reklama

Babička rušila komunikáciu letiska s lietadlami

Keď cestujete na dovolenku lietadlom, tak si možno neuvedomujete, že vaša bezpečnosť závisí aj od nerušenej rádiovej komunikácie lietadla s riadiacou vežou. O to, aby rádiová komunikácia bola nerušená sa stará Regulačný úrad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

 Práca na Regulačnom úrade je v mnohých prípadoch na míle vzdialená tradičným predstavám o práci na úradoch a rozhodne nie je nudná. Ak ste sa nechali pomýliť slovom úrad v našom názve a predstavujete si našu prácu, ako len „papierovanie“, tak budete prekvapení. Pomocou tohto skutočného príbehu vám priblížim jednu z najstarších činností Regulačného úradu a jeho predchodcov. Ak ma pamäť neklame, tak tento príbeh sa odohral koncom 90-tych rokov 20. storočia, ale do dnešného dňa nestratil na svojej zaujímavosti. Veď posúďte sami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V tom čase ešte neexistoval Regulačný úrad, ale len jeden z jeho predchodcov – Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR). Pamätám si, ako keby to bolo len včera, keď nám z bratislavského letiska telefonicky nahlásili rušenie frekvencie, ktorá sa používa na spojenie medzi vežou a lietadlami. Na tom by nebolo nič čudné, lebo takéto prípady sme už v minulosti riešili, ale zaujímavý bol prejav rušenia a neskôr aj zistený pôvodca rušenia.

 V prípade rušenia frekvencií letiska alebo napr. hasičov majú takéto hlásenia prioritu, preto zamestnanci predchodcu Regulačného úradu okamžite nasadli do meracieho vozidla a išli na letisko. Po príchode na letisko sa od povereného zamestnanca dozvedeli, že rušenie už prestalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rušenie sa správalo ako divé zviera, ktoré zacíti poľovníka

 Rušenie sa pravidelne objavovalo. Trvalo ale len niekoľko minút a náhle zmizlo. Bola to poriadna skúška nervov, lebo letisko mávalo pravidelne vyradený jeden kanál na komunikáciu s lietadlami. Neustále sme chodili k prijímacej technológii letiska a čakali na rušenie. Pripadali sme si ako poľovníci na postriežke. Rušenie sa správalo ako divé zviera, ktoré zacíti poľovníka. Letisko hlási rušenie, ale naše citlivé meracie prístroje nezaznamenali žiadne rušenie. Mali sme pocit, ako keby nás rušenie „zavetrilo“ a dalo sa na útek. Nevzdávali sme to, rušiaci signál podľa skúseností často býva slabý, nestabilný a nehomogénny, preto sme sa s autom pomaly posúvali a merania sme skúšali na iných miestach. Bohužiaľ nič nepomohlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Bolo nám jasné, že tradičnými postupmi sa k úspechu nedopracujeme. Zamestnanec letiska nám preto vybavil vstup na vežu, kde sa nachádzala komunikačná technológia letiska. Keď sa rušenie začalo opäť prejavovať vyšli sme „vyzbrojení“ ručným meracím prístrojom a malou smerovou anténou na jej vrchol. Z veže sa nám naskytol prekrásny výhľad na okolie. Na kochanie sa pohľadom sme veľa času nemali, museli sme sa bezodkladne pustiť do práce. Po krátkom meraní sme zaznamenali slabý rušiaci signál. Rušiaci signál prichádzal od neďalekej obce.

Prekvapivé rozuzlenie

 Po príchode do obce sme ihneď namerali rušiaci signál, ktorý bol pomerne silný, ale frekvenčne nestabilný. Postupne sme našli miesto, odkiaľ sa rušenie šírilo. Rušenie spôsoboval predzosilňovač televíznej antény, ktorá bola umiestnená na rodinnom dome. Predzosilňovač vplyvom poruchy vysielal do okolia rušiaci signál. Po tom, ako sme zazvonili sa vo dverách rodinného domu objavila babička v zástere. Babičku zjavne prekvapil pohľad na mužov s vysielačkami v rukách, za ktorými stálo „čudné auto s anténou“. Neraz sme sa ocitli v podobnej situácii. Okrem toho starší občania, ktorí si pamätajú obdobie príslušníkov ŠTB (štátna tajná bezpečnosť v časoch socializmu), reagujú na služobné preukazy rôzne. Vyžaduje si to od nás potrebnú dávku empatie. Po preukázaní sa služobným preukazom a pokojnom vysvetľovaní, kto sme a čo sa stalo nám babička vysvetlila, že tú anténu jej nainštaloval syn. Niečo sa podľa nej pokazilo a ona „nemá obraz“. „Na šťastie mám aj ten lavór na streche, ale chytám len zahraničné programy, ktorým vôbec nerozumiem“, vysvetlila babička. Keď sme ju informovali, že s tou „pokazenou anténou“ ruší spojenie medzi lietadlami a letiskom, tak sa len usmiala a odvetila „hádam ma za to nezavriete chlapci?“ Následne sme ju požiadali, aby „vytiahla šnúru od tej pokazenej antény zo zástrčky“. Ona to urobila a rušenie prestalo. Aby neprišlo k neskorším nedorozumeniam, tak sme ju informovali, že jej príde doporučený list, v ktorom bude písomný príkaz na vyradenie antény z prevádzky. Požiadali sme ju, aby dala synovi tento list prečítať. Informovali sme ju, že pokiaľ bude mať otázky, tak v liste bude aj naše telefónne číslo, na ktoré nám môže zavolať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Napokon to všetko dopadlo dobre. Babička sa nám na záver poďakovala, že sme jej to tak pekne vysvetlili a žiadne ďalšie rušenie sme od nej už nezaznamenali. Zrejme ešte dlho spomínala na to, ako rušila lietadlá a na návštevu pánov s čudným autom.

Roman Vavro

Roman Vavro

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Telekomunikačný analytik, bývalý hovorca Regulačného úradu, v minulosti Telekomunikačného úradu SR. Pôvodným vzdelaním a zamestnaním elektrotechnik, neskôr manažér, novinár a fotograf. Vo voľnom čase sa venuje rádioamatérskemu vysielaniu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu