Predvianočný čas býva niekedy veľmi rýchly a často sa cítime v zhone. Je to aj tým, že chceme, aby bolo všetko dokonalé v čase Vianoc a potom zabúdame na ten čarovný čas, ktorý je práve pred nimi. Skúsme spomaliť a vychutnajme si aj tento čas kreatívne a venujme náš čas deťom. Tento rok sa mi dostali do ruky 3 krásne vianočné knihy od vydavateľstva Slová, kedy sme v nich našli viac ako len text.
Vďaka tomuto rozkladaciemu velikánskemu leporelu sme sa s oboma dievčatami ponorili do čarovnej rozprávky vianočnej uličky, kde sa pred Vianocami stále niečo deje. V 13 domčekoch sme našli vianočné príbehy, vďaka ktorým sme spoznali predvianočný život rôznych zvieratiek. Oceňujem krátky text, ktorý sa nachádza po otvorení každého okienka, kedy vysvetľuje, čo sa asi na obrázku deje a tak podnecuje na krátky rozhovor s deťmi, či predvianočné aktivity, ktoré sú v texte uvedené. Texty sa viažu na vianočné scenérie, ktoré zvieratká zažívajú, ako napríklad pečenie torty, zdobenie domčeka, tvorba snehových vločiek či maľovanie obrázkov...


Ak využiť toto leporelo kreatívne?
Veľmi sa mi práve páči interaktívnosť tohto leporela a aj to, že veľmi zaujme aj dieťatko od 1.5 roka, ale aj staršiu 5 ročnú dcéru. Každá si tam nájde to svoje. Leporelo sa dá čítať ako klasická kniha, alebo sa dá rozložiť a spraví tak vianočnú kulisu, kedy ho môžeme využiť aj dekoračne. Po rozložení sa nachádza na opačnej strane zimná scenéria, ktorá sa dá využiť aj ako kulisa pre divadielko, ktoré sa u nás koná veľmi často a dievčatá to zbožňujú a vyžadujú si neustále. Aj keď je odporúčané na čítanie od 3 rokov, veľmi sa zabaví pri ňom ani nie dvojročné dieťatko, o čom svedčí radosť našej mladšej Kvetky. Toto leporelo využívame naozaj v tomto čase naplno.

Príbeh o Franklinovi je typickým príkladom štedrosti Vianoc. Tak ako určite aj my, tak aj Franklin zbožňuje Vianoce a s ním dostávanie darčekov. V ich triede sa koná zaužívaný zvyk, kedy žiaci musia vybrať nejakú novú alebo len mierne opotrebovanú hračku, knihu ... a darovať ju niekomu, kto nemá také šťastie a je v núdzi.

Na jednej strane by sa mohla zdať táto výzva veľmi jednoduchá, vzdať sa niečoho, s čím sa už nehrám a nepotrebujem to. Ale pre dieťa to nie je ľahká úloha. Niekedy ani pre nás dospelých. Franklin sa do tejto výzvy pustí s veľkým nasadením a postupne zisťuje, že to nie je až také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Spomenul si na dávno zabudnuté hračky a zistil, že všetky sú pre neho nesmierne dôležité. Tak ďalej premýšľa, ako túto výzvu vyriešiť a radí sa s rodičmi či kamarátmi. Dokonca sa snaží zamestnať svoju myseľ rôznymi predvianočnými činnosťami, aby bol nejako zaneprádznený. Avšak čas sa kráti a nakoniec si musí Franklin niečo vybrať. Čo to nakoniec bude?
Práve čas Vianoc je skvelá príležitosť, ako našim deťom ukázať, že byť štedrý a láskavý má svoje čaro a robí nás šťastnými a spokojnými. Aj vďaka tejto knihe mnohé deti pochopia, že to čo majú nie je pre každého samozrejmosť a prekonajú svoje hranice už len tým, že začnú premýšľať, akú hračku by darovali oni. Takto po prečítaní príbehu premýšľala aj Viki, kedy som celý deň počúvala, že by dala túto hračku a o chvíľu, že zase inú... Je to naozaj o veľkom sebazaprení našich detí, ale práve toto ich formuje na ľudí, ktorých obdivujeme.

Ako sme sa touto knihou inšpirovali na kreatívnu aktivitu?
Táto kniha nás motivovala k podobnej myšlienke, kedy chceme aj z našej domácnosti nejakú vec darovať. Dcérka Viki má teda čas do Štedrého dňa sa rozhodnúť, akú hračku daruje niekomu, kto je v núdzi. Túto hračku zabalíme a necháme pred príchodom jej darčekov pod stromčekom. Darček spod stromčeka zmizne v čase, keď ho vymením za tradičné vianočné prekvapenie v podobe vianočnej nádielky. Darček potom naozaj niekomu darujeme. Myslím, že s touto myšlienkou sa dá pracovať na rôzne spôsoby, aké najviac vyhovujú našim tradíciám.
Nedočkavosť. Kto ju nepozná. Zažívame ju denne, či už ako my sami dospelí alebo pri našich deťoch.

Práve nedočkavosť je jedna z hlavných myšlienok knihy Nech už nasneží! Ale v tejto knihe nejde len o to, aby sme si pripomenuli, že ako vlastne nedočkavosť funguje. Táto kniha nám dá viac. Vďaka nej si uvedomíme, že keď sa príliš upneme na jednu jedinú vec, tak v našom živote prichádzame od dôležité momenty, ktoré nás obklopujú a my si ich vôbec nevšímame. V tejto knihe to krásne vidieť, pretože je naozaj dôkladne premyslená. Na jednej dvojstrane sa stretávame s chlapčekom, ktorý zaplavuje rodičov a aj svoju myseľ otázkami, či vlastne príde sneh. Umára sa, pretože stráca nádej, že jeho želanie sa mu nesplní. To sa strieda spolu s náhľadom na ulicu, kde to naozaj žije, ponúka množstvo podnetov a zážitkov. Keďže jeho myseľ je zaneprázdnená len jednou vecou, ostatné si nevšíma. Práve tu vidno, ako autor dokonale premyslel celý príbeh, v ktorom sa nám metaforicky snaží povedať viac. Je naozaj dôležité, aby sme sa tak upreli na jednu vec a tým stratili možnosť vidieť všetko okolo nás?

Ako sa dá s touto knihou pracovať interaktívne?
Na prvý pohľad sa zdá, že kniha je len príbehom o chlapčekovi, ktorý čaká na sneh a sám nevie, či sa ho dočká. Na druhej strane s ňou vieme veľmi interaktívne pracovať pomocou rôznych otázok, alebo aj pozorovaním viacerých príbehov, ktoré sa postupne na ulici odohrávajú. A možno aj nás dospelých niečo naučí.
Čas Vianoc nie je len o darčekoch, je to aj o našom čase, kedy spomalíme a vychutnáme si čas, ktorý sme dostali a strávili ho s najbližšími. Naše deti to ocenia. Viac ako horu hračiek...