Patríte tiež k ľuďom, ktorí si hovoria: och, ako ten čas letí? Ja, áno. Súčasná doba, v ktorej sa momentálne nachádzame je taká rýchla. Prečo je to tak? Máme veľa vecí, ktoré nám uľahčujú život, prepravujeme sa osobným autom po rýchlostných cestách, dokážeme sa veľmi rýchlo prepraviť z miesta na miesto. Tak prečo náš život ide tak prirýchlo? Odpoveď je jednoduchá. V zhone sa nachádzame my, a preto máme pocit, že ide všetko príliš rýchlo, pretože sa všade ponáhľame, a jediná vec, čo nám neostane je čas. Čas osamote, čas so sebou samým, čas so svojimi myšlienkami, čas s Bohom, ČAS...
Kedy sme len tak pozerali von oknom a vnímali prítomnosť? Nechali mobil voľne položený a nemali nutkanie nakuknúť do neho? Vybaviť email, sms, alebo len nakuknúť do priečinkov sociálnych sietí? Veľmi pekne to autor v knihe Neúprosné nie zhonu komentoval:
„Obklopujeme sa toľkými rozptýleniami, až upádame do duchovného bezvedomia.“
Žiaľ ono to nemá len dopad na to, že nemáme nikdy čas, alebo, že nám to príliš rýchlo ubieha. Nedostatok času a neustály zhon v našej hlave spôsobuje stres, pod vplyvom ktorého vzniká agresia, ktorú si odnesie náš partner alebo naše deti. Niekedy zhon býva útekom. Môžu za to traumy z detstva, či strach z toho, že aj človek má určité obmedzenia, či honba za nejakým uznaním. Často aj keď si hľadáme veľmi príjemné rozptýlenia, nakoniec zisťujeme, že náš život sme prežili úplne neplnohodnotne.
„Namiesto toho, aby ste ho venovali hľadaniu niečoho skutočne dôležitého, premárnili ste ho tým, že ste sa nechali rozptýliť rôznymi čačkami, ktoré ponúka.“
Došli sme do doby, kedy ticho začína byť vzácnosť. Sme neustále obklopení hlukom, aby sme niečo prehlušili. Naše vnútorné myšlienky? Alebo myšlienky o druhých a ich životoch? Keď si spomenieme na dobu pred mobilmi, ale ani nie tak mobilmi, ako nad sociálnymi sieťami, kde nachádzame krásne a dokonalé fotky, vysmiate tváre a dokonalý život. Ľudia už začínajú žiť životom iných a myslia si, že to, čo je na sociálnych sieťach je skutočné. Ich myšlienky sa netykajú toho, aby zistili, ako byť samým sebou, ale toho, aby prišli na to, ako sa stať niekým iným. Vtedy strácame podstatu nášho života a nie sme vďační za to, čo máme. Na konci života potom nastáva zlom, kedy si uvedomíme, čo sme to vlastne žili? Zbytočne sa zaťažujeme životom druhých, kedy dostávame neskutočné krásnu možnosť žiť v modernom svete plnohodnotne ako nikdy predtým a my sme nespokojní s tým, čo žijeme.
„Sme zrejeme emočne najvyčerpanejšou, psychicky najprepracovanejšou a duchovne najpodvyživenejšou generáciou v dejinách.“

Zvláštne? Nie? Žijeme v modernom svete s neskutočnými vylepšeniami, ktoré by nám mali čas ušetriť a my sme takáto časom vybičovaná generácia?
Je to naozaj na zamyslenie. Veľmi veľa zamyslení pocítite počas čítania knihy Neúprosné nie zhonu v ktorej autor John Mark Comer neprináša len informácie, nad ktorými budete žasnúť a otvárať oči, kedy si začnete uvedomovať, že on má vlastne pravdu. V tomto prípade pravdu, ktorá sa nepočúva ľahko, lebo je skutočná a nie moc pozitívna. Autor vám okrem týchto informácii o zhone, ktorých som časť napísala vyššie (malú časť), ponúka naozaj výborný návod, ako sa pred týmto zhonom uchrániť a ak sme už do neho vtiahnutý, tak ako sa z neho dostať von. V tejto útlej knižke nájdete viaceré tipy na stíšenie sa v predovšetkým kresťanskom duchu, ale aj také, ktoré sa dajú praktizovať všeobecne. Človek si uvedomí, že stíšenie sa s Ježišom nie je len odriekavanie nejakej naučenej modlitby, ale je to cesta, ako nájsť význam plnohodnotného ticha, z ktorého človek načerpá na dlhý čas. Okrem iného tu človek nájde praktické tipy, ako zredukovať čas trávenia pred obrazovkami, z ktorých som už začala niektoré aj praktizovať sama.

Táto kniha z dielne kumran.sk je naozaj odporúčaná pre tých, ktorí chcú vo svojom živote spomaliť tempo ešte predtým, ako ho budú nútení spomaliť negatívnymi dôsledkami, ktoré uponáhľanosť v ich živote prinesie. Čo si z nej vezmete vy?
Túto veľmi prínosnú knihu do života nájdete na stránke vydavateľstva Kumran.sk pod názvom Neúprosné nie zhonu.
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.