Kto je tu šéf?!

Písmo: A- | A+

Chcete denne bicyklovať, pestovať ruže, dokončiť polročnú správu a prihlásiť sa na workshop web dizajnu. Alebo chcete urobiť týždenný nákup, objednať sa na zubnú prehliadku, dočítať tu hrubú knihu a vyleštiť golfové palice. A jesť zdravo a chodiť behať. A urobiť si poriadok v pracovných dokumentoch. Ale dnes nie. Radšej to necháme na zajtra.

Alebo proste na „potom“. Samozrejme, veď na denné bicyklovanie potrebujete profi bicykel a značkové oblečenie. Inak by ste utŕžili hanbu od susedov. Na pestovanie ruží vám chýba priestor aj náradie a vlastne ani neviete čo by ste s nimi robili. Na dokončenie polročnej správy potrebujete pokoj a ticho, ktoré nemáte a okrem toho je toľko iných, urgentnejších správ, ktoré treba dať dokopy. Na workshop radšej nejdete, pretože tam určite budú všetci múdrejší ako vy a budú sa vám smiať keď niečo nebudete vedieť. A golfové palice? Veď vy nemáte čas na golf! Ani na zdravé stravovanie a revíziu dokumentov. Ste zaneprázdnený a unavený. Tak si len na „sekundu“ idete oddýchnuť, skontrolovať maily, uvariť kávu, pozrieť fotky z dovolenky vašej novej kolegyne a 186. časť obľúbeného seriálu. Natlačíte sa čokoládou, možno klobásou, lebo tú ste už dávno nemali...

V koľkých z týchto výhovoriek ste sa našli?

Odkladáte povinnosti na zajtra?
Odkladáte povinnosti na zajtra? 

Vždy, ale úplne vždy, keď chcete urobiť niečo dobré, ozve sa tento vyhovárací hlas.
A nie ste sami! Vážne. Všetci ho máme. Každému z nás sa prihovára tým jemným a upokojujúcim hlasom, ktorý nám hovorí, že sa predsa nič nedeje ak niečo neurobíme hneď teraz. Že všetko môže počkať.
Máloktorí z nás ho dokážu neposlúchať. Tí, ktorí ho ovládať vedia, sú úspešní ľudia. Preto sú úspešní (logické, nie?). Jednoducho ho ignorujú a on tak stráca na sile. Takže aj vy – zaviažte mu ústa, pripútajte ho na stoličku, zatvorte do skrine, zamknite na kľúč a tvárte sa, že neexistuje!
Ak máte radšej strategický boj, navrhujem vám – plánujte a koncentrujte sa.

Vaša stratégia úspechu
Vaša stratégia úspechu 

A. Plán

1. Plánujte týždeň vopred. T.j. v nedeľu večer si pri jahodovom kokteile zoberte do rúk pero a diár a rozplánujte úlohy, o ktorých viete, že vás nasledujúci týždeň čakajú. Ak preferujete digitálny plán, píšte do tabletu či mobilu. Použite aplikácie na uľahčenie organizácie času. Existuje ich množstvo, nájdite si tú vašu. 25 minút plánovania vám ušetrí hodiny chaosu a stresu v týždni. Vyskúšané!

2. V rámci skorého vstávania a prípravy na nastávajúci deň (článok „Drzé otázky“ http://rosiarova.blog.sme.sk/c/352414/Drze-otazky.html) si do príslušného denného plánu dopĺňajte úlohy. Naplánujte si priebeh dňa. Rozmýšľajte čo najefektívnejšie. Robíte to pre seba.

3. Musíte si uvedomiť priority. Ktoré sú neodkladné a najdôležitejšie úlohy, a ktoré, naopak, môžu v prípadnom časovom strese počkať? Najťažšie úlohy si plánujte vždy na ZAČIATOK dňa. Nebudete mať predsa celý deň hrču v hrdle z nepríjemného telefonátu, ktorý musíte poobede vybaviť. Vyriešite to hneď ráno a pekný deň máte pred sebou.

4. Riaďte sa podľa plánu!

B. Koncentrácia

Viete čo musíte a mali by ste urobiť. Ibaže kamaráti vás volajú na futbal, sestra na koncert, kolega na kávu atď atď. Vy musíte vedieť, prečo radšej zostanete doma a budete pracovať alebo študovať nové projekty, skúšať nové postupy, plniť si plán, ktorý ste si určili. 
Nemusíte milovať tie nepríjemné veci ako skoré vstávanie, pocit, keď sa vám niečo nedarí a podobne, ale musíte milovať myšlienku toho, prečo to robíte. Váš cieľ, vaše vízie a sny vás musia sprevádzať každý jeden deň a pri každej aktivite ich majte pred sebou. Nenechávajte sa rozptyľovať. Ak sa ozve nejaký hlas, len sa opýtajte sám seba: „kto je tu šéf?!“.

Musíte milovať myšlienku toho, prečo to robíte
Musíte milovať myšlienku toho, prečo to robíte 
Skryť Zatvoriť reklamu