Našli sa peniaze v rozpočte: Zrušme ministerstvo obrany!

Keď sa pozrieme do histórie Slovenska, alebo aj Česko-Slovenska, zapojenie armády je a bolo takmer nulové. Okrem prípadu kedy Milan Rastislav Štefánik zhromažďoval légie (v tom čase nie ako predstaviteľ Slovenska, ktoré vtedy neexistovalo, takže sa nejednalo o štátnu činnosť), ktoré aj tak operovali na území mimo Slovenska, naše ozbrojené sily nevykazujú takmer žiadnu obrannú činnosť. Štefánik bol po vojne odsunutý na vedľajšiu koľaj aj hlavne preto, že dostal funkciu Ministra vojny. Armáda dokonca nebola zapojená ani počas SNP, pretože sa jednalo iba o jej časť a neskôr sa vtedy už bývalí vojaci angažovali v partizánskom odboji.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu
(zdroj: Shooty)

Dnes máme síce určité povinnosti voči NATO, ale potrebujeme naozaj 13 500 vojakov? Potrebujeme byť v NATO? A možno najdôležitejšia otázka, potrebujeme vôbec ministerstvo obrany? Rozpočet MO SR na rok 2013 je 805 718 253 €. Na porovnanie rozpočet ministerstva zdravotníctva je 1 347 691 713 €. Rozpitvime si bližšie výdavky ministerstva obrany:

Na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania ide 271 870 272€, z čoho sú výsluhové dôchodky 104 017 991 €. Platové náklady teda podľa týchto čísel sú na jedného vojaka cca. 12 500 €. Mzdy sa samozrejme líšia podľa šarží. V školstve máme celkovo 87 867 pedagogických a odborných zamestnancov, čo pri momentálnom 5% zvýšení platov (803 €) znamená, že ministerstvo školstva uvoľňuje na mzdy 70 557 201 €. Kam teda treba „pchať“ peniaze? Na školstvo ktoré pracuje takmer 10 mesiacov do roka a vzdeláva mládež a tým de facto formuje celú spoločnosť a myslím si, že má aj priamy vplyv na ekonomickú rozvinutosť krajiny? Alebo do armády, ktorá od svojho vzniku územie Slovenskej Republiky ešte nemusela brániť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím si, že zrušenie Ministerstva obrany je najlepšou možnosťou ako ušetriť. Netreba vystupovať z NATO, pretože náklady na zahraničná vojenskú pomoc sú 22 841 778 €. Vojakov taktiež nemusíme vyhadzovať, pretože by sa takto zvýšila nezamestnanosť. Vojaci majú svoje opodstatnenie počas prírodných katastrof, ale môžu byť využitý aj inak. Navrhujem zánik ministerstva obrany, predaj jeho majetku a presunutie vojakov pod ministerstvo vnútra, ktoré by dostalo pridané presne 271 870 272€ na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania. Ostane nám 533 847 981 € do štátneho rozpočtu, plus predaj a prenájom vojenského majetku. Netreba teda zvyšovať policajné pokuty, netreba nezmyselne zvyšovať odvody a zdierať ľudí pracujúcich na dohodu. Treba zrušiť ministerstvo, ktoré si voľakedy chcelo nechať odpratávať sneh za miliardy korún. Ministerstvo, kde sa dá na mnohých veciach nabaliť, a kde funkcia ministra sa dostáva do daru.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa môjho názoru, by malo Slovensko vyhlásiť neutralitu a kompletne zrušiť armádu, nechať len domobranu a ženistov a finančné problémy by boli rázom vyriešené.

Roman Kalina

Roman Kalina

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád hovädzí jazyk v aspiku, ruské vajce, utopence, bulharské mojito, šušťáky, mastné vlasy, karpiny v očiach, neostrihané nechty na nohách, priblblé otázky, Roberta Fica, drišľak, Senzus, RTVS, rádio Devín, Miša Gučíka ako Blade-a, bigotných katolíkov, chlpaté pazuchy, rakúskych colníkov, slovenských policajtov, východňarov, turecké záchody, ponožky v sandáloch, české zadovky a predovky, tričká bez rukávov, slovenských predavačov, slovenských čašníkov, stredoškolské učiteľky s "profesorským titulom", dementných ľudí, bratislavské cesty, kórejské autá, zarytých nacionalistov, poľskú hydinu, vytetované čínske znaky, ženskú "inteligenciu" golf a iné nekontaktné športy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu