Potkan a potkan.

Potkan je po človeku najrozšírenjším cicavcom na Zemi.Okrem toho,že je to veľmi prispôsobivé a inteligentné zviera je i prenášačom rôznych chorôb.Najznámejšou z nich je mor,ktorý zavinil smrť viac ľudí ako vojny.Ale tak ako potkan morové epidémie  v Európe spôsoboval tak ich  i sám na tomto kontinente pomohol zastaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)
Rattus norvegicus
Rattus norvegicus (zdroj: (foto : Internet))

Mor v Európe sa vyskytoval už dlho pred začiatkom nášho lepotočtu. V staroveku však morom nazývali všetky infekčné ochorenia.A tak za prvý "pravý" mor spôsobený morovým bacilom (yersinia pestis) je považovaný mor zo 4.st. v rímskej ríši.Historici ho dávajú do súvisu s príchodom Hunov s ktorými údajne prišli i infikované potkany. A odvtedy sa až do 18.st. vracal na starý kontinent a zabíjal milióny ľudí. Paradoxne jeho začiatok i koniec zapríčinil práve potkan.Ide o 2 najrozšírenejšie druhy.

Potkan tmavý (rattus rattus).U nás je známejší pod názvom krysa (pre zjednodušenie ho budem v v texte používať i ja) a v anglickej literatúre sa označuje ako black rat (čierny potkan).Krysa je pôvodne suchomilný a stromový druh a v okolí ľudí vyhľadáva vyššie položené miesta.Najradšej sa zdržiava v suchých drevených stavbách.Má veľké uši a chvost dlhší ako telo.Jej potrava je na 99% vegetariánska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potkan hnedastý (rattus norvegicus) Je označovaný i ako hnedý. V angličtine brown rat ale niekedy i (aj u nás) ako nórsky.Stále to ale je to isté zviera (ďaľej už len potkan).Je väčší ako krysa má kratší chvost a menšie uši.Obýva spodné časti domov a kanály.Vlhko mu nevadí a žerie prakticky všetko.Dokonca v skupinách loví i menšie zvieratá.

Prenos morového bacilu (yersinia pestis).Mor sa na človeka prenáša priamym kontaktom s blchou morovou.Tej sa v tráviacom trakte množia baktérie,ktoré nasala spolu s krvou z infikovanej krysy.Postupne jej zablokujú žalúdok a blcha začne hladovať a v snahe nakŕmiť sa bodá i do živočíchov, ktorí nie sú jej bežnými hostiteľmi.Týmto spôsobom sa človek nakazí bubonickým a septikemickým morom.Ak sa baktéria dostane do pľúc tak mor (pľúcny) sa ďaľej prenáša i kvapôčkovou infekciou.

SkryťVypnúť reklamu

V stredoveku kde hygiena bola veľmi biedna bol však človek po smrti krysy bežným cieľom blchy.Tie však nekapali na mor ale z rôznych iných príčin.A ako vidieť i zo stručného opisu, krysa neznáša vlhko.V praxi to znamená,že stačilo pár vlhkých týždňov alebo mesiacov a krysy kapali vo veľkých množstvách.Blchy si našli nových hostiteľov - ľudí - a epidémia sa mohla začať.Väčšinou prebiehali vo veľkých mestách a ak sa i začala šíriť ďaľej tak len pomaly. Výnimkou (potvrdzujúcou pravidlo) je Čierna smrť zo 14.st. ( 1347 - 1351),ktorá obehla celú Európu vrátane Ruska vo veľmi rýchlom tempe a zabila tretinu všetkých obyvateľov.Historici však dnes tvrdia,že to nebol mor ale neaké iné ochorenie,ktorého inkubačná doba bola okolo 30 dní a nie 2 ako je to pri nákaze moru.Dnes po takmer 700 rokoch je ťažké dopátrať sa pravdy.Zostáva to však vďačnou témou na rozvíjanie teórií.V čom sa však zhodnú je fakt,že vymiznutie moru po 18.st. spôsobilo vystriedanie krýs potkanmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé zmienky o potkanoch (rattus norvegicus) v Európe sú datované okolo roku 1550.Záznamy z viacerých krajín (Ang.,Fra.,Esp.) potvrdzujú veľké počty okolo roku 1730.Poslednou veľkou zaznamenanou epidémoiu je tá z Ruska v rokoch 1770 - 1772.Od 19.st. mor z Európy vymizol!Spolu s ním i krysy,ktoré nahradili potkany.Tie prišli z juhovýchodnej Ázie kde dovtedy žili v bažinách.Vlhko na rozdiel od krýs vyhľadávajú a sú oveľa odolnejšie proti nepriazni počasia.Dokonca vedia i plávať.Tým,že potkany nehynú hromadne nespôsobujú migrovanie veľkého počtu bĺch na iných hostiteľov.K tomu treba dodať,že sú horším prenášačom morových baktérií ( majú ich v tele oveľa menej) ako krysy.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci tvrdia,že krysy neboli vytlačené potkanmi ale vymizli v dôsledku zmien vo veľkých mestách.Drevenné domy boli nahradené kamennými vlhkými stavbami,ktoré sú pre krysy na život nevhodné.Títo dvaja "bratranci" sa navzájom neobmedzujú.A tak vlastne ľudia nevedomky vytlačili toto obávané ochorenie z našeho kontinentu.Spolu s krysami,ktoré sú teraz chránené vo väčšine krajín Európy vrátane Slovenska.

Blízko k odhaleniu prenášača boli v roku 1665 v Lodýne.Po prepuknutí epidémie sa dovtípili,že neaké zvieratá mor prenášajú a zabili ... všetky mačky a psi v meste.Krysám tak odstránili 2 najväčších nepriateľov a šírenie moru sa ešte urýchlilo.Zastavil ho až požiar ktorý zničil celé mesto i s infikovanými krysami.

Tak keď nabudúce nejakého potkana uvidíte,poďakujte mu.Dnes sa mor dá liečiť jednoducho antibiotikami ale v minulosti bol takmer na 100% smrteľný.Potkan ( hnedastý),ktorý teraz u nás žije vo veľkých počtoch, tak pravdepodobne zachránil milióny životov.

Robo Malec

Robo Malec

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som to ja. Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoSúkromnéNezaradenéSprávy

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu