
Počas našej cesty trvajúcej niečo viac hodiny sme sa dostali z nížin v strede ostrova do kopcovitej časti na západe.Zhruba 15km pred Sligom,najväčšom meste na západnom pobreží, sa nachádza dedina Castlebaldwin.V nej je obočka do kopcov s honosným názvom Bricklieve mountains.Najvyšší bod v nich však nepresahuje 400 m.n.m.

Od Castlebaldwin sme pomaly ale isto stále stúpali.Briecklieve mountains sú od oceánu vzdušnou čiarou vzdialené menej ako 10km a tak napriek nízkej nadmorskej výške sľubovali pekné výhľady.

V tomto ročnom období Írsko vôbec nepripomína "zelený ostrov.

Napriek minimálnej vegetáci vhodnej pre ovce je i tá časť kopcov kde sa náchádza cintorín využíaná ako pasienok.A tak drahá pri otváraní brány ako prvá zistila,že v kopcoch dosť fúka.

Na konci asfaltky nás čakala tabuľa s oznamom,že ku mohylám je to ešte zhruba 1km a pokračuje ku nim iba kamenná cesta.Zmenila sa i scenéria a okolité skaly už viac pripomínali hory.

Počasie bolo parádne rovnako ako okolie a tak sme zaparkovali a posledný kilometer sme zvládli po svojich.

Z toho mali radosť i juniori a preskúmali,čo sa len dalo.

Niekde týmto smerom sa nachádza Carrowmore,kde je najstarší megalitický cintorín v Európe.

V pozadí tejto fotky je vidieť Knocknarea s kamennou mohylou kraáľovnej Meave.Celá táto oblasť je jedným z najdôležitejších centier starodávneho Írska.Carrowmore je s Carrowkeel spojené riekou Uinshin,ktorá bola v časoch doby kamennej hlavnou cestou.Spájala jazero Lough Arrow so zálivom Ballisodare a je priam posiata pozostatkami dávnej minulosti.

Názov Bricklieve mountains je foneticky vytvorený z írkeho Breac Sliabh čo znamená strakaté alebo bodkované vrchy.

Takmer na celom povrchu Bricklieve mountains sa nachádza hrubá vrstva rašeliny.Miestami dosahuje až 3 metre. A ako vidieť na fotografi tak majiteľ pozemku ju ťažil a využíval.Pravdepodobne na vykurovanie čo je na írskom vidieku stále najrozšírenejší spôsob výhrievania domov.A najlacnejší.

Rašelinisko sa však začalo tvoriť až po vzniku mohýl,okolo roku 1500p.nl. Podnebie sa vtedy ochladilo o 2 stupne a stalo sa vlhkejším.A dovtedy holé vápencové skaly začaly zarastať machmy.

A dnes na povrchu rašeliny vyrastá rôznorodá vegetácia .

Mohyla G.
A tu sme sa dostali k hhlavnému menu nášho výletu.Zo všetkých 14 mohýl roztrúsených v týchto kopcoch je táto najcenejšia.Ako jediná má strešný priechod.Spolu s omnoho známejším Newgrange sú jedinými známymi mohylami na ostrove s takouto jedinečnou konštrukciou,ktorá umožňuje osvetliť hlavnú pohrebnú komoru v presne stanovenom čase. Napriek množstvu spoločných znakov je medzi nimi zásadná odlišnosť. Na rozdiel od toho v Newgrange tento prierez je usporiadaný na letný slnovrat a dokonca v čase zimného osvetľuje hlavnú miestnosť hrobky i Mesiac!Škoda,že o obyvateľoch Írska z tejto doby nemáme viac poznatkov.Ich astronomická znalosť a technické prevedenie stavieb tisíc rokov pred egypťanmi je fascinujúce.

Toto je hlavná komora, do ktorej preniknú lúče počas zhruba 3 týždňov v čase letného slnovratu. V Newgrange je prevedenie oveľa precíznejšie a lúče sa dostanú dnu iba na pár minút presne 21.júna keď Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Raka.

Pohľad z vnútra von.Po krátkej prechodovej "hale" sa nachádza hlavná komora z ktorej vybiehajú 3 rovnako veľké bočné komory.Z miest nad vchodom preniknú dnu lúče,ktoré osvetlia vnútro hrobky.Keďže som sa vo vnútri mohol takmer vzpriamiť odhadujem jej výšku na cca 170cm.

Mohyla H.
Každej mohyle bolo pri prvom serióznom výskume v roku 1911 pridelené písmeno abecedy pre jednoduchšiu identifikáciu.Prieskum však prebehol veľmi rýchlo a nekvalitne, dokonca i s použitím dynamitu.

Detail vchodu,ktorý vykresľuje spôsob akým bola väčšina hrobiek vybudovaná.Na vertikálne kamene sú poukladané "preklady",ktoré tak vytvárajú akési umelé jaskyne.Potom navŕšili okolo nich kamene.Veľké obvodové balvany tu nevidieť pretože sú pod hrubou vrstvou rašeliny.Z každej mohyly vidieť vlastne iba 2/3.

Mohyla K.
Najvyššie položená.Z informácii sa dozvedáme,že v stredoveku v týchto kopcoch pochovávali nepokrstené deti.


Pripomienky na národ,ktorý obýval tieto vrchy až do zmeny podnebia sú roztrúsené všade naokolo.Na východnej časti kopcov sa našli i zvyšky osídlenia z doby kamennej.

Takýto pohľad sa vám naskytne ak vystúpate na vrchol ku mohyle K.Výhľad na celé údolie,v popredí mohyly H a G.

Na záver už iba vrcholová fotografia s mojim mužstvom a odporúčanie navštíviť toto miesto,každému kto zavíta na zelený (dočasne hnedý) ostrov.