Tento pohlaď do budúcnosti nie je žiadne sci-fi ani nereálna predstava, už dnes vieme o veľkých investíciách v BMW, General Motors, Tesla, Audi a Daimler takže prvé modely môžeme očakávať za vcelku krátky čas. Určitý prototyp sme už mohli vidieť od firmy Google ktorý skúšal auto v rôznych podmienkach.
Aké boli podmienky štúdie a čo konkrétne nám ukazuje?
Základný scenár vychádzal z tvrdenia že robotické autá by boli orientované na rodinu a delili by sa medzi partnermi. Výsledok štúdie priniesol nasledovné výsledky. Odstup vďaka efektívnym senzorom medzi autami by klesol o 43%, počet áut pre domácnosť v USA by klesol z 2.1 na 1.2 ak by sa zaradili robotické autá do premávky. Naopak, počet priemerne najazdených kilometrov by narástol z 19.000 na 33.000.
Aký deň by malo robotické auto?
Podlá NHTS ktorá je agentúra diaľnic v USA funguje priemerný občan nasledovne. Ráno o 08:00 odvezie auto prvého člena domácnosti do práce. Potom sa auto (prázdne) vráti naspäť domov odkiaľ odvezie druhú osobu na nákupy, školy, škôlky pripadne k lekárovi. Po obede alebo podvečer sa vráti auto pre prvú osobu do práce a odvezie ju domov. Štúdia však nepriamo tvrdí, že autá aj tak veľkú časť dňa iba stoja. Predpokladá sa, že robotické autá nepriamo spôsobia efektívnejšie využívanie áut v domácnosti vďaka automatickému riadeniu bez šoféra. Údajne má momentálne 42% obyvateľov viac ako 1 auto na domácnosť, vďaka robotom by poklesol tento ukazovateľ o 15%. Je však pravda že štúdia ma veľa faktorov ktoré neberie do úvahy. Jedno je však isté že robotické autá určite zmenia automobilový trh.
Krutá realita však určite zamieša karty s autonómnymi dopravnými prostriedkami. Očakáva sa silný lobbing zo strany Ázie ktorá momentálne nemá taký vývoj smerom k robo autám ako európsky výrobcovia. Vtipný scenár mi napadá ak si zoberieme slovenské cesty vs robotické auto. Ako prvé vidím arogantného šoféra v Bratislave ktorý nepustí robotické auto sa zaradiť do pruhu o zipsovom princípe radšej pomlčím. Radosť budú mat určite servisy ktoré si doslova zgustnú na tlmičoch, nepredpokladám že inteligencia auta bude zahŕňať vyhýbanie sa jamám a výtlkom predsa len sme „unicum“ čo sa týka stavu ciest. Nezabudnem ani na mojich kamarátov v reflexných vestách a pekných zelených oblekoch, myslím tým policajtov. Robotické autá budú dodržiavať predpisy takže drahé radary budú dosť zbytočné nehovoriac o pekných peniažkoch ktoré dostáva štát od šoférov za bezpečnostné pásy a porušene zákazy státia, odbočenia atď. Naopak odťahovky si asi prilepšia predpokladá sa že keďže ide o novú technológiu môže sa vyskytnúť vyššia poruchovosť áut.
Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré zaujímavé prototypy ktoré vytvorili automobilový výrobcovia.