Odstrihnite si pupočnú šnúru

Pripomínajú. Pália. Provokujú. Paralyzujú. Občas rozplačú. Sú ukryté vo veľkom či malom kútiku vášho vnútra. Zahnívajú, a pomaly, sofistikovane rastú. Pohlcujú vás. Vaše spomienky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Áno, spomienky na: prečo som vtedy nezasiahol? prečo som vtedy nepomohol? prečo som to vtedy urobil? prečo som vtedy nezačal? prečo som to vtedy vzdal? prečo som si vtedy nenechal poradiť? prečo som bol vtedy egoistický? prečo som sa vtedy znížil k niečomu takému? prečo mi to vtedy bolo jedno?

Kedy? Vo vašej minulosti.

S niektorými vecami je ťažké žiť, však? A myslíte si, že tým, že sa budete tváriť, že sa to nikdy nestalo, to zmizne? Že sa len tak jedného ďalšieho rovnakého dňa zobudíte a nebude vám to zväzovať ruky? Zase chcete klamať samého seba? Áno, ste v tom dobrý, ale nepodarí sa vám to.
Ak máte dosť svojho života, svojich blbých spomienok a minulých zlyhaní, tak konečne zatvorte ústa, prestaňte sa ľutovať a počúvajte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý človek má svoju minulosť. Vy, ja, váš perfektný sused, alebo jeho rozmaznaná žena (alebo vaša perfektná suseda a jej rozmaznaný muž). Na celej planéte neexistuje jedna jediná osoba bez minulosti. A každá z nich v nej má niečo, na čo práve nie je hrdá. Vy nie ste žiadnou výnimkou.

To je fakt.

Minulosť môže byť „taká v pohode", zlá, alebo úplne otrasná. Ale je vaša. Ona vás dostala tam, kde ste teraz. Každá chyba, ktorú ste kedy urobili, vás sformovala. Vďaka nej ste to vy. S chybami, ale vy. Unikátny.

To je ďalší fakt.

Ak sa chcete pohnúť ďalej, musíte sa od vašej minulosti odpútať. To totiž robia víťazi. Tí, ktorí sa donekonečna viažu na svoju nepodarenú minulosť, nikdy nevyhrajú.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt číslo 3. Najdôležitejší.

Takže sa vás pýtam: chcete vo vašom živote vyhrávať?
Tak sa neľutujte! Nerobte zo seba obeť svojej minulosti. Obeť všetkého čo sa kedy stalo. Ľútosť je činnosťou, na ktorú vy teraz nemáte čas!
Na to, aby ste sa pohli ďalej, musíte urobiť dva kroky (áno vy, hádam ste si nemysleli, že príde niekto a zázračne vás vyslobodí z problémov, ktoré máte):

1. Akceptácia: Prijmite svoju minulosť. Píšem prijmite, nie skúste prijať. Takže to skrátka akceptujte ako súčasť svojho života. Postavte sa za svoje chyby. Neskrývajte sa pred nimi. Netvárte sa, že sa nestali. Urobili ste ich vy. A tiež vy ich už nikdy opakovať nebudete. Bodka.

SkryťVypnúť reklamu

2. Separácia: Odpútajte sa od vašej minulosti. Začnite žiť bez toho, že vás nepríjemne spomienky na seba samého obmedzujú. Dnes už nie ste ten istý človek spred xy rokov, ktorý urobil/neurobil vec xy. Dnes ste nový človek, s novými skúsenosťami, schopnosťami, úspechmi. Toto je teraz dôležité.

Na to, aby ste sa minulosti zbavili, vám ponúkam jedno krátke, rýchle a účinné cvičenie. Postavte sa k nemu ako k dôležitému aktu. Lebo ním je.
Zoberte si do rúk čistú stránku papiera. Na šírku. Prehnite na polovice. Pripravte si pero, starý časopis, nožnice. Na stôl položte časopis (najhrubší aký ste našli). Naň si slávnostne položte biely papier. V strede vidíte čiaru, ktorú ste vytvorili prehnutím a ktorá ho rozdeľuje na dve osobitné časti. Zhlboka sa nadýchnite a na ľavú stranu papiera napíšte všetky veci, ktoré vás na vašom minulom živote trápia. Ktoré neviete sám sebe odpustiť. Za ktoré sa hanbíte. Nehodnoťte. Neškrtajte. Nerozmýšľajte. Píšete pre seba. Ak máte paranoju a domnievate sa, že by ste v návale svojich čiernych spomienok stratili vedomie a dotyčný záchranca by si ich mohol prečítať, zamknite sa. Je mi to jedno, urobte hocičo, ale napíšte všetko! Prestrihnite papier v strede. Prečítajte si, čo ste napísali.

SkryťVypnúť reklamu

Tie spomienky vás dostali, že?

Tak s nimi skoncujte! Zoberte si pero a všetky ich počarbite! Poškrtajte! Zničte! Zoberte si nožnice a rozstrihajte celú polovicu papiera. Alebo ju roztrhajte vlastnými rukami. Celou vašou silou a zlosťou, ktorú vám spôsobujú. Nech po nich nezostane NIČ! Nedarujte im to!

Ich zbytky zahoďte do koša.

Len čo sa upokojíte a pominú bojové vášne, pozrite sa na čistú polovicu papiera, ktorá vám zostala.

Vaša tabula rasa.

Blahoželám! Práve ste si odstrihli pupočnú šnúru a dnes je prvý deň vášho nového života. Dnes začínate odznova. Začínate žiť tak, ako ste vždy chceli. Pretože ak aj minulosť nebola podľa vašich predstáv, neznamená to, že budúcnosť nemôže byť.

Buďte ikonou. Buďte hrdinom. Buďte najlepším, akým viete byť!

Lucia Rosiarová

Lucia Rosiarová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Buď všetkým, čím môžeš byť."Robin Sharma Zoznam autorových rubrík:  INÉMOTIVÁCIACESTOVANIESúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu