Podla štatistík prispievajú kasíná a herne ročne 3 milióny do pokladne mesta Bratislava. Cesty sú zase na úrovni Rumunska a tieto financie končia u niekoho vo vrecku, trápi to niekoho? Asi nie.
Včerajšia relácia TA3 na túto tému bola fraškou ktorá sa len tak nevidí. "Renomovaná" agentúra Polis a jéj prieskum/štatistika bol na úrovni základnej školy. Už len samotný výstup výsledkov mal grafiku z roku 1998!
Ako prvé by som chcel povedať že vzorka 1.200 ľudí je naozaj málo na počet obyvateľov Bratislavy. Kedže sa jedná o zákaz v Bratislave, mali respondenti trvalé bydlisko v Bratislave? V akých obvodoch sa prieskum konal? Nezabúdajme že štatistika je ľahko manipulovateľná, kto zaručuje že prieskum bol neutrálny?
Aby bola štatistika presná je nutné mať čo najväčší počet respondentov, iba vtedy je zaručené že výsledok bude objektívny a bude reprezentovať populáciu.
Herňa Kasíno, Stávková Kancelária, Tipos
Čo spája herňu, kasíno, stávkovú kanceláriu či tipos? Vysokú pravdepodobnosť že hráč prehrá svoj vklad. Jednoznačne sa v tomto prípade jedná o diskrimináciu či aj čiastočnú dezinformáciu občanov. Bez pochýb je jedno ktorú z uvedených hier hráč hrá, možnosť vytvorenia závislosti je tu vždy.
Prečo ľudia hrajú hry a navštevujú tieto podniky?
Každý človek by chcel mať viac peňazí, chamtivosť je vlastnosť ktorá drieme v každom z nás. Hazard ponúka vidinu "ľahko" zarobených peňazí "bez úsilia". A toto je práve základným kameňom problematiky. Priemerná platová úroveň je na Slovensku žalostná ak si pozrieme paušálne cenové podmienky v ktorých tu žijeme. Marketing a spoločnosť ženie ľudí aby mali pekné autá, najnovší smartfón, luxusné oblečenie atď. Ak niekto nemá vzdelanie alebo vysokú hodnotu na pracovnom trhu tak mu ostáva iba zločin či hazard aby si rýchlo zlepšil finančnú situáciu. Ten kto má dosť peňazí si skôr rozmyslí že či ich chce riskovať alebo radšej zapracuje na sebe aby získal lepší príjem.
Riziko/Čierna Ovca
Každý človek nesie riziko závislosti a každý človek môže prehrať všetko čo má v hazarde ak nevie prestať. Odstrašujúcim príkladom je Český hokejový ex-reprezentant Roman Čechmánek. Ten bol vďaka hokeju milionárom, vďaka hazardu však v behom pár rokov prehral všetko a dnes je dlžníkom rôznych inštitúcií.
Zákaz=Voda na mlyn organizovanému zločinu
Ak štát zakáže službu či produkt, organizovaný zločin ho rád ponúkne. Pravidlá si nastaví podla seba a štát z toho nemá ani cent. Je jedno či sa bavíme o prohibícií v USA alebo zákaze predaja drog stále bol dopyt aj bohatá ponuka. Ani obmedzenie prevádzok neprinesie želané zníženie počtu hráčov, ak chce niekto hrať tak pôjde tam kde mu tú možnosť ponúknu.
Kým sa nezlepší paušálna platová úroveň alebo sa nezvýši minimálna mzda tak stále budú herne a kasíná lákadlom pre tých najzraniteľnejších.
Milá agentúra Polis " Na Slovensku je registrovaných 335 pacientov ktorý sa liečia z gamblerstva", na štát s výše 5 miliónmi obyvateľov je toto číslo nanajvýš vtipné! Je vidieť že pre Vás pracujú iba amatéri ak toto prezentujete ako "objektívnu" analýzu ktorá sa hodí do televízie!