Vlny horúčav v lete 2015

Článok sa zaoberá počasím v roku 2015, predovšetkým v lete a jednotlivými vlnami horúčav. Všíma si predovšetkým okolie Bratislavy, odkiaľ pochádzam, ale neobchádza ani iné časti Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Leto v roku 2015 bolo výnimočné dlhými obdobiami horúčav a extrémnym suchom. Aj keď sme v posledných rokoch chladné letá ani nemali, predsa len rok 2015 prekonal takmer všetky rekordy. V období júna až septembra sme zaznamenali až 6 vĺn horúčav, počas ktorých teploty v období niekedy až dvoch týždňov prekračovali 30 °C. Výnimočné boli najmä vlny mimoriadnych horúčav s teplotou nad 35 °C. Ak sa zriedkavo vyskytli takéto „super tropické“ dni v minulosti, trvali krátko. Tento rok pretrvávali na niektorých miestach aj 10 dní za sebou a vyskytli sa dokonca v septembri, pričom ich celkový počet dosiahol miestami vyše 20. V okolí Bratislavy bol prvý tropický deň s teplotou nad 30 °C nameraný 3.6, čo nie je výnimočné, ale posledný tropický deň bol až 17.9. Na juhu Slovenska sa v tento deň teploty šplhali cez 34 °C. Celkový počet tropických dní v sledovanom období v niektorých oblastiach presiahol 45. Veľmi nepríjemným úkazom bol veľmi vysoký počet tropických nocí s teplotou nad 20°C, rovnako nezvyčajne zaznamenaných aj v septembri. Sprievodným javom vysokých teplôt bol nízky úhrn zrážok a s ním spojené sucho, ktoré dosahovalo priam katastrofálne rozmery. Charakteristické bolo veľmi nerovnomerné rozdelenie vlahy medzi západom, severom a východom Slovenska. Napriek horúcemu počasiu nebol dosiahnutý rekord absolútne najvyššej dennej teploty. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia v zime a na jar 2015

Zima 2014 / 2015 bola slabá s nedostatkom silných mrazov. Iba obdobie od 27.12.2014 do 9.1.2015 a potom od 24.1.2015 do 9.2.2015 môžeme považovať za zimu v pravom zmysle slova, keď sa na väčšine územia Slovenska vyskytovala snehová pokrývka a mrzlo aspoň počas noci. Zvyšok decembra, januára a februára, čiže vlastne 2/3 zimy, pripomínal najskôr jeseň, keď v decembri v nížinách do 27.12 prakticky nemrzlo a potom 10.1 vyskočila teplota na juhozápade o 15 °C nad dlhodobý priemer, a potom v druhej polovici februára zase skorú jar, keď na juhu dosahovala teplota hodnoty nad 10 °C. Február bol okrem toho chudobný na zrážky a práve niekde tu začínalo obdobie sucha najmä na východe.

SkryťVypnúť reklamu

Jar v roku 2015 bola naopak v rámci normálu, resp. iba slabo teplotne nadpriemerná. Mali sme aj dlhšie obdobia chladného, veterného a vlhkého počasia na začiatku apríla a v druhej polovici mája. Skutočne výrazne teplotne nadpriemerný deň bol iba jeden a to 16.4, keď v Hurbanove dosiahla teplota 28,4 °C a aj na severe prekročila 21 °C. Teplo bolo síce aj v iných dňoch, napr. 27.4, 5.5 alebo 19.5, ale vysoké hodnoty v tých dňoch boli dosiahnuté vždy pred prechodom frontu a mali krátke trvanie. Počasie, ktoré panovalo počas jari, nenasvedčovalo, že by nás čakalo také horúce leto aké nakoniec bolo. V minulých rokoch sme mali pred letnými horúčavami aj veľmi teplé počasie na jar – v máji 2014 sa teploty na juhu blížili k 30 °C, koncom apríla a začiatkom mája 2013 dokonca túto hranicu prekonali. Výnimočným bolo obdobie 29.4.2012 až 2.5.2012, keď sme zaznamenali vlnu horúčav nad 30 °C a potom nasledovalo horúce leto. Podobne tomu bolo aj v rokoch 2007, 2003 a 2000 – tu po veľmi teplom máji, resp. apríli prišlo veľmi teplé leto. Rok 2015 je možné porovnať s rokom 2006 alebo 2010, keď bola jar tiež relatívne chladnejšia, ale jún a hlavne júl bol výrazne teplotne nadpriemerný. Na rozdiel od týchto dvoch rokov jar roka 2015 bola zrážkovo skôr podpriemerná. Výdatnejšie zrážky prišli až na konci mája, ale sucho úplne neodstránili, týkalo sa to hlavne východu Slovenska. 

SkryťVypnúť reklamu

Prvá vlna horúčav 3.6 – 14.6.2015

Začiatok júna znamenal rýchly obrat v počasí – nastúpilo málo oblačné, suché a teplé, miestami až horúce počasie. 3.6 začali horúčavy nad 30 °C, ktoré s výnimkou jedného dňa pretrvali na území Slovenska 10 dní. 4.6 prišla prvá tropická noc v Bratislave, ktorá sa potom opakovala na západe územia viac krát . Po slabom ochladení 7.6 horúčavy vyvrcholili a na východe teplota dosiahla 33°C. Následné ochladenie nebolo výrazné a druhý vrchol horúčav nastal v dňoch 13. – 14.6, keď sa hodnoty opäť priblížili k 33 °C v Holíči, Podhájskej a Trebišove. Táto vlna horúčav bola zaujímavá najmä tým, že veľmi teplo bolo aj na severe a východe Slovenska, kde zvykne byť v tomto období ešte chladnejšie. Teploty však neboli až také vysoké ako neskôr v júli a auguste, a boli prerušované slabými ochladeniami. Keďže ale takmer nepršalo, nastalo sucho nielen na východe, kde už bolo výrazné, ale aj na západe. Veľa nenapršalo ani na severe.

SkryťVypnúť reklamu

15.6 sa ochladilo a nasledujúce dva týždne boli miestami teplotne podpriemerné – 23.6 bolo v okolí Bratislavy max. 16 °C. Zrážok bolo ale málo a sucho pretrvalo. Jún bol hlavne juhozápade extrémne zrážkovo podnormálny.

Obr. č. 1 – vývoj max. dennej teploty v júni v oblasti Senca

Druhá vlna horúčav 1.7 – 8.7.2015

V posledný júnový deň sa po chladnejšom a oblačnejšom počasí oteplilo v Bratislave na 28 °C a 1.7 teplota dosiahla 30 °C. V nasledujúcich dňoch sa horúčavy stupňovali, až dosiahli v dňoch 6.7 - 8.7 svoj vrchol. 6.7 bolo najteplejšie na strednom Slovensku, kde na Sliači vystúpila teplota takmer na 37 °C, no na druhý deň bola táto hodnota prekonaná v Bratislave a Hurbanove. 8.7 sa pred prechodom frontu stihlo na východe Podunajskej nížiny, juhu stredného Slovenska a na východe otepliť znova až na 36 – 37 °C. Oblačnosť tohto frontu, ktorá sa večer 7.7 presunula nad západ územia po mimoriadne teplom dni spôsobila, že noc zo 7.7 na 8.7 bola rekordne tropicky teplá, priam neznesiteľná. Najnižšie teploty „klesli“ iba na 25 – 26 °C. Počas dňa bolo na krajnom západe už menej teplo a večerný dážď priniesol postupne ochladenie na celé územie, pričom sa čiastočne zmiernilo aj silné sucho, ktoré predchádzajúce vysoké teploty znova prehĺbili.

Ochladenie nemalo dlhé trvanie. Hoci 11.7 boli zaznamenané rekordy – tento raz najnižšej teploty, keď na Orave, Spiši a inde dosiahla teplota v noci iba +1 až 2 °C, na juhu tak chladno zďaleka nebolo a počas dňa tu teplota dosiahla 27 °C. 12.7 bolo v Bratislave znova až 32 °C a po trojdňovej prestávke horúčavy udreli ešte silnejšie od 16.7. 

Tretia vlna horúčav 16.7 – 25.7.2015

Kým druhá vlna horúčav nastala postupne a po dlhšom období chladnejšieho počasia, tretia začala veľmi prudko. 15.7 bolo v Bratislave 29 °C, 16.7 dosiahla teplota 32 °C a 17.7 dokonca 36 °C. Rovnako bolo aj 19.7, kým 20.7 sa po prechode teplotne aj zrážkovo slabého studeného frontu symbolicky „ochladilo“ na 31 °C na juhu po 25 °C na severe. Po tomto skutočne nevýraznom ochladení, ktoré sa prejavilo hlavne veterným počasím, bolo hneď na druhý deň na niektorých miestach cez 35 °C, až nakoniec 22.7 vyvrcholila táto vlna v Dudinciach a Hurbanove rekordnou hodnotou 38 °C. Noci boli hlavne v mestách niekoľko dní bez prerušenia tropické, napr. v Bratislave 9 dní za sebou, niekde bolo pri úsvite len slabo pod 25 °C. V tomto období pribudla vlhkosť a tak sa hlavne v horských oblastiach vyskytli miestami aj intenzívne búrky, napr. v okolí Banskej Bystrice. Po 10 dňoch nepretržitých horúčav nad 30 °C prešiel Slovenskom 25.7 studený front, ktorý zrážkovo zasiahol tiež najmä horské oblasti, ale priniesol ochladenie na celé územie.

V období od 26.7 do 2.8 nastalo obdobie bez horúčav. Teplota sa pohybovala od cca. 20 °C na severe do 27 °C na juhu. Oblačnosť bola premenlivá, občas spŕchlo, ale mimo oblastí, kde sa vyskytli búrky, sucho neustalo. Postupne sa začali objavovať informácie, že v auguste príde znova k výraznému otepleniu, pričom táto vlna horúčav bude ešte výraznejšia a ešte dlhšia ako tie v júli.

Obr. č. 2 – vývoj max. dennej teploty v júli v oblasti Senca

Štvrtá vlna horúčav 3.8 – 16.8.2015

Pondelok 3.8 prešiel Slovenskom pás zrážok, ktorý sa najvýraznejšie prejavil na západe, ale bolo veľmi dusno a poobede teplota prekročila na viacerých miestach 30 °C. Od 6.8 začali najvyššie denné teploty prekračovať aj 35 °C a nočné neklesali pod 20 °C. Na hodnotách nad 35 °C ostali nasledujúcich 10 dlhých úmorných dní. V Bratislave, Hurbanove, Dudinciach a inde od 7.8 do 15.8 dosahovali teploty stabilne od 35 °C do 38 °C. Aj v severnejšie položených Topoľčanoch dosiahla 10.8 teplota 38 °C. Počasie bolo mimoriadne vyrovnané, bez väčších zmien, oblačnosti a prírodné prostredie, nehovoriac o mestskom, bolo prehriate. Počas týchto dní nepršalo, čo neuveriteľným spôsobom ešte viac vysušilo už aj tak vypriahnutú krajinu. Vlhkostné podmienky na východe, ale aj západe krajiny boli krajne nepriaznivé a príroda bola úplne preschnutá. 12.8 horúčavy vrcholili, v Senci bolo 37,4 °C, v iných lokalitách cez 38 °C.

15.8 bolo stále teplo cez 35 °C, ale poobede sa Bratislavou prehnala silná búrka, ktorá, hoci napr. spomínaný Senec obišla, stihla vytopiť centrum hlavného mesta. Nasledujúcu noc prešli búrkové oblaky viacerými mestami západu Slovenska, ale aj tak sa na druhý deň oteplilo nad 30 °C. Koniec najsilnejšej vlny horúčav nastal definitívne až 17.8. Extrémne vysoké teploty vystriedali búrky, lejaky a dažde spojené s výrazným ochladením. 18.8 teplota v Bratislave neprekročila 18 °C. Ale netýkalo sa to celého územia Slovenska, pršalo hlavne na západe, juhu a strede. Na severe a hlavne na východe boli zrážky menej výdatné, pričom na krajnom východe spadlo miestami aj pod 5 mm. O žiadnom ukončení sucha sa tu hovoriť nedalo, hlavne ak na nás čakala ďalšia, v poradí už piata vlna horúčav. 

Chladnejšie počasie s teplotami pod 25 °C vydržalo iba týždeň. Už 24.8 na juhu vystúpila teplota na letných 28 °C a vďaka vetru a oblačnosti bola na severozápade, západe a juhu zaznamenaná tropická noc, aj keď 25.8 bol relatívne chladný.

Piata vlna horúčav 28.8 – 1.9.2015

Od 26.8 sa začalo veľmi rýchlo otepľovať a od 28.8 sme mali zase tropické dni. 29.8 sa vyšplhali teploty až na 34 °C a to aj v horských oblastiach stredného Slovenska, ktoré bývajú v tomto období chladnejšie. Tropických nocí bolo už menej, pretože počas dlhších nocí na konci augusta je viac času na ochladenie. Napriek tomu najvyššie denné teploty prekvapili a lámali rekordy. Na východe Slovenska pri Vranove nad Topľou sa 31.8 teplomer zastavil na neuveriteľnej hodnote 37 °C. Na druhý deň sa začal prvý jesenný mesiac september, ale horúčavy to nezastavilo. Na západe bolo „iba“ 33 – 34 °C, kým na východe v Michalovciach, Tisinci, Trebišove cez 36 °C. Rekordy najvyššej dennej teploty boli prekonávané o niekoľko stupňov a vôbec po prvýkrát sme zaznamenali teplotu nad 35 °C v septembri. Treba pripomenúť, že práve na východe Slovenska stále trvalo extrémne sucho, na krajnom východe v tomto období vrcholilo.

Prechod studeného frontu 2.9 túto 5 dňovú vlnu horúčav rýchlo ukončil a zdalo sa, že teplotu nad 30 °C už tento rok nedosiahneme. 6.9 dosahovali teploty v najteplejších oblastiach ledva 20 °C. Opak bol však pravdou.

Obr. č. 3 - vývoj max. dennej teploty v auguste v oblasti Senca

Šiesta vlna horúčav 16.9 – 17.9.2015

Šiesta vlna horúčav nebola vlnou v pravom zmysle slova, išlo totiž len o dva dni s teplotou nad 30 °C. Keďže však v tomto období boli mimoriadne teplé aj noci a toto všetko sa odohrávalo v polovici septembra, keď je zvyčajne oveľa chladnejšie počasie, priemerné denné teploty sa odchýlili od tých bežných veľmi výrazne. Boli to silno veterné dni.

14.9 začal prúdiť od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Už 15.9 boli na viacerých miestach rekordne teplé noci a v Michalovciach sa najvyššia denná teplota zastavila tesne pod 30 °C. 16.9 a 17.9 boli zaznamenané tropické noci v nížinách západného i východného Slovenska, ale aj v Turčianskych Tepliciach. Boli lokality, kde už ráno teplota dosahovala 22 °C. Cez deň 16.9 dosiahla teplota na nížinách východného Slovenska 31 °C a 17.9 v Žihárci pri Šali extrémnych 34,5 °C. Nasledujúci deň vietor zoslabol, tým aj teplé prúdenie a teplota poklesla bez toho aby pršalo. V Bratislave, kde bolo 17.9 poobede 32 °C, klesla teplota do rána 21.9 na 9 °C a cez deň nepresiahla 18 °C.

V nasledujúcich dňoch sa horúčavy nevrátili, naopak, pominuli aj letné dni nad 25 °C a október bol pomerne chladný a daždivý, čím sa konečne odstránilo sucho aj na východe. Jeseň ako celok však chladná rozhodne nebola.

Obr. č. 4 – vývoj max. dennej teploty v septembri v oblasti Senca

Záver

Leto v roku 2015 prekonalo veľa teplotných rekordov a všetky očakávania. Rozpálilo a vysušilo krajinu. Ostáva na odborníkoch, aby posúdili, prečo sú vlny horúčav také výrazné a dlhé. Nám ostáva dúfať – pokiaľ nie sme priaznivcami veľmi vysokých teplôt, že budúce letá budú menej extrémne.

zdroj:

vlastné pozorovania

www.shmu.sk

Jakub Rohár

Jakub Rohár

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Jakub a vnímam tento svet a ľudí v ňom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu