Losos z rybacej farmy v Nórsku? Fuj!

Kvalita jedla je bezpochyby témou číslo jedna, do nepríjemného svetla sa dostali lososy z rybacích fariem v Nórsku. Podla expertov sú ryby plné škodlivých chemikálií ktoré by mali byť zakázané!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kurt Oddekalv, známy a rešpektovaný Nórsky aktivista hovorí o medzinárodnom škandále, "Nórská vláda spolu s Európskou úniou kryjú chrbát veľkému nebezpečenstvu na ktoré doplatí veľký počet Európanov s vlastným zdravím."

Doteraz sa považovalo mäso z ryby s názvom Pangasius za najväčší odpad. 95% predávaného mäsa pochádza z južného Vietnamu. Do jedného jazierka napchajú maximálny počet rýb, tieto zožerú 3 tony jedla a to hneď 2 krát denne! V prírode dorastie Pangasius za rok a pól na dospelú veľkosť, na rybacích farmách vo Vietname za 6 mesiacov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo však tieto ryby konzumujú a prečo sú tak lacné?

Oficiálne sa uvádzajú granule plnené tukom a proteínom. Experti však hovoria o antibiotikách, rastových hormónoch a chemikáliách. Vedeli ste že po výlove ryby z jazera sa z nej do hodiny stane filet pripravený na zamrazenie? Najväčšia farma ktorá zásobuje aj Slovensko zamestnáva 2000 pracovníkov ktorý majú na spracovanie ryby 12 sekúnd! Pracujú 10 hodín denne za 150E. Aby toho nebolo málo, pred zamrazeným sa mäso namočí do vody plnej takzvaných "superfosfátov". Tieto umožnia mäsu nasiaknuť vodu (tým pádom naberie váhu), ostatné látky neutralizujú chuť ryby, "moderný zákazník" nemá rád prirodzenú chuť ryby. 

SkryťVypnúť reklamu

Pangasius je podla štatistík najviac konzumovaná ryba v školských jedálniach v EU!

Kedysi sa považoval losos za prvotriednu rybu, za posledné roky však nabrala kvalita strmý pád. 

Aj v Európe sa rozhodli chovatelia "urýchliť" prírodné cykli vývoju rýb. To čo príroda zvláda pomaly a zdravo, chemikálie niekoľko násobne urýchľujú.

Verejnosť však nevie, že ten istý toxín ktorý dnes používa 95% fariem spôsobil u pstruhoch extrémnu genetickú mutáciu, ryby sa narodia tak že nevedia zatvoriť ústa! Tým pádom konzumujú všetko vrátane exkrementov iných rýb! Podla vedeckých výskumov by trvalo 8 rokov aby vo voľnej prírode sa táto vada odstránila. 

SkryťVypnúť reklamu
Degenerácia pstruha je viditeľná iba ak kúpite rybu s hlavou. To sa však nepredáva aby to zákazník nevidel!
Degenerácia pstruha je viditeľná iba ak kúpite rybu s hlavou. To sa však nepredáva aby to zákazník nevidel! (zdroj: KurtO)

Kurt Oddekalv vykonal rôzne testy vôd s pomocou utajenej mini ponorky, s ktorou zistil že pod hladinou kde chovajú ryby, je vrstva jedla a chemikálií, niektoré "steny" majú výšku cez 1.5 metra. Ryby tak neustále žijú v toxínoch. To že tieto toxíny už vo vode sú nijakým spôsobom nebrzdí pracovníkov fariem denno denne liať do vody dalšie!

Ak chytíte lososa vo voľnej prírode, jeho mäso obsahuje viac tuku (okolo 40-60%), taktiež má dlhší a väčší chvost. Ak si chytíte do ruky rozpoleného divokého lososa, mäso sa Vám nezlomí. Má úplne inú stavbu tela ako ryba z farmy. Losos z rybacej farme obsahuje od 14-30% tuku, ostatné je iba mäso plné chemikálií a antibiotik. 

SkryťVypnúť reklamu
Typický výzor lososa z farmy. Tuk tvorí malé percento, ostatné je mäso plné chemikálií a antibiotík.
Typický výzor lososa z farmy. Tuk tvorí malé percento, ostatné je mäso plné chemikálií a antibiotík. (zdroj: KurtO)

Skúste ďalší krát pri varení manipulovať s lososom, uvidíte že sa Vám mäso začne lámať. Slovensko dováža 97% lososov z týchto chovov!

Extrémne zdravotné riziko pre spotrebiteľa tu však nekončí. Rybám sa dávajú chemikálie ktoré sa miešajú s antibiotikami. Tu však dochádza k mutácií chorôb ktoré sú už automatický immune k antibiotikám. Tu však vznikajú 2 problémy, stále sa pridáva viac antibiotík a taktiež choroby získavajú nebezpečnú silu/odolnosť k liečbe. 

Podla Oddekalva je Európska únia dohodnutá s farmami, tak aby tieto mohli bez problémov fungovať. Zdravie občanov tu nerieši nikto. Niektorý Euro poslanci dokonca argumentovali tým že tento priemysel je po rope naj výnosnejším pre Nórsko, likvidácia či obmedzenie podmienky pre farmárov sú pre EU nevýhodné. 

Roland Ondrus

Roland Ondrus

Bloger 
  • Počet článkov:  263
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Ahojte, Vítajte na mojom profile :) Nájdete u mňa množstvo politických, športových ale aj spoločenských článkov. Snažím sa prezentovať názor mimo mainstreamu :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu