Bořivoj II. bol mladším nevlastným bratom Břetislava II. Břetislav II. ešte počas svojho života určil za svojho nástupcu práve Bořivoja II. Břetislav požiadal panovníka Svatej ríše rímskej Henricha IV. aby udelil Bořivojovi Čechy v léno aj keď nebol zvolený v samotnom Českom kniežatstve. Najstarším přemyslovcom, ktorý mál nárok na český trón bol Oldřich Brněnský. Ani dnes si historici nevedia vysvetliť, prečo knieža Břetislav II. porušil tradíciu a určil za svojho nástupcu práve Bořivoja II.
Bořivoj II. bol podľa všetkého slabým panovníkom, ktorý sa vyhýbal konfliktom a použitiu vojenskej sily. Na český kniežací stolec si robil zálusk Oldřich Brněnský, ktorý bol právoplatným následovníkom Břetislava II. Zašiel dokonca za cisárom Svätej ríše rímskej Henrichom IV., ktorý mu dal České kniežatstvo v léno odmenou za finančné dary. Dá sa povedať, že Oldřich uplatil nemeckého panovníka. Oldřich si však musel v Českom kniežatsve vybojovať kniežací titul sám. Nezískal však dostatočnú podporu od významných českých veľmožov.
Na druhej strane medzi spojencov Bořivoja II. patril Svatopluk Olomocký. Ich cesty sa však neskôr rozišli a Svatopluk zosadil Bořivoja z trónu. Použil k tomu lesť, keď jeho dôverník prišiel na dvor Bořivoja II. a presvedčil Bořivoja, že sa ho jeho verní pokúšajú zradiť a zosadiť z trónu a že On sám už nechce byť Svatoplukovým dôverníkom, ale chce slúžiť Bořivojovi. Knieža Bořivoj II. dal zo strachu pred zradou odstániť zo svojho okolia ľudí, ktorí mu predtým verne slúžili a Svatopluk Olomoucký sa tak poľahky stal českým kniežaťom.
Netrvalo to však dlho. Bořivoj II. navštívil panovníka Svätej ríše rímskej Henricha V. a požiadal ho o pomoc. Henrich V. dal následne uväzniť Svatopluka Olomouckého a na trón mal zasadnúť Bořivoj. Svätopluk však panovníka Henricha V. podplatil a tak mohol znovu vládnuť Českému kniežatsvu.
Svätopluk počas svojej vlády prenasledoval rod Vršovcov, pričom dal zavraždiť tisícky jeho príslušníkom.
Svätopluk Olomoucký bol nakoniec zavraždený, pričom sa predpokladá, že jeho vrahom mohol byť práve nejaký člen rodu Vršovcov.
Po jeho smrti sa na trón dostáva Vladislav I. Vladislav začal po nástupe na trón prenasledovať svojich odporcov, teda ľudí, ktorí ho nepodporovali pri jeho ceste na český trón. Přemyslovci takto postupovali už častokrát aj v minulosti. Stačí si len spomenúť na boje medzi Boleslavom III, Jaromírom a Oldřichom na začiatku 11. storočia. Po niekoľkých rokoch vlády sa Vladislav I. vzdal vlády nad kniežatstvom v prospech Bořivoja II, ktorý tak začal vládnuť už po druhy krát.