Vysmiaty somárik, ktorý si mechanicky prepojil

svoju nestabilnú myseľ s rozbuškou od granátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tak mi pripadá moderný človek. Paradoxný vo svojom konaní, neschopný úplne pochopiť ideovo-hospodárske mechanizmy, ktoré sám vytvoril a na ktoré dokonca naviazal ďalšie hospodársko-vojenské mašinérie schopné zničiť to o čo sa najviac usiluje, jeho vlastný život. Jeho a život celkovo. Somárik sa usmieva.

Pár paradoxov, ktoré si neviem vysvetliť

*Poteší ma, ak mi niekto pomože vysvetliť pár paradoxov, ktoré nechápem, lebo dve otázky na jeden problém ( každá z inej strany ) dávajú častokrát dve protichodné odpovede, pritom obe by mali byť súhlasné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


*Bežný jav moderného sveta je starnutie jeho obyvateľstva. Industrializácia a intenzifikácia poľnohospodárstva kedysi sposobili, že sa mnohí ľudia mohli uvolniť z procesu zaobstarávania potravy a prejsť do služieb a priemyslu. Príklad, ak 50 poľnohospodárov v dedine kedysi uživilo jedného kováča, dvoch krčmárov, jedného obuvníka a jedného tesára, jedného mlynára...Povedzme špekulatívny pomer 50 ku 5, dnes jeden jeden poľnohospodár uživí 50 ďalších ludi, ktorý mu na oplátku poskytnú stroje, spracujú mu obilie, dodajú oblečenie, požičajú peniaze atď. Pomer 1 ku 50. Vitajte v priemyselnom svete deľby práce so zurčiacim tokom peňazí. Tento svet musí neustále vyrábať a spotrebovávať, pretože, ak príde k zastaveniu, spomaleniu výroby a spotreby, spomaleniu toku peňazí je to big problém, aj keby stále produkoval dostatok potravín pre všetkých. Mentálny stav somárika hýbe rozbuškou.

SkryťVypnúť reklamu

*Čiste poľnohospodárska spoločnosť má vysokú tendenciu k vysokej porodnosti a aj mortalite v každej vekovej kategórii. Priemerný úmrtný vek je nižší. Priemyselná spoločnosť má vysokú tendenciu k nízkej porodnosti a nízkej mortalite, rovnako k predlžovaniu priemernej dĺžky života. Priemerný úmrtný vek je vyšší s tendenciou rastu.

Paradox prvý, prvé otázky

Vzhľadom na to, že žijem v priemyselnej spoločnosti (stupeň rozvinutia nechám na posúdenie iných), budem sa pýtať ako člen tejto spoločnosti. Spoločnosť v ktorej pobývam, je údajne kresťanská a humánna. Slovo humánna zahŕňa aj to, že pomáhame chorým. Smrťelne chorým sa snažíme predlžovať život až do absolútnej smrti, aj keď niekedy oni prosia až k najvyššiemu, aby sme to nerobili. Nechcem teraz zachádzať do tejto oblasti, ale je to pre mňa extrém ,ktorý mi hovorí ,že je tu na sto percent tendencia predlžovať život. Je tu ale aj tendencia malej porodnosti. Z toho vyplýva, že je tu tendencia starnutia spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

*Za týchto okolností chceme, aby porodnosť rástla. Za týchto okolnosti, ale rovnako nevyhnutne chceme aj nechceme, aby sa predlžoval život. Za týchto okolností, keďže porodnosť priamo nijako zvlášť nestimulujeme, sme nevyhnutne schizofrénii, pretože chceme aj nechceme. Áno aj nie naraz.

*Ok, porodnosti sa nedotknime, ale začnime odkladať financie už v produktívnom veku. Ok može byť, stále súhlasím. Znamená to, že z našich peňazí, ktoré doteraz boli peniaze v bežnom spotrebnom obehu sa stanú peniaze investičné. Dva roky dozadu som sa pýtal, že čo sa stane s investičným kapitálom, či nezlacnie, keď k nemu pribudne ďalší kapitál? Nikto mi neodpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

*Čo sposobí veľké množstvo investičného kapitálu, je vidieť momentálne. Pokles jeho hodnoty, to znamená nižšie úroky, to znamená vyššiu dostupnosť, to znamená vačšie šafárenie. Samotný kapitál si bude hľadať cesty, aby sa stal aktívny to znamená investovaný, alebo požičaný a pojde od vrchných a bonitných poschodí, až po tie nižšie menej bonitné a bude lacnejší a lacnejší, pretože ho bude veľa. Čím nižšie poschodie tým rizikovejšia investícia. A presne to sa stalo v istej časti sveta, že momentálne s tým ešte, že na tých spodných poschodiach býva vačšina spotrebno výrobnej časti obyvateľstva, čiže kostra celého systému.

*DSSky dlhodobo podla mojich informácii neinvestovali aspoň tak tvrdili, osobne by som sa tomu nečudoval, pretože ani nejak extra nebolo kam. Ak by sme zdvihli hlavu ako Európa mohli by sme si všimnúť Afriku, tam ale zdvihla hlavu skor Čína, takže zaspatá doba. Európa sa občas pohráva s myšlienkou , že ak nemože do Afriky privezie Afričanov sem. História ale ukazuje, že stret kultúr je na rozvoj najlepší hranične a nie premiešaním. No way.

*Ak aj momentálne neprišlo k tomu že DSSky investovali a sú spoluzodpovedné za množstvo investičného kapitálu a jeho inflácie, tak k tomu vždy v určitej etape podľa mňa príde, pretože matematika nepustí. Buď bude ten kapitál niekde vysieť a strácať hodnotu (to je podla mňa momentálna situácia, a prajme si to radšej, akoby sme zistili že bol napumpovaný do nejakých bublín), alebo sa jednoducho bude snažiť vytlačiť iný investičný kapitál z jeho pozícíí, čo je podla mňa tak boj fifty fifty bez víťaza a porazeného, ale so stratami na oboch stranách.

*Súhlasím však, že je možné týmto systémom dosiahnuť určité výsledky, pokiaľ bude fond ,ktorý spravuje peniaze poistencov nielen investičný, ale aj rozvojový. To znamená, že nebude len čakať, kde sa objaví investičná myšlienka, ale sám ju bude vytvárať a aj financovať. Investície do energetiky, nízkoenergetického bývania a cestovania, investície do robotiky, technológií a zvyšovania produktivity. Na toto klasická DSS momentálne nestačí. Súhlasíte?

*Dúfam, že sa somárik upokojí. Dúfam, že príde konečne niekto, kto bude neustále volať po tom ,aby svet odstránil zbrojný priemysel z hospodárskeho cyklu. Aby sme našli sposob ako miesto konfrontácie kooperovať, prípadne sa konfrontovať sposobom, ktorý nás bude posúvať ďalej a nie ohrozovať.

Roman Král

Roman Král

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som z väčšej časti zložený z vody. Zoznam autorových rubrík:  Milujem personalistovMilujem HIP HOPSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu