Hrajme sa na pravicu a ľavicu

Možno budem znieť ako nevzdelanec, ale stále nerozumiem podľa čoho sa na Slovensku delí pravica a ľavica. Skôr mám pocit akoby nikdy na Slovensku neexistovalo ani jedno ani druhé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu
(zdroj: Shooty)

Keď si zoberieme americkú politiku tam to máme dosť jednoznačné. Máme republikánov a demokratov, samozrejme aj iné frakcie, ktoré však nehrajú v americkej politike žiadnu významnú rolu. Demokrati sú hodnotovo liberáli (za potraty, za manželstvá medzi rovnakým pohlavím...) a ekonomicky môžeme povedať, že sú klasický konzervatívci (štátne zásahy, pro-sociálne riešenia) . Republikáni sú zas ekonomickí liberáli (Classical Liberalism - voľný trh, minimálny štát...), ale hodnotovo sú konzervatívci (náboženstvo, proti potratom...). Máme to jasne rozčlenené a Demokrati - Liberáli (ľavica), Republikáni - Konzervatívci (pravica). V tomto prípade to má celé zmysel hovoriť my sme pravica, my ľavica a podobne...ale u nás?!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vezmime si takú SaS, ekonomicky sú na tom jednoznačne pravicovo, ale hodnotovo sú asi najviac vľavo zo všetkých slovenských strán, hlavne kvôli dekriminalizáci marihuany a registrovaným partnerstvám.

Potom máme veľmi „pro-sociálny" Smer, ktorí je údajne jediným zástupcom ľavice v parlamente. Podľa posledných zmien v zákonníku práce, navýšení odvodov atď. je ekonomicky Smer skôr stredo-pravá strana, pretože tieto reformy sú skôr anti-sociálne ako pro-sociálne. Hodnotovo je Smer na tom podobne, mohli by sme povedať, že dokonca ešte viac v pravo, pretože zistili, že hrať na nacionalistickú nôtu im pomohlo nahrabať veľa voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si porovnáme Smer s SDKÚ, hlavne v oblasti ekonomiky, SDKÚ a ich reformy pôsobia jednoznačne pro-sociálne a teda ľavicovejšie ako Smer, ktorý je údajne jedným parlamentným zástupcom ľavice. Hodnotovo je SDKÚ veľmi nejasná strana, pretože závan ľavicových hodnôt, ktorý prišiel s Ivetou Radičovou sčasti ostal, a K reprezentujúce Kresťanstvo v názve strany už nie je také dominantné a možno by som hodnotovo zaradil SDKÚ hodnotovo ako stredo-ľavú stranu.

KDH je hodnotovo veľmi asi najviac vpravo z parlamentných strán, no ekonomicky je niekde v strede, pretože vo svojom programe sa zameriavajú na „sociálno - trhové hospodárstvo", ale v skutočnosti KDH nikdy v ekonomickej sfére nevynikala.

SkryťVypnúť reklamu

Takže nemáme ani pravicu ani ľavicu, ale môžeme skonštatovať, že politici a novinári sa veľmi radi oháňajú týmito termínmi. Na Slovensku nič neznamenajú sú to len prázdne slová, ktoré pletú ľuďom hlavy. Treba ich prestať používať a začať nazývať strany ich pravými menami....ktoré žiaľ neprejdú cenzúrou.

Roman Kalina

Roman Kalina

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád hovädzí jazyk v aspiku, ruské vajce, utopence, bulharské mojito, šušťáky, mastné vlasy, karpiny v očiach, neostrihané nechty na nohách, priblblé otázky, Roberta Fica, drišľak, Senzus, RTVS, rádio Devín, Miša Gučíka ako Blade-a, bigotných katolíkov, chlpaté pazuchy, rakúskych colníkov, slovenských policajtov, východňarov, turecké záchody, ponožky v sandáloch, české zadovky a predovky, tričká bez rukávov, slovenských predavačov, slovenských čašníkov, stredoškolské učiteľky s "profesorským titulom", dementných ľudí, bratislavské cesty, kórejské autá, zarytých nacionalistov, poľskú hydinu, vytetované čínske znaky, ženskú "inteligenciu" golf a iné nekontaktné športy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu