Headhunting v dnešnej dobe
Headhunter: "Dobrý deň, mám pre Vás zaujímavú ponuku v oblasti JavaScript+PHP."
Developer: " Ale ja som back end špecialista s Java"
Headhunter: " JavaScript a Java máte to isté iba iná technológia, máte teda záujem?"
Developer:"Fúha, pracujem v IT už niekoľko rokov ale to že JavaScript a Java je to isté som nevedel..."
Odbornosť či znalosť problematiky je v tomto prípade neexistujúca. Osobne sa ani nečudujem negatívnym reakciám na headhunting, či v častom prípade úplnú ignoranciu spravy v inboxe.
Aby ste si to vedeli predstaviť, vykonal som test. Na Linkedin som si vytvoril profil ako back end špecialista. Do 6 hodín som mal 4 “TOP” ponuky na Angular, HTML, SQL. Nebavíme sa teda o náhode ale o smutnej realite. Dovolím si tvrdiť že podobný "experti" dnes robia HR ako kedysi boli pekári, kuchári či SBSkári "finančný poradcovia".
SCIFI sa stalo skutočnosťou! V Bratislave na TPP máte možnosť zarobiť viac ako vo Viedni!
Naozaj renomované softwareové domy ponúkajú vo Viedni od 2.800-4.500E Brutto! V Bratislave vďaka obrovskej konkurencií sú platy na rovnakej úrovni, dane a iné výdavky urobia zaujímavý rozdiel. Čo sa týka freelance projektov, tam jednoznačne vyhráva sadzba vo Viedni. Kým v Bratislave leží takzvaná "hodinovka" okolo 20-35E vo Viedni začíname od 40E-63E.
Predstava Firmy v.s Predstava Developera
ITéčkári
Dnes je bežné že absolvent informatiky si pýta na úvod cez 1.200 Brutto. Firmy sa aj do určitej miery prispôsobili lebo proste museli. Horšie je to s kritériami tých skúsenejších, ktorých dnes na trhu nieje dosť.
"Chcem pracovať remote aspoň polovicu týždňa"
Predstava robiť prácu z domu v pohodlí je síce krásna, nieje to však štandard v mnohých firmách. Pre porovnanie, u našich klientov v Nemecku (BMW, Porsche, Lufthansa) je remote možný iba piatok a to až po prvých výsledkoch. U nás to človek čaká už na začiatku pracovného pomeru, záujem človeka sa nestretáva s pochopením u firiem.
Firmy
Potrebujeme kandidáta ASAP kedže našej spoločnosti horí deadline. Prečo potom robíte 4 kolá pohovorov kde 2 sú úplný nezmysel? Kde sa vidíte o 2 roky? Really? Ved projekt trvá iba 6 mesiacov na čo potom mám odpovedať na túto otázku?
Kandidát nám nesadol po osobnostnej stránke? S kým si má sadnúť ak celý deň kóduje a jeho najaktívnejším bodom kontaktu je jeho počítač? Na druhom mieste bude pravdepodobne firemný kávovar...
Ideálny kandidát prinesie vysokú odbornosť v oblasti front end, musí však mať aj silné pozadie v back end technológiách. Prečo potom dávate titul pozícií "front end špecialista"?
Neviem či je to zlým managementom, často krát však firmy zakopávajú svoje projekty už pri vyjednávaní podmienok s ich zákazníkom. Niekedy mám pocit že naše IT spoločnosti sú ako Ind ktorý Vám sľúbi riešenie v hoci akej technológií len aby získal zákazku.
Bežný scenár v praxi: Vinný je neskúsený junior, opravuje to znechutený senior, celý guláš si zlizne tester. Výsledok? Nervozita v tíme, nespokojný zákazník, odchádzajúci zamestnanci. Kolotoč sa môže začať znova.
Rok 2017
S napätím budeme teda sledovať akým smerom sa vyberie trh práce v IT po letných dovolenkách. Jedno je však isté, lepšie karty v ruke majú dnes ITéčkári ktorý majú široký výber pozícií. Ostáva zistiť či sa firmám podarí ponúknuť o čosi viac aby získali človeka ktorého potrebujú.