O umení trochu inak, alebo aké je najstaršie remeslo?

Žijete pre umenie alebo je umenie vaším životom? Ak ste si na aspoň jednu otázku zodpovedali kladne, čítajte ďalej...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Umenie je jednou z najkontraverznejších branží. Väčšina mu poriadne nerozumie ale sa pritom múdro tvári.

Kedy vlastne vzniklo?

Straaaašne dávno...je také staré ako človek sám. Upresním – vzniklo už v praveku, v beztriednej spoločnosti (mladší paleolit 40 000 r. pred naším letopočtom) aspoň podľa múdrych historikov a pamätníkov. Vývoj bol nesmierne dlhýýýýýýý a nedá sa definovať, alebo ohraničiť konkrétnym časom ani miestom. V predhistorickom období slúžil ako dorozumievací prostriedok a vznikol pravdepodobne skôr ako reč. Medzi jeho prostriedky patrili jaskynné maľby, rytiny, plastiky, sošky...a iné pomôcky ktoré si museli vytvárať v boji o zachovanie života. Umelecké schopnosti človeka sa vyvíjali spolu so zručnosťou človeka pri výbere a používaní nástrojov. Výtvarné umenie a remeslá nevznikali izolovane od rozvoja civilizácie, ale vždy s ním veľmi úzko súviseli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmyslom umenia bolo vytvoriť niečo krásne !!

Obrázok blogu

Michelangelo, David, zdroj google

Najstaršie remeslo

Ak to tak naozaj je... kto potom vyhlásil, že najstarším remeslom je prostitúcia ...hm???? Namôjdušu objavujem spoločné prvky....veď umelci tiež pracovali pre „najväčších“ pánov i keď až niekedy od čias Michelangela, relatívne dobre zarábali, pekne sa obliekali, aj keď sa ich rodiny za nich hanbili svojím remeslom ich dokázali uživiť (ale tiež len tí, ktorí mali šťastie na dobrú, prachatú klientelu) Nachádzam aj odlišnosť, umelci patrilii medzi vážených a uznávaných....:(

Vznik „čiernej skrinky s kukátkom“

SkryťVypnúť reklamu

Časy sa ale zmenili ..... so vznikom fotoaparátu. Ctihodná a zazobaná pospolitosť si čoraz menej začala zadávať zákazky „oportrétovania“ seba, manželky, svojích pätnástich detí, koňa, psa, mačky a ďalších členov rodiny . Že prečo? Aj ten najlepší a najrýchlejší maliar ostával opusteným a strateným za objektívom fotoaparátu. Odveká túžba zachytávať svojich najbližších, dôležité momenty života, dostali iné tempo. Pre srandu spomeniem dátum 16.9.1824 (skrinka má práve výročie..GRATULUJEME) kedy k tomuto prelomovému bodu prišlo a ktorý poznačil tisícky kreatívcov, vynálezcom bol francúz Joseph Nicephore Niepce. Tak tento šikulo a výmyselník podmienil vzni miliónov „abstraktistov“ , ktorí začali odlišne vyjadrovať realitu od toho ako ho zachytával francúzov vynález.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Kazimír Malevic, Black square ,zdroj google

Čo sa potom stalo?

Chvíľku (približne 100 rokov) to trvalo a bola na svete prvá výstava z abstraktným umením v roku 1930, kde inde ako v srdci Francúzska. Kto si to čo vymyslel? Medzi priekopníkmi nového nefiguratívneho stvárnenia, ktoré nezobrazuje žiadny predmet, človeka, krajinu ale sa vyjadruje len zostavou farebných škvŕn, plôch, čiar, geometrických prvkov bol Kazimír (od slova ne/pokaziť ) Malevič a Ferko Kupka.

A máme tu novú umeleckú éru.... zatiaľ bez mena?

Ako je to možné?? Časy keď sa väčšina umelcov stala slávnymi desiatky rokov po ich smrti sú už opäť za nami. HURÁÁAA a preto UMELCI POZOR !!!! Žijú medzi nami ikony, ktoré dosahujú konjuktúru vlastnej tvorby a veselo si riešia svoje midlife crisis. Uvediem jedného ňujorského fešáka, momentálne asi najkontraverznejšieho z kontraverzných umelcov sveta...a je ním Jeff Koonsa !!!! Tramtararaaarááám....Práve on svojou rozmanitou tvorbou šokuje na top miestach sveta a získava si závratnym spôsobom „chudobných“ kupcov (veľká väčšina pochádza z východnej Európy.... východnejšej ako je východná) , ktorých kreditné karty pukajú vo švíkoch pri zadávaní miliónových súm za jeho väčšinou lesklé obrovitanské objekty. Kunsthistorici sa pritom iba v tichosti chytajú za hlavu pri pohľade na Koonsove gýče a na konci mesiaca si v tichosti prepočítajú výplatu dvakrát.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Jeff Koons, Pink Partnher,zdroj google

Zhrnutie

Ak by sme posadili desiatku ľudí do miestnosti a chceli sa dohodnúť na tom čo je dobré a zlé umenie, odchádzali by sme po hodinách diskusií sklamaný no najmä smädní a hladní. Možno by niektorí z hostí súhlasili aj s tým, že umenie a sexuálna revolúcia majú predsa niečo spoločného, ale jedno je isté bez oboch týchto najstarších remesiel by bol náš život "trochu" fádny.


Eva Rohrman Madová

Eva Rohrman Madová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v realitnej oblasti a sprevádzam turistov na španielskej Costa Blanca, ktorá mi prirástla k srdcu. Som autorkou knihy "Zlato sa čistí ohňom", ktorá vyšla v španielsky hovoriacich krajinách ako "El oro se purifica con fuego". Roky predtým som strávila v nemecky a holandsky hovoriacich krajinách, ale nikdy som nestratila kontakt so slovenčinou a Slovákmi. Eva Mária Rohrman – real estate agent and and writer in Spain – Costa Blanca Nord – share smile and good mood (evuschka.com)Španielske nehnuteľnosti (spanielskenehnutelnosti.sk) Napriek bohatým aktivitám sa držím motta: "Jediný čin je u človeka najvyšší - milovať a zachovávať Božie slovo - lebo toto prevyšuje všetko." Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na knihyCestovanieAko sa stať bohatýmSpoločenské témyUmeniePrózaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu