Aj euroval podpíšeme, aj Grécku požičiame

Hrať nezmyselné politické hry veľkého rozsahu nie je vždy rozumné. Zvlášť ak sú namierené proti takým mocnostiam, ako Nemecko, Francúzsko či Európska únia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Už pred rokovaniami premiérky Radičovej a ministra financii Mikloša v Bruseli bolo všetkým jasné, že ich nebudú chápavo tľapkať po pleciach. Premiérka a jej minister sú inteligentní ľudia. Určite aj oni vedeli, že nejdú na predvolebný ani povolebný míting. Sotva mohli očakávať scénu, kde oni vysvetľujú, aký je euroval nespravodlivý, aká je pomoc Grécku nemorálna, poslucháči uznanlivo pokyvkávajú hlavami a ich prejavy na znak súhlasu občas prerušia nadšenými potleskmi. Ako to skutočne bolo všetci vieme. Predstavitelia Európskej únie a členských štátov, najmä tých z eurozóny, boli dosť nekompromisní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí snáď verili, že predstavitelia SDKÚ, ktorí sa pred voľbami zastrájali nesúhlasom s pôžičkou Grécku a pochybnosťami o eurovale, po voľbách pochopia vážnosť situácie. Asi nepochopili. Hoci premiérke a ministrovi Miklošovi to po skúsenosti z Bruselu snáď už došlo. Dúfajme, že to postupne pochopia aj ostatní.

V SDKÚ často hovoria, že pomáhať Grécku je nemorálne. Vraj Grécko klamalo, tak prečo mu teraz máme pomáhať. Morálka je zrejme dosť relatívny pojem. Hoci by mala stáť na pevných základoch. Zdá sa, že nestojí. Aspoň počínanie niektorých predstaviteľov SDKÚ tomu nasvedčuje. Tí istí ľudia, ktorým neprekážalo, že sa stretávajú s ľuďmi, ktorí rozpútali agresívne vojny, najmä tú v Iraku, teraz moralizujú o Grécku. Bush mladši či Tony Blair boli skvelí priatelia. Vojna v Iraku bola rozpútaná na základe klamstva a protiprávne. Spôsobila obrovskú tragédiu, ostali po nej tisíce hrobov a nové hroby stále pribúdajú. A, aby sme nezabudli, stála veľa peňazí. Grécko klamalo. Ale nikto kvôli tomu nezomrel. Aj pôžička Grécku stojí peniaze. Tie sa však majú vrátiť aj s úrokmi. Nuž, zdá sa, že klamstvo Grécka je amorálnejšie ako agresívna vojna.

SkryťVypnúť reklamu

Hra na slovenských hrdinov sa zrejme čoskoro skončí. Verme, že vláda sa nechá poučiť o európskej solidarite. Nehovorme o morálke, to by sme triafali vedľa. Euroval je sebazáchovný mechanizmus a pôžička Grécku tiež. Následky prípadnej tvrdohlavosti slovenských vládcov si radšej ani nepredstavujme.

Roman Jurík

Roman Jurík

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som bežný občan Slovenskej republiky a Európskej únie. A som právnik. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéĽudské práva

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu