Dorota Nvotová, Nikita Slovák, Majk Spirit, Peter Nagy a veľa iných zvučných i menej zvučných mien začali poukazovať na kritickú situáciu v tomto priemysle. Títo umelci a tzv. ľudia práce v kultúre (promotéri, osvetľovači, remeselníci, produkční, kostyméri a iné obslužné profesie ) nevideli svoje výplaty už mesiace. Ocitli sa tak v ťažkých existenčných problémoch, ostali zo dňa na deň bez príjmu. Po prvej vlne pandémie, keď sa konečne mohli začať naplno venovať svojej profesii, dobiehali zameškané tréningy, nacvičili choreografie a nové predstavenia, prišli opatrenia, ktoré im neumožňujú ďalej pokračovať v ich práci.
Približne 16 organizácií z kultúrneho priemyslu sa podpísalo pod list adresovaný premiérovi Igorovi Matovičovi. V ňom otvorene kritizujú nečinnosť štátu a neposkytnutie podpory umeleckému sektoru.
Tento týždeň malo vyjsť kopec umelcov do ulíc na manifestáciu s názvom „Spolu za kultúru“. Cieľom je poukázať, že problém je vážny a treba konať. Nakoľko súčasné opatrenia nedovoľujú žiadne zhromažďovanie sa, našli umelci iný spôsob, ako sa spojiť a na vážnosť situácie upozorniť. Práve dnes 14.10.2020 o 17:00 hod. zasadnú umelci za okrúhly stôl a cez live stream budú online na Dennik N a Aktuality. Premiéru bude mať aj nový dokument od Nikitu Slováka s názvom Neviditeľní. Hosťami majú byť rôzne známe tváre z umeleckej brandže.
Na Slovensku máme 200 – 220 000 umelcov, u ktorých došlo k poklesu práce až o 80 – 90 percent. Toto číslo je katastrofálne a súčasne pre veľa ľudí deštruktívne. Snaha o hľadanie novej práce a náhradného zdroja príjmu je často veľkým neúspechom. O jednu pozíciu sa uchádza v priemere viac ako 50 záujemcov.
Avšak Ministerstvo kultúry koná a snaží sa zachrániť náš kultúrno kreatívny priemysel za každú cenu.
Kultúrna obec môže využiť Fond na podporu umenia. Dokonca došlo k predĺženiu výzvy. Do tohto fondu išlo 9,5 milióna eur. Každý človek, ktorý spĺňa dané kritériá, môže získať štipendium do maximálnej výšky 3000 eur.
Zriaďovaná kultúra (inštitúcie a kultúra v pôsobnosti štátu, samospráv, inštitúcie zriadené zo zákona) dostala viac ako 9 miliónov eur a audiovizuálny fond, do ktorého sa radia napríklad kiná, až 700 000 eur. Nejedná sa vôbec o nízke čísla, dokonca sú porovnateľné s Českou republikou. K vyplácaniu by mohlo prísť už v novembri, najneskôr decembri tohto roku.
Kto a čo všetko patrí do kultúrno - kreatívneho priemyslu? Je nadmieru tragické, že doteraz neexistuje žiaden štatút umelca. Zdá sa, že predchádzajúca vláda tomuto nepripisovala žiadnu dôležitosť. Až táto pandémia nám všetkým otvorila oči a s údivom sledujeme previazanosť umelcov aj s inými podnikateľskými odvetviami. Napríklad také hudobné kluby zívajú prázdnotou a prázdnou kapsou zároveň.
Tieto dni sa bude intenzívne pracovať na vytvorení registra umelcov na voľnej nohe, ktorý bude zahŕňať štatút umelca a od toho sa bude odvíjať dotačný zákon. Register bude obsahovať isté podmienky a kritériá ako napríklad, že človek nemôže mať žiadne nedoplatky v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Je vysoko pravdepodobné, že ľudia bez príjmu nedoplatky mať budú. Ak však zoberieme do úvahy max. výšku štipendia 3000 eur, stojí na zamyslenie tieto nedoplatky vyplatiť.
Je obrovský záujem zo všetkých strán pomôcť sektoru kultúrno kreatívneho priemyslu a uvoľniť finančné prostriedky na jeho podporu. Ministerstvo kultúry plánuje vytvárať na základe vytvoreného registra požiadavky na Ministerstvo financií.
Na zamyslenie stojí fakt, či by nebolo jednoduchšie nechať umelcov vykonávať ich poslanie a zmierniť opatrenia. Tu je však dôležité slovo epidemiológov, ktorí sa v prvom rade pozerajú na situáciu zo zdravotného hľadiska a cez počty nakazených koronavírusom.