Morálna samokontrola tvorivej aktuálnosti

Úryvok z programového vyhlásenia pani Bollovej: „Považujem za nevyhnutné vytvoriť ovzdušie morálnej samokontroly a mravnej zodpovednosti pred spoločnosťou i pred každým jednotlivým občanom." Bude tiež trvať na tom, aby sa dodržiavali princípy otvorenosti a tvorivej aktuálnosti, aktívnej výkonnosti na základe adekvátnosti a kompetentnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ovzdušie morálnej samokontroly

To ovzdušie by bolo všade navôkol. Akože niečo také, ako je teraz normálny vzduch. Len by to bolo špeciálne ovzdušie, nie normálne ale morálne. Ak by sme však pravidelne v bytoch nevetrali, tú morálnosť by sme mohli ľahko vydýchať a neprešli by sme samokontrolou. A preto by bolo veľmi dôležité vždy ráno, keď sa zobudíme, poriadne vyvetrať.

Keď už bude to správne nevydýchané ovzdušie v byte, môžeme uskutočniť samokontrolu. Vyzlečieme sa donaha a dôkladne sa pred zrkadlom skontrolujeme, či sme dostatočne morálni, či nám zaberá tá špeciálna látka z toho ovzdušia. Ak zistíme, že ešte nie sme dosť morálni, musíme si ešte na chvíľu ľahnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom, keď sa opäť prekontrolujeme pred zrkadlom a budeme vyzerať ako tak morálne, oblečieme sa do šiat a môžeme ísť do práce, do školy... proste niekde do spoločnosti. Ak náhodou v električke neuvoľníme miesto staršiemu, je to zlý signál. Treba okamžite otvoriť všetky okná, lebo je tam zrejme vydýchané ovzdušie a samokontrola je neúčinná.

A úplne super sú aj princípy otvorenosti a tvorivej aktuálnosti, aktívnej výkonnosti na základe adekvátnosti a kompetentnosti. Otvorenosť a tvorivá aktuálnosť je asi niečo ako Nový čas, si myslím. Lebo ak tá aktuálnosť nie je tvorivá, je to zlá aktuálnosť, a teda možno trochu neaktuálnosť. A aktívna výkonnosť musí byť preto aktívna, aby náhodou nebola pasívna a nedajbože neadekvátna a nekompetentná.

SkryťVypnúť reklamu

Na to si treba dávať veľký pozor.

Martin S. Rončák

Martin S. Rončák

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Blázon. Miluje silné preso s mliekom, Piknik a leto. Neznáša zlých a zákerných ľudí, násilie a cviklu. Doraziť ho vedia najmä dôchodcovia v Tescu a pubertálne pipky v kine. Pracuje a študuje. Teda, snaží sa študovať. Jeho konanie sa nedá predvídať. Cez víkend s ním chcete ísť na pivo, on medzičasom zdrhne do Budapešti, Prahy alebo Kokavy nad Rimavicou. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu