.smutná realita o slovenských voličoch

Každý kandidát plný ideálov a odhodlania zmeniť veci k lepšiemu si na začiatku naivne myslí, že voliči ocenia práve jeho snahu a odovzdajú mu dostatok hlasov k tomu, aby svoje vízie premenil na skutočnosť. Realita je však v drvivej väčšine prípadov úplne odlišná. Čím jednoduchší kandidát, tým komplikovanejšia je jeho cesta za úspechom. Som si dokonca takmer istý, že by sa dala vytvoriť pomerne presná matematická rovnica potvrdzujúca toto tvrdenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Osobne som ešte pred pár týždňami bol aj ja jedným takým kandidátom. Veril som, že ak veci budem myslieť naozaj úprimne, tak sa ľudia automaticky pripoja na moju stranu. Niečo ako šiesty zmysel podľa ktorého by sa voliči orientovali. Netrvalo však dlho a pochopil som niekoľko základných pravidiel fungovania slovenskej politiky, ktoré z nej robia uzavretý kruh do ktorého je takmer nemožné preniknúť a tobôž tam urobiť určité pozitívne zmeny.

 Vlastne až do momentu kým som sa sám nerozhodol kandidovať som všetkých doterajších kandidátov videl úplne v inom svetle ako je tomu teraz. Neviem či si to uvedomujete, ale ako voliči máme tendenciu prvoplánovo odmietať úplne všetko a všetkých. Bez rozdielu. Kandidátov hádžeme do jedného vreca na základe našich skúseností avšak často aj na základe našich predsudkov. Myslíme si, že nás chcú všetci zákonite len ovládať a okrádať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 To ma ale privádza na otázku či sme vôbec schopní rozpoznať takého kandidáta na ktorého všetci čakáme od pádu komunizmu? Čo ak tu takí už boli ale my sme im nedali šancu? A ak sa objavia znovu neprehliadneme ich rovnako? Chcem sa vás úprimne opýtať podľa čoho sa rozhodujete koho budete voliť? Ja som sa nad touto otázkou v poslednom čase často zamýšľal a uvedomil som si že som doterajšie voľby často odflákol. Nie tým, že by som sa ich nezúčastnil, ale tým akým spôsobom som sa rozhodoval pre jednotlivých kandidátov. Dospel som k záveru že na Slovenku dokážu vo voľbách v súčasnom stave uspieť len 3 skupiny ľudí. Skúsim ich stručne opísať.

SkryťVypnúť reklamu

 Prvú skupinu som nazval Red Bull kandidáti. Ide o skupinu ktorá najviac okráda tento štát nakoľko zrodenie takýchto kandidátov je výtvorom veľmi nákladného marketingu. Títo kandidáti zďaleka nie sú najlepší, ale väčšina obyvateľov si to napriek tomu o nich myslí. Je to presne ako keď príde zákazník v noci na pumpu s cieľom kúpiť si energetický nápoj. Vystavených je síce niekoľko desiatok druhov, človek však väčšinou siahne po červenom býkovi nakoľko podvedome, vplyvom všadeprítomnej reklamy má pocit že je najlepší. Rovnako to platí aj v politike. Väčšina ľudí nepozná osobne žiadneho z kandidátov, ale keď už prídu do volebnej miestnosti zakrúžkujú podvedome meno ktoré je im najznámejšie lebo zákonito im práve to príde najlepšie. Príkladom takého kandidáta je napr. Daniel Šavel, ktorého sa nám pravdepodobne strana Smer v rozpore so zákonom už niekoľko mesiacov pred komunálnymi voľbami snaží dostať do nášho podvedomia.

SkryťVypnúť reklamu

 Druhou kategóriu sú tzv. vyhasnuté hviezdy. Sú to ľudia, ktorí v živote niečo dosiahli či už v kultúre alebo v športe a na sklonku kariéry hľadajú nové uplatnenie. Politické strany takéto osobnosti využívajú na získanie extra hlasov. Táto skupina kandidátov síce zväčša nevytvára občanom žiadnu stratu, zároveň je však ich prínos pre spoločnosť úplne nulový. Ako príklad by som uviedol nášho dlhoročného europoslanca Petra Štastného alebo poslanca Vincenta Lukáča. Prvý menovaný sedel v europarlamente celých 10 rokov, ale len veľmi ťažko by sme našli nejaký prínos jeho práce pre širokú verejnosť. Ja si vážim každého slovenského športovca, ktorý reprezentuje Slovensko. Hnevá ma však, ak takýto ľudia zaberajú miesto tým ktorí by takúto príležitosť využili lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

 Poslednou skupinou ktorá má síce v porovnaní s prvými dvoma oveľa menšie šance presadiť sa je skupina ktorú nazývam šašovia. Sú to zväčša extrémisti alebo inak z davu vyčnievajúci kandidáti, ktorí sú úspešní len vďaka tomu že sa občas skupina voličov rozhodne dať štandardným politikom najavo svoju nespokojnosť. Prínos je aj v tomto prípade zväčša nulový a rozkrádanie rozpočtu je pre ich malý počet viac-menej obmedzené. Najväčším negatívom ich konania býva práve ich vystupovanie ktoré je často spoločnosťou a zahraničím vnímané veľmi negatívne. Ako príklad uvediem nového banskobystrického župana, alebo bývalého predsedu SNS.

 Skúste sa teraz zamyslieť či poznáte aspoň 5 politikov, ktorý by nepatrili do žiadnej z vyššie popísaných skupín? To naozaj nemáme na Slovensku slušných kandidátov? Ja tomu neverím. Čím ďalej, tým viac sa presviedčam že stav slovenskej politiky nie je len výsledok práce našich politikov, ale taktiež dôsledok spôsobu rozhodovania voličov. Postoj musia v prvom rade zmeniť práve oni. Voliči. Všade dookola síce počúvam že nie je koho voliť príp. že odmietame voliť menšie zlo avšak mne sa javí že na výber je vždy minimálne jeden dobrý kandidát. Často je to práve ten o kom média nehovoria. Ten ktorý nemá megalomanskú kampaň. Ten koho meno by nás asi vôbec nenapadlo. Niekedy naozaj stačí zapnúť google a prečítať si o kandidátovi niekoľko riadkov.

 Preto by som touto cestou chcel všetkých voličov vyzvať aby v nastávajúcich komunálnych voľbách urobili škrt cez rozpočet všetkým trom vyššie spomenutým skupinám a volili v čo najväčšej miere práve tých najmenej známych, nenápadných, nezávislých kandidátov. Je síce možné že sa nič nezmení ale ak je tu minimálna šanca že áno tak by sme ju mali využiť.

 Na úplný záver vás prosím aby ste čo najviac zdieľali tento článok, čim podporíte všetkých nezávislých kandidátov, ktorý na jednej strane nemajú mega kampane, ale na druhej strane ich v konečnom dôsledku nebudú musieť z vašich peňazí splácať záujmovým skupinám a vďaka tomu budú môcť urobiť viac pre vás a obce a mestá v ktorých žijete.

 PS: Ak sa Vám môj článok páčil môžte mi to prejaviť kliknutím na možnosť "Zvýšte karmu".

Kristián Roman Zimmermann

Kristián Roman Zimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje životné motto vyjadrujevšetko dôležité o mne:„K víťazstvu zla postačuje,aby slušní ľudia neurobili nič.“http://zmluvanamiestoslubov.sk Zoznam autorových rubrík:  .verejné názory.súkromné názory

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu