Kauza Váhostav nám ukázala že práve ľudí, ktorí si zarábajú na seba prostredníctvom živnosti alebo vlastnej s.r.o. majú veľmi neférové podmienky. V Nemecku napríklad malé a stredné spoločnosti tvoria takmer polovicu HDP. Angela Merkel síce urobila aj samotným Nemcom zlo s jej sýrskou house party ale aspoň podporila tvorbu zákonov v Nemecku ktoré uľahčujú podnikanie.
Nepochopiteľné sú kroky vlády ktorá veľkým firmám dávala daňové úľavy za to že sa rozhodli „šetrit“ náklady na Slovensku a pritom ich vôbec nepotrebovali. Práve tieto spoločnosti teraz vykazujú miliónové zisky a nejaké tie „chechtáky“ pre štát by ich neboleli. Kto dotuje namiesto toho štátnu pokladnicu? Bežní ľudia.
Najväčší vtip na tom celom je, že od budúceho roka samozrejme poplatky zase stúpnu. Pre bežného človeka, ktorý je živnostník alebo podnikateľ to znamená jedno, šetriť, znižovať náklady a tým pádom aj zamestnávať menej ľudí. Ak by sa podporovali tí malý samozrejme by do budúcna išlo viacej do pokladnice lebo by si mohli dovoliť platiť daňe.
Namiesto toho tú máme opak, podporujú sa zahraničné firmy a nie domáce!
Sociálne podniky nepočítam ako krok týmto smerom lebo sa väčšinou jedná o staré neefektívne firmy ktoré sú na trhu chodiacimi mŕtvolami. Práve tým že ľudia ktorí tam robia majú tú mylnú predstavu že na pracovnom trhu s danou kvalifikáciou sú hodnotný. Namiesto toho by sa mohli naozaj stať hodnotný rekvalifikáciou, pripadne sa naučia svetový jazyk a otvoria si tak miesto mimo Slovenska.
Amerika je dobrým príkladom kde štát zasiahol do firmy a urobil dobre, je to jedná svetlá výnimka vo všetkých zlých krokoch. O kom sa rozprávame? Rozprávame sa o Tesla Motors ktorá dnes patrí k leadrom v oblasti inovácii a eko-automobiliek. Tesla vo svojej histórií praktický 3 krát zbankrotovala ale štát rozhodol že ten podnik podporí lebo má veľký potenciál.
Vláda ale pochopiteľne nemôže byť záchrancom každého a je tam vždy tenká línia ktorá určuje či poslanci dotujú kamaráta alebo rodinu alebo či ide naozaj o čisté dobro pre štátnu ekonomiku. S Teslou sa tento riskantný krok vlády ukázal ako dobrý. Na Slovensku by ma neprekvapilo ak by štát napríklad zachraňoval v budúcnosti J&T keďže sa tu dejú veci opačne ako by mali.
Je na zamyslenie keď štát napríklad okráda ľudí pri výstavbe závodu pre Jaguár, presne teraz keď je o celej kauze ticho sa dejú tie veci ktoré by sa nemali. Jaguár ako taký už má dostatočnú motiváciu vďaka automobilovému priemyslu mať závod na Slovensku a nepotrebuje dodatočné dotácie a úľavy ktoré určite získa, a nemusíte 2 krát hádať kto sa na to poskladá!