Posledné roky sa veĺa rozpráva o futbalových hooligans, nedávno skončené EURO 2016 nebola výnimka aj tu bolo vidieť ích silu. Pamätný je zápas Rusko-Anglicko z našej skupiny, kde pred a po zápase bolo mesto ako po občianskej vojne. Svoju silu si ukázali aj Chorvátský ultras za ktorých sa dokonca Chorvátská futbalová asociácia verejne ospravedlnila. Patria tieto indivídua na štadióny?
Čo hovoria samotný hooligans?
Asi najvýstižnejší výrok je od jedného fanúšika z Anglicka ktorý hovorí o svojej „firme“ následovné „Sme na to patrične hrdý že všade kde dôjdeme je cítiť zdravé napätie a strach, naša úloha je hlasivkami podporovať náš team a súperom v hľadisku ukázať kto je silnejší v súboji muž proti mužovi“.
Druhé vyjadrenie ktorá ma svojím spôsobom oslovilo pochádza z Polska od fanúšika Cracowia.
"To že sa bijeme je iba cast celého obrazu, boj ukáže kto je silnejší a ma pravo fungovať. Sme jedna veľká rodina, ak zbijú jedného z nás tak si budu zbierať zuby zo zeme v ďalšej bitke na inom zápase".
Co hovori psychológ?
Hooligans, teda členovia týchto skupín sú do určitej miery ako malé deti. Tým že sú "zlý" si žiadajú pozornosť a uznanie. Ak si však pozrieme kto je členom týchto skupín tak je to väčšinou osoba s nízkym sebavedomím, niekto kto sam v spoločnosti nemá postavenie. Práve keď je táto osoba "medzi svojimi" sa cíti silná a rešpektovaná a to je nebezpečné.
Je za tým viac?
Aj keď to znie na prvý pohlaď zle, Hooligans majú svoju kultúru. Nosia vybrané značky, kupujú najnovšie dresy a bez ohľadu na postavenie/výkon mužstva sú vždy na zápase. Vytvorili tak novu sieť zákazníkov pre značky ktoré všeobecne nemajú s futbalom nič spoločne. Zaujímavosťou je že tieto oblečenia nepatria k lacným.
"Against modern football"
Tato veta je častou frázou medzi ultras a to medzinárodne. Jedna sa o to že futbal už nie je o športe a klube ale iba o peniazoch. Za klub hrajú žoldnieri ktorý po roku odídu za lepšími peniazmi a nemajú srdce pre klub. V očiach hooligans sú ich kluby ako prostitútky ktoré spravia všetko pre spoznora a fanúškovia sú druhoradí.
Slovensko v tejto sfére nie je výnimkou. Slovan angažuje veselo hráčov z celej zemegule a aj tak stale vypadne skoro v medzinárodnej súťaži. Po novom už aj doma zlyháva. Vedenie stale robí to iste, po novom ani tréner si nevie priznať chyby. AS Trenčín sa ukazuje ako veľmi perspektívny klub. Tu je smutne že hráči ako Van Kessel po roku odídu a dlhodobo sa nevie udržať silne mužstvo. Na druhej strane si takto klub/majiteľ vylepšuje kasu do budúcna. Určite je to však lepšia cesta ako ta belasá v Bratislave.

Boj proti Hooligans
Za posledne roky sa práve v Anglicku na toľko vylepšila bezpečnosť na štadiónoch že cez zápas je pokoj aj cez najväčšie derby. Akt vandalizmu alebo iný trestný čin je trestaný zákazom vstupu na štadión alebo stornu permanentky. Dnes sú hooligans nútený sa dohodnúť na akcií v lese kde je určený maximálny počet na každej strane, toto je bežné v Anglicku alebo Nemecku. Každý kto sa vyberie na akciu pozná riziká a ide tam na cez vlastnú vôľu. Niektorí kritici však hovoria že aj toto je nezodpovedné kedže neznalí človek sa vie ocitnúť omylom v strede bojiska ak ide napríklad na výlet do lesa.