Na začiatku roku 2013 som uvažoval nad tým, ako si nejakým skutočne jedinečným spôsobom pripomenúť dvadsiate výročie zriadenia Telekomunikačného úradu SR. Zistil som, že v Európe (je možné, že ani vo svete) ešte žiaden z telekomunikačných regulátorov nevysielal na rádioamatérskych pásmach. Keďže sa od čias môjho začiatku štúdia na strednej elektrotechnickej škole venujem rádioamatérskemu vysielaniu, tak som vybavil potrebné povolenie, pridelenie príležitostného volacieho znaku OM20TUSR a začal vysielať. S týmto volacím znakom som vysielal aj pri príležitosti Svetového dňa rádioamatérov.
Kto sú rádioamatéri a čomu sa venujú
Rádioamatérstvu sa po celom svete venujú ľudia bez rozdielu farby pleti, národnosti, vierovyznania, vzdelania…Tykajú si, správajú sa k sebe úctivo, navzájom sa nazývajú priateľmi a pritom sú medzi nimi napríklad aj úspešní podnikatelia, vedci, kozmonauti, politici aj králi... Rádioamatéri sa predovšetkým venujú nadväzovaniu rádioamatérskych spojení na frekvenčných pásmach, ktoré sú určené pre rádioamatérov. Používajú rádiotelefóniu, telegrafiu alebo digitálne druhy prevádzky. Sú pre nich vzácne spojenia s krajinami, alebo lokalitami, napr. ostrovmi odkiaľ dlho nikto nevysielal. Môže to byť z dôvodu, že tam vládne diktátorský režim, prebieha tam občianska vojna alebo tam jednoducho nikto nebýva. Vzácne môžu byť aj rôzne príležitostné stanice.

Pri rádiotelefónii sa používa ako hlavný dorozumievací jazyk angličtina. Samozrejme sa používajú aj iné jazyky. Dôležité je, aby obaja komunikujúci rádioamatéri dokázali v danom jazyku aspoň nadviazať spojenie. Pri telegrafii a digitálnych druhoch prevádzky sa používajú medzinárodné skratky a Q-kódy. Skratky vychádzajú z angličtiny. Na začiatku spojenia si rádioamatéri vymenia informáciu o tom ako sa počujú (tzv. report). Je to obvykle podľa ucha, t. j. ako to rádioamatér subjektívne vníma. Ďalší údaj je krstné meno rádioamatéra a miesto odkiaľ vysiela (napr. Bratislava, Žilina, neďaleko Košíc a pod.). V prípade rádioamatérskych závodov sa odovzdáva report a údaje stanovené vyhlasovateľom závodu, napr. poradové číslo spojenia a okresný znak pri vnútroštátnych KV závodoch. Na potvrdenie spojenia slúži tzv. QSL lístok, ktorý môže byť v papierovej podobe vo veľkosti približne poštovej pohľadnice alebo v elektronickej podobe. QSL lístok okrem spomienkovej a zberateľskej hodnoty slúži aj ako „dôkaz“ o nadviazanom spojení.
Vysielanie príležitostnej stanice vzbudilo medzi rádioamatérmi veľký záujem
Pred začiatkom vysielania som informoval svetové rádioamatérske informačné magazíny o tom, že v priebehu roku 2013 bude pri príležitosti 20. výročia vzniku slovenského telekomunikačného regulátora vysielať stanica OM20TUSR. Pre laickú verejnosť vysvetlím, že volací znak sa skladal z písmen OM, čo je medzinárodným označením Slovenskej republiky a za ktorými musí nasledovať číslica, resp. číslice a písmená. Číslo 20 a písmená TUSR vyjadrovali dvadsiate výročie úradu.
Keď sa táto príležitostná stanica objavila na niektorom z krátkovlnných rádioamatérskych frekvenčných pásiem, tak neraz volali desiatky staníc z celého sveta v snahe nadviazať spojenie. Možnosť nadviazať rádioamatérske spojenie s príležitostnou stanicou telekomunikačného regulátora, ktorú obsluhuje hovorca regulátora rádioamatérov zaujala hneď z niekoľkých dôvodov. Nadviazať spojenie s telekomunikačným regulátorom to tu ešte nebolo. Zaujímavým bonusom bol fakt, že išlo stanicu vysielajúcu pri príležitosti dvadsiateho výročia zriadenia regulátora, ktorú obsluhuje hovorca regulátora. Okrem toho, rádioamatéri prácu telekomunikačného regulátora poznajú. Každý záujemca o rádioamatérske vysielanie je povinný najskôr úspešne zvládnuť skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti pred komisiou telekomunikačného regulátora. Po úspešnom absolvovaní skúšok môže požiadať regulátora o povolenie a pridelenie volacieho znaku. Regulátor potom dohliada nad dodržiavaním zákona a rieši prípady rušenia.
Pár slov na záver
Ako mnohí viete, 26 rokov som pracoval pre Regulačný (telekomunikačný) úrad, z toho 22 rokov som bol jeho tvárou (nielen) v médiách. V súčasnosti som hovorcom a poradcom Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky, ktorá je partnerom štátnych orgánov oblasti tvorby vhodných podmienok pre podnikanie a s Regulačným úradom má spoločné ciele v oblasti podpory efektívnej hospodárskej súťaže a rozvoja trhu. Pri príležitosti 30-teho výročia zriadenia Regulačného úradu chcem jeho zamestnancom, mojim bývalým kolegom, z ktorých sa mnohí stali aj mojimi priateľmi, nielen zaželať veľa síl pri plnení pracovných povinností, ale aj s odstupom času plánujem občas napísať zopár riadkov o tom čo sme tam za tie roky zažili...