Deti rozmaznané chudobou.

Bronx patrí vo všeobecnosti ku najchudobnejšej časti New Yorku a tak tu existujú rôzne programy, ktoré túto cieľovú skupinu detí zvýhodňujú. Na jednom z takýchto projektov sa od septembra aktívne podieľam ako školský koordinátor. Je to program, ktorý funguje ako družba medzi našou školou a veľkou finančnou inštitúciou Bear Stearns, ktorá má sídlo v centre New Yorku Manhatane. Na danom projekte participuje 18-20 najlepších detí z každého ročníka. Základnou myšlienkou programu je spáriť každého participujúceho študenta s jedným zamestnancom firmy a vytvoriť vzťah starší a mladší súrodenec. Cieľom programu je, aby detí z rodín, kde sa na vzdelanie nekladie veľký dôraz, videli pracovisko a život ľudí, ktorí si našli dobre platenú prácu na základe svojho vzdelania. Takto sa študenti motivujú a podnikajú spoločné kroky pripravy na vysokú školu. Jednou z mnohých aktivít spomínanej firmy bolo pozvanie všetkých zainteresovaných na deťmi obľúbený basketbalový zápas NBA do obrovského centra Madison Square Garden na Manhatane. To bolo hanby.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Spolu so študentami chodíme raz do týždňa do firmy, kde sa stretávajú so svojimi mentormi. K samozrejmosti patrí financovanie cestovného tam a späť ako aj občerstvenie, ktoré ich vo firme čaká.

Tak tomu bolo aj v piatok, zaplatila som cestovné pre študentov a išli sme na stretnutie priamo do dejiska basketbalového zápasu. Tam na nás čakali okrem zástupcov firmy aj predstavitelia basketbalového tímu a usadili nás do prvých radov hneď vedľa ihriska. Nasledovala diskusia so známymi hráčmi, fotenie, autogramiáda a sledovanie predzápasovej rozcvičky hráčov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu nastal zlom, keď sme deťom oznámili, že sa ideme presunúť na naše miesta, ktoré boli v hornej časti hľadiska. A nasledovalo: "Lakomí Bear Stearns , ani len dobré lístky nekúpili, kto ide sedieť tak vysoko, také lístky sme si mohli kúpiť aj sami." Podotýkam, že len pár zo 60-tich detí už niekedy videli NBA naživo. Potom nastúpil hlad a každú minútu sa ma prišiel niekto opýtať kedy a čo budú jesť. Na začiatku padla myšlienka, že pre rozľahlosť štadiónu a množstvu malých stánkov s občerstvením, rozdajú deťom istú sumu peňazí a každý si môže kúpiť, čo uzná za vhodné. To deti patrične nahlas ohundrali, že čo si za danú sumu môžu kúpiť (suma stačila na malú pizzu a nápoj). Tak sa nakoniec kupovalo občerstvenie hromadne a otázky kedy to už bude neutíchali. Na záver sa objednalo 60 pollitrových nápojov 4 druhov, no pre spôsob sedenia v radoch nebolo možné rozdať nápoje podľa výberu, rozdávali sme ich zaradom. V tom nastali hádky, že ten má kolu a iný sprite a to už nevydržala hlavná organizátorka podujatia a rozplakala sa.

SkryťVypnúť reklamu

Cítila som sa veľmi trapne a zahanbene za svoje deti, ktoré si nevedia vážiť ničoho a všetko považujú za samozrejmosť, veď im to predsa patrí a všetko je zadarmo (ako som už opísala v predošlých článkoch, škola, cestovné, obedy i školské potreby sú zadarmo). Nezabúdajúc fakt, že každý študent mal zabezpečený a zaplatený taxík domov, keďže basketbal končil 22:30.

Mladej žene sme vysvetlili, že si to nemôže pripúšťať, že len opakovaná diskusia o problémoch môže zmeniť postoje a myslenie detí. Už teraz si pripravujem trefné slová, ktorými by som navodila diskusiu a zmenila životné postoje a myslenie mojich zlatúšikov. 

SkryťVypnúť reklamu

Možno raz....

Elena Rodriguez

Elena Rodriguez

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šťastne vydatá za PuertoRičana so španielskym piezviskom. Rada spoznáva jednoduchých ľudí, ťešiacich sa z každého nového dňa. Snaží sa nebyť závislá od peňazí a zachovať si svoju jednoduchosť.Pracuje ako učiteľka matematiky na strednej škole v Bronxe (New York). Zoznam autorových rubrík:  z BronxuMoje pocitySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu