💡 Vitajte v týždenníku The Weekly Outlook, vašom sprievodcovi na finančných trhoch. Uplynulý sviatkami skrátený týždeň signalizoval koniec prvého štvrťroka, v ktorom akciový trh dosiahol výrazné zisky, pričom index S&P500 od začiatku roka vzrástol o viac ako 10 %. Tento týždeň sa budeme opäť venovať najhorúcejším témam na Wall Street:
AMD a Intel čelia problémom: Čína chce zakázať používanie amerických čipov vo vládnych zariadeniach
Amazon sa vrhá do umelej inteligencie: Konkurent OpenAI, spoločnosť Anthropic, dostáva od Amazonu 2,75 miliardy dolárov
Fed sa neponáhľa: Čo si členovia Fedu myslia o znižovaní sadzieb
Najnovšie údaje o inflácii: Čo odhalil index PCE
Investovanie 101: Pochopenie P/E pomeru
Trhy

Akciové trhy: Akciové trhy v tomto týždni zaznamenali mierny nárast a prvý štvrťrok ukončili so solídnym ziskom
Krypto trhy: Bitcoin sa vrátil na hranicu 70 000 dolárov, len niekoľko dní pred halvingom
AMD a Intel čelia problémom
Čína chce zakázať používanie amerických čipov vo vládnych zariadeniach
Čína chce zakázať používanie zariadení spoločností Intel, AMD a Microsoft vo vládnych systémoch
Čína tvorí 27 % príjmov spoločnosti Intel a 15 % príjmov spoločnosti AMD
Podľa denníka Financial Times Čína plánuje zakázať používanie všetkých čipov Intel a AMD, ako aj systému Microsoft Windows vo vládnych zariadeniach. Tento krok má zrejme podporiť domácu výrobu a zároveň znížiť závislosť od zahraničných výrobcov. Vzhľadom na rastúce napätie medzi USA a Čínou sa zdá byť zrejmé, že Čína bude chcieť reagovať na zákaz vývozu moderných čipov zo strany USA. Zaujímavé je, že tento zákaz sa nevzťahuje na spoločnosť Nvidia, čo možno naznačuje, že hardvér tejto spoločnosti je nenahraditeľný miestnou výrobou.
Nie je jasné, čo to znamená pre dvoch vyššie uvedených výrobcov čipov, ale FT si myslí, že by to mohlo mať vážny dopad. Podľa FT tvorí Čína 27 % príjmov spoločnosti Intel a 15 % príjmov spoločnosti AMD. Nie je však jasné, akú časť z toho tvorili vládne zariadenia oproti súkromnému sektoru - na ktorý sa zákaz nevzťahuje.
Záver pre investorov
To je samozrejme zlá správa pre spoločnosti Intel a AMD. Hoci nie je jasné, aké percento predaja môže byť ovplyvnené, každý zákaz je zlý pre podnikanie a najmä pre sentiment investorov. Zaujímavé je, že najpokročilejší americký výrobca čipov - spoločnosť Nvidia, zákaz nedostala. To môže naznačovať, že jej technológiu nemožno nahradiť domácou výrobou v Číne. Je veľmi dôležité sledovať tento vývoj a vyhodnocovať rastúce politické napätie medzi Čínou a USA.
Amazon sa vrhá do umelej inteligencie
Konkurent OpenAI, spoločnosť Anthropic, dostáva od Amazonu 2,75 miliardy dolárov
Amazon rozšíri svoj podiel v spoločnosti Anthropic na 4 miliardy dolárov
Spoločnosť Anthropic bude na vývoj svojich modelov umelej inteligencie používať čipy a cloud spoločnosti Amazon
V stredu spoločnosť Amazon oznámila, že plánuje investovať ďalších 2,75 miliardy dolárov do startupu Anthropic, ktorý je konkurentom OpenAI. Dohoda zahŕňa, že Anthropic bude pre svoje cloudové služby využívať prevažne AWS a na trénovanie svojich modelov AI bude používať vlastné čipy Amazonu. Spoločnosť Amazon už nejaký čas vyvíja vlastné čipy, aby mohla konkurovať spoločnosti Nvidia.
"Generatívna umelá inteligencia je pripravená stať sa najtransformačnejšou technológiou súčasnosti a my veríme, že naša strategická spolupráca so spoločnosťou Anthropic ešte viac zlepší kvalitu služieb pre našich zákazníkov, a tešíme sa na to, čo bude nasledovať," povedal Swami Sivasubramanian, viceprezident pre dáta a umelú inteligenciu v spoločnosti AWS.
Spoločnosť Anthropic stojí za modelom Claude, jedným z najpokročilejších generatívnych modelov umelej inteligencie na trhu. Jej najnovší model Claude 3 je údajne výkonnejší ako GPT-4 od OpenAI aj Gemini Ultra od spoločnosti Google. Spoločnosť Amazon teraz vlastní podiel vo výške 4 miliárd dolárov v tejto spoločnosti, ktorá má hodnotu viac ako 18 miliárd dolárov. Vývoj týchto modelov je veľmi drahý, a tak sa väčšina peňazí vynakladá na cloud computing. To by mohlo viesť k tomu, že investície spoločnosti Amazon sa vrátia späť do jej podniku.
Záver pre investorov
Poskytovatelia cloudu sa pretekajú v získavaní vývojárov generatívnej umelej inteligencie, pretože vedia, že táto technológia si bude vyžadovať obrovský výpočtový výkon a úložisko, čo Amazon robí veľmi dobre. Spoločnosť Anthropic je v súčasnosti jedným z popredných hráčov v oblasti umelej inteligencie a toto partnerstvo pomôže spoločnosti Amazon pri vývoji AI nástrojov pre jej podniky, ako je AWS a jej internetový obchod. Využívanie cloudu a čipov spoločnosti Amazon na väčšinu práce je veľmi dobrá správa.
Fed sa neponáhľa
Čo si členovia Fedu myslia o znižovaní sadzieb
Členovia Fedu sa so znižovaním sadzieb neponáhľajú
Tri zníženia sadzieb sú stále na stole
Počas minulého týždňa sme si vypočuli názory viacerých členov Fed-u na vývoj inflácie a menovej politiky. V stredu guvernér Fedu Christopher Waller povedal: "So znižovaním sadzieb sa neponáhľame", pričom uviedol, že nedávne údaje o inflácii naznačujú, že sadzby možno budú musieť zostať nezmenené dlhšie, aby sa skrotila lipnúca inflácia. Zníženie sadzieb v tomto roku však nevylúčil, a tak sú tri zníženia stále na stole.
V piatok po reporte PCE predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že report bol "v podstate v súlade s našimi očakávaniami". Powell naznačil, že FOMC bude pred znížením úrokových sadzieb potrebovať ďalšie potvrdzujúce údaje, keďže súčasné podmienky k tomu Fed netlačia. Hospodársky rast a trh práce zostávajú naďalej zdravé, čo naznačuje, že Fed má priestor zastaviť sa a počkať na údaje. "K tomuto kroku sa neodhodláme, kým nebudeme mať istotu," povedal Powell.
Záver pre investorov
Powell povedal, že FOMC stále očakáva tri zníženia sadzieb v tomto roku, a to podporuje tento názor. Dôležité bude, aby inflácia naďalej klesala, ale kým sa tak stane, môžeme byť do istej miery spokojní so schopnosťami Fedu. Dôležité je, že ekonomické údaje sú stále silné, a preto sú investori vrátane mňa optimistickí.
Najnovšie údaje o inflácii
Čo odhalil index PCE
PCE inflácia dosiahla očakávanú úroveň 2,5 %
Jadrový PCE sa spomalil na 2,8 % z 2,9 % v januári
Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie, index PCE, bol vo februári vyšší ako minulý mesiac, avšak v súlade s odhadmi analytikov a centrálnej banky. Celkový index PCE dosiahol 2,5 %, čo predstavuje nárast oproti januárovým 2,4 %. K nárastu prispel prudký nárast cien energií.
Dôležitejšie je, že jadrový index PCE, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, klesol z januárových 2,9 % na 2,8 %. Na medzimesačnej báze sa index spomalil na 0,3 % z 0,4 % v minulom mesiaci.
Zaujímavé je, že inflácia tovarov predstihla infláciu služieb, čo je dôležité, pretože služby boli v dôsledku oneskorených účinkov menovej politiky obzvlášť nehybné. Aj spotrebiteľské výdavky vo februári vzrástli o 0,8 %, čo je viac ako 0,2 % v januári a najvyšší nárast za viac ako rok. To naznačuje, že spotrebitelia sa možno cítia optimistickejšie.
Záver pre investorov
PCE udržiava náladu investorov na uzde, zatiaľ čo CPI dva mesiace po sebe vykazoval vyššiu než očakávanú infláciu. PCE je však lepším ukazovateľom, a preto si investori môžu byť istí, že inflácia je na ceste späť k 2 %. Fed hovoril, že cesta bude hrboľatá, a ja sa domnievam, že teraz pociťujeme hrbole, ale nie zvrat.
🗓️ Ekonomický kalendár
Čo by ste si nemali nechať ujsť
Hospodárske reporty: 🇺🇸 JOLTs správa o stave pracovných miest v utorok o 15:00, 🇺🇸 Správa o miere nezamestnanosti v piatok o 13:30
Kvartálne reporty: Tento týždeň žiadne významné reporty
Investovanie 101: Pochopenie P/E pomeru
Pomer cena/zisk (P/E) je relatívny ukazovateľ ohodnotenia, ktorý investori používajú na posúdenie toho, ako drahé sú akcie spoločnosti v porovnaní s jej ziskami. Tento ukazovateľ v podstate hovorí, koľko sú investori ochotní zaplatiť za jeden dolár zisku. Vypočíta sa vydelením ceny akcie ziskom na akciu (EPS). Tento pomer sa dá použiť na porovnanie hodnoty spoločností v rámci toho istého odvetvia alebo trhu ako celku a ponúka prehľad o tom, či je akcia nadhodnotená, podhodnotená alebo spravodlivo ocenená.
Ak má napríklad spoločnosť A pomer P/E 15 a jej konkurent, spoločnosť B, má pomer P/E 10, naznačuje to, že investori sú ochotní zaplatiť za spoločnosť B menej, čo naznačuje, že spoločnosť A môže mať lepšie obchodné vyhliadky alebo môže byť nadhodnotená, alebo na druhej strane, že spoločnosť B môže byť v horšej situácii alebo môže byť podhodnotená. Je dôležité vziať do úvahy, že ukazovatele P/E sú zvyčajne špecifické pre dané odvetvie, čo znamená, že investori by mali porovnávať iba ukazovatele P/E konkurenčných spoločností, aby sa vyhli porovnávaniu jabĺk s hruškami.
P/E pomer je jednou zo základných oceňovacích metrík. Poskytuje rýchly spôsob, ako posúdiť, aká drahá je akcia v porovnaní s potenciálom zisku spoločnosti. Napríklad index S&P500 má pomer P/E 23, ktorý možno použiť ako referenčnú hodnotu pre celý trh. Ukazovateľ P/E však nemožno používať samostatne, mal by sa kombinovať s viacerými ďalšími metrikami a metódami ohodnotenia.
Na záver…
Ďakujem, že ste si prečítali toto vydanie týždenníka The Weekly Outlook. Prvý štvrťrok bol pre akciový trh a naše portfólio skvelý a verím, že zvyšok roka bude ešte lepší vďaka zlepšujúcim sa makroekonomickým podmienkam na celom svete. Určite si nenechajte ujsť môj mesačný report o portfóliu koncom tohto týždňa!