Podelím sa o osobnú skúsenosť.
Viem, že sa každý učíme inak. Niekto sa naučí najlepšie keď počúva, iný keď číta a vizuálne vidí slová a slovosled a tretí z aktívneho písania a dookola prepisovania viet. Nepochybne jazyk, akýkoľvek, nie len nemecký, sa skladá zo šiestich častí: hovorenie, počúvanie, písanie, čítanie, gramatika a slovná zásoba.
U mňa dennodenný stret s jazykom je nevyhnutný, inak motivacia klesá. Ako som písala vyššie, niekto sa učí lepšie tak, iný zase tak. U mňa to rozhodne je kombinácia všetkého, ideálne 20 minút denne. Gramatické cvičenia, videá, rádio po nemecky alebo písanie si do denníka, čo som počas dňa robila, zažila.
Nedávno som spravila skúšku z nemčiny na úrovni B1. Momentálne ašpirujem na B2 a potom na C1. Vtedy budem úplne spokojná a budem sa môcť sebavedomo zamestnať v odbore resp. na vyššej pozícii.
Čo sa týka plánu učenia sa, ten som už vyššie načrtla. Potrebujem si rozšíriť slovnú zásobu, získať obratnosť v zaužívaných frázach, zautomatizovať používanie správnych členov a pádov. Na dosiahnutie toho si potrebujem stanoviť podrobný plán.
Verím, že keď som to dotiahla až sem, ďalší pokrok nastane bez nejakých väčších zádrheľov.
Držme si palce.
Žeby ďalší blog dám tému už nemčine? Hihihi...