Parlamentné voľby v Maďarsku

V hre je viac ako si myslíme! Premiér Viktor Orbán je posledný mohykán svojho druhu...

Parlamentné voľby v Maďarsku
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

'Here comes the dictator' - Ex-European Commission President Jean-Claude Juncker

Viktor Orbán svojím prejavom dlhodobo "otravuje" život novým neo-liberálnym politikom. Na pôde EU parlamentu si získal za posledné roky úctu Matea Salviniho a vysluhovaného euroskeptika Nigela Farraga. Príliš mnoho krát si dovolilo Maďarsko ako členský štát povedať "nie" alebo zmeniť zákon podľa seba. Osobne si myslím, že každý členský štát EU by mal mať možnosť nechať svojich voličov rozhodnúť o zákonoch. Navyše je nutné povedať, Ursula Gertrud von der Leyen ani Jean-Claude Juncker neboli zvolení občanmi členských štátov. Je teda logické, že premiér zastupuje ich hlas na pôde Európskeho parlamentu, jeho občania Maďarska zvolili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má toho veľa za ušami...

Viktora Orbána môžeme pre voličov na Slovensku porovnať s Robertom Ficom. Obaja politici majú dlhú históriu vládnutia, samozrejme aj s množstvom sporných rozhodnutí. Za posledné roky sme mohli vidieť ústup zahraničných manažérov v štátnych podnikoch. Ekonomicky sa nejedná o zlý krok, kedže kapitál zostáva na pôde Maďarska. Systém výberu nových manažérov však vyvolal vlnu kritiku z radov opozície, hovorilo sa o "bielych koňoch" premiéra. Pekný príklad ako to funguje môžeme nájsť v pôdohospodárstve konkrétne v chove Moriek v Maďarsku. Istý Lőrinc Mészáros v mene organizácie Gallicoop skupuje všetky farmy, porážky aj liahne moriek u nášho suseda. Podobný ťah sa vykonáva aj u ostatných druhov komerčnej hydiny. Na samotných akvizíciách je zarážajúce akým spôsobom likvidujú farmárov ktorý nemajú záujem pridať sa do štátom dotovanej firmy. Farmár ktorý nepristúpi na spoluprácu je ošklbaný pri výkupnej cene alebo platí astronomicky vysoké ceny za krmivo. Navyše je export či spolupráca s chovateľmi v Maďarsku čoraz viac uzavretá na kruh okolo firmy Gallicoop. Zisky putujú cez Meszárosa priamo k premiérovi. Pôvod potravín je teda z Maďarska, čo je krok k sebestačnosti štátu...Niečo zlé je aj na niečo dobré či?

SkryťVypnúť reklamu

Maďarská politická scéna má jednú veľkú výhodu, Orbán presne vie kde má voličov...

Dvojitý občania Maďarska a Rumunska z okolia Sedmohradska tvoria silnú kostru voličov pre Fidesz. Krok dosadiť svojich "top" manažérov taktiež prináša grátis reklamu na pôde veľkých štátnych firiem. Istota práce a mzdy je obrovským lákadlom pre mnoho lúdi v dnešnej ekonomickej situácii. Nemôžeme ani zabudnúť na krok "zamraziť" cenu pohonných hmôt v Maďarsku od Novembra 2021 minulého roka. Tento krok MOLku síce nepotešil, tá si však vybrala ligotavé zisky na Slovensku či v susednom Rumunsku.

Prečo posledný mohykán?

SkryťVypnúť reklamu

Osobne sa vidím ako dosť konzervatívny volič. K Európe patrí kresťanstvo, dlhoročné národné tradície či štátne sviatky členských štátov. Za posledné roky evidujem (dúfam že v tom neni som sám) veľký tlak médii a politických strán akceptovať "nový štandard". Štandard, ktorý nemá základy v starej Európe ale pochádza z hláv ľudí bez akejkoľvek úcty k histórie či kultúre našich predkov. Nesúhlas alebo iná mienka ako mainstream znamená pre človeka, že je označovaný ako "dezolát, fašista atď". V Maďarsku je zatiaľ situácia taká, že tradície majú prednosť pred rôznymi pseudo-sviatkami. Veľkú vôľu kritiky si odnieslo odmietnutie ne-otvoriť vysokú školu v Budapešti ktorú chcel financovať George Soros. Ak by existoval nedostatok vysokých škôl je možné debatovať o téme nových súkromných. Podobných príkladov vieme nájsť mnoho, všetky boli vykonané pod dohľadom Orbána. Štát by si mal zachovať svoju identitu a kultúru a nie akceptovať iné.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko vs Ukrajina

Rozhodnutie pomôcť utečencom z Ukrajiny a zároveň neutralitu voči Rusku považujem za politicky správny krok. Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou nieje vojnou do ktorej sa má politicky miešať Česko, Slovensko, Poľsko či Maďarsko. Orbán tak zaistili svojím občanom rovnaké ceny plynu aké majú štáty s kladným vzťahom k Ruskej federácii. Slovensko vďaka našich politikov získa rovnaký "deal" ako Nemecko či Rakúsko....Pri inflácii a mzdách Slovákov držíme čierneho Petra pevne v rukách. Rozhodnutie zachovať chladnú hlavu považujem za kľúčové pre Orbána vo voľbách 3.4.2022. Aktuálna ekonomická situácia dotlačí voličov hľadieť najprv na svoje vlastné finančné záujmy.

Roland Ondrus

Roland Ondrus

Bloger 
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Ahojte, Rád by som využil blogy ako spôsob vyjadriť svoj názor. To či je môj názor v súlade s "mainstreamom" alebo či sa niekomu páči ma osobne vôbec netrápi. Žijeme v dobe aktívnej cenzúry a tak je nutné stáť za svojím názorom a to aj cez urážky, vyhrážky či primitívne komentáre pod blog. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu