoplatne vyvlastnené) oslabovanie nedotknuteľnosti vlastníctva. Dovedené do extrému, ku ktorému sa však nenápadne blížime čoraz viac - jedného dňa možno bude vláda rozhodovať aj o tom, kto si môže ponechať svoj veľkometrážny dom či byt, a kto sa ich vo „verejnom záujme" (ubytovanie vysokých štátnych úradníkov, početných rodín, ...) bude musieť vzdať za férovú cenu úradného posudku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ústava SR v článku 20, odsek 1) hovorí: „Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu..." a v odseku 4) dodáva, že „vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu."

Od roku 1999 sa táto smutná možnosť oberať ľudí o majetok rozšírila tým, že definícia verejného záujmu pre účely vyvlastňovania zahrnula aj pojem „významné investície", definované minimálnym objemom investície a jej národohospodárskym prínosom. A teraz poslanci Smeru - Maroš Kondrót, Michal Bagačka a František Petro - predložili parlamentu návrhy, z ktorých vyplýva ďalšie zväčšovanie moci vlády siahnuť na súkromný majetok.

SkryťVypnúť reklamu
  • Definícia „významnej investície" sa rozšíri na všetky druhy stavieb.

  • Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur a s minimálne 300 novovytvorenými pracovnými miestami.

  • Pri „významnej investícii" už nebude potrebné záväzné stanovisko obce v územnom konaní, na rozhodnutie bude stačiť rozhodnutie vlády.

Vláda sa zmení na vybavovača. Vlastných občanov oberie o ich majetok výmenou za „primeranú náhradu", o ktorú však vyvlastňovaní asi príliš nestoja, keďže ich treba vyvlastňovať. A potom vláda tento majetok na tácke podá veľkému súkromnému investorovi.

Ďalšie oslabenie ochrany vlastníctva celkom iste nepovedie k „zatraktívneniu podnikateľského prostredia v Slovenskej republike" - ale tomu asi nemôžu veriť ani samotní predkladatelia tohto návrhu. Je to presne naopak, čo vynikajúco zdokumentoval vo svojej slávnej knihe Mystérium kapitálu ekonóm Hernando de Soto, ktorý si všimol, že chudobnejšie sú dlhodobo najmä krajiny, ktoré slabo chránia vlastnícke práva a tým bránia tvorbe kapitálu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vlastníctvo nie je účinne chránené, znižuje sa tiež motivácia investovať, budovať, vyrábať, zveľaďovať majetok. A nejde len o tých pár ľudí, ktorí pre priemyselný park alebo diaľnicu násilne (vyvlastnením proti svojej vôli) prídu o kus poľa, dom či garáž. Malý rešpekt k nedotknuteľnosti vlastníctva postupne odplavuje aj podnikateľskú a spoločenskú dôveru, že investovanie (odkladanie spotreby) a úsilie má nejaký zmysel a prináša úžitok.

Sme ako tá žaba v hrnci. Štátne vyvlastňovanie už berieme ako normálnu vec. Onedlho nám tak možno bude pripadať aj ad hoc zdaňovanie vkladov na našich účtoch. A jedného dňa zistíme, že nám niekto chce zobrať ešte viac. Lenže to už budeme uvarení ležať na tanieroch gurmánov verejného záujmu.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu