Podobný krok aký urobila Česká republika urobilo aj Švajčiarsko v roku 2015. Pôvodný plán oboch štátov bol zamedziť tomu aby bol vývoz domácich produktov pridrahý. Švajčiarsko diplomaticky odôvodnilo krok tým že iba "ochraňuje" výrobcov tradičných produktov.
Dnes je však jasné že finančné trhy a špekulácie rôznych hedgefondov boli prisilné. Tieto stavili takmer 65 milliard dolárov na nárast hodnoty koruny. Štát tak už nedokázal efektívne a umelo intervenovať na trhoch a upustil od fixácie. Myslím si že mnohý si vydýchli, len aby Česko udržalo kurz musela vláda za posledné roky odkúpiť 48 milliard Eur. Finančné trhy privítali tento krok tým že koruna posilnila o 1.4% voči Euru, najvyšší nárast za posledné dva roky.
Málo kto veril že Česká republika urobí takýto krok. Po Brexite je nastavenie k rebelom veľmi negatívne a očakáva sa ešte razantnejšia kontrola členských štátov. Euro-diktatúra tak naberie na obrátkach.
Je veľmi pravdepodobné že svet zažije súboj investorov proti politike Brüsselu. Očakáva sa že ďalším cieľom rôznych fondov by mohol byť Poľský zloty alebo Maďarský forint. Podla investorov ukazujú tieto štáty pomalý ale istý nárast hospodárstva, čo je výborný parameter pre špekulatívnu investíciu.
Pre bežného človeka je toto signál že existuje svet mimo Eura a nie je vôbec tak zlý ako ho vykreslujú Euro zástancovia. Je však dôležité poznať parametre vlastnej ekonomiky a vedieť porovnať pre a proti pri postavení sa k EU. To čo platí pre Česko neplatí pre iné štáty.
Slovensko vôbec nieje vhodným kandidátom na návrat k Slovenskej korune alebo pre výstup z EU. Našu ekonomiku tlačia financie z EU, či sa nám to páči alebo nie. Naše hospodárstvo pripomína človeka ktorý raz behal a dnes už nevie chodiť. Sme tak pripútaný k Titaniku.
Najlepší príklad nesamostatnosti SR je fakt že vláda efektívne zničila pôdohospodárstvo v prospech lacného dovozu. Jednoducho povedané, to čo by sme doma vedeli dopestovať a vyprodukovať v dobrej kvalite nechceme lebo je to pridrahé. My radšej dovezieme odpad z iných štátov lebo je lacný. Problém neriešime kedže vláda napríklad efektívne ignoruje enormný úpadok mladých pôdohospodárov.
Osobne očakávam veľké pohyby na finančných trhoch v EU, ktoré budú výrazne ovplyvňovať politiku. Politici tak budú musieť asi veľmi nedobrovoľne počúvať aj iné hlasy ako len tie čo by chceli počúvať.