„Padajúce hviezdy“ nie sú len veľkolepé vesmírne divadlo

Ak ste hvezdári, fotografi, romantici alebo len chcete zažiť niečo zaujímavé, tak počas týchto nocí upriamite pozornosť na oblohu. Ak bude počasie priať, tak zažijete veľkolepé vesmírne divadlo v podobe „padajúcich hviezd“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 V čase okolo svätého Vavrinca nastáva maximum činnosti meteorického roja Perzeidy, ktorý tiež volajú slzy svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec bol jedným z diakonov, ktorých dal umučiť rímsky cisár Valerián. Katolíci po jeho smrti verili, že Perzeidy sú ohnivé slzy tohto mučeníka. Perzeidy sú rýchle a jasné meteory. Roj je veľmi obľúbený aj z dôvodu vysokej frekvencie meteorov za hodinu, navyše sa tak deje uprostred leta. Na tento jav sa tešia aj rádioamatéri, ktorí ho využívajú na nadviazanie rádioamatérskych spojení. Spojenie odrazom od ionizovaných stôp meteorov je, vzhľadom na relatívne krátky čas trvania odrazu, špecifický spôsob nadväzovania rádioamatérskych spojení. Rádioamatéri ho volajú aj korením práce na VKV. Využíva sa najmä frekvenčné pásmo 144 MHz, kde je takto možné nadviazať spojenia obvykle v okruhu 1200 – 2000 km. V minulosti rádioamatéri používali pri tomto druhu rádioamatérskej prevádzky rýchlu telegrafiu a komunikáciu nahrávali. Dnes sa používajú počítače. Počas meteorického roja na nadviazanie rádioamatérskeho spojenia postačuje aj jednoduchá výbava – 4-el. smerová anténa a výkon 20 W.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto sú rádioamatéri a ako sa stať rádioamatérom?

 Budúci rádioamatér musí úspešne zvládnuť skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti pred komisiou Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) a následne požiadať o povolenie, ktoré vydáva RÚ. Rádioamatéri môžu vysielať len na frekvenčných pásmach, ktoré sú určené pre rádioamatérov. Rádioamatérskemu vysielaniu sa venuje viacero známych osobností. Ešte ste osobne nehovorili s kráľom? Niektorí rádioamatéri áno. Rádioamatérskemu vysielaniu sa v minulosti venovali aj králi, napr. jordánsky kráľ Husajn a španielsky kráľ Juan Carlos. Rádioamatérskemu vysielaniu sa venujú aj kozmonauti, a tak rádioamatéri môžu nadviazať rádioamatérske spojenie s kozmonautmi napr. z medzinárodnej kozmickej stanice ISS. Medzi rádioamatérmi sú tiež vedci, lekári, pedagógovia, politici... Zaujala vás táto téma? K téme rádioamatérskeho vysielania sa v neskorších príspevkoch ešte vrátim.

Roman Vavro

Roman Vavro

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Telekomunikačný analytik, bývalý hovorca Regulačného úradu, v minulosti Telekomunikačného úradu SR. Pôvodným vzdelaním a zamestnaním elektrotechnik, neskôr manažér, novinár a fotograf. Vo voľnom čase sa venuje rádioamatérskemu vysielaniu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu