Z ekonomického hľadiska : Slovensko sa veľmi dobre naštartovalo, pribudli noví investori, HDP rástlo, proste Slovensko zaznamenalo dynamiký rast ekonomiky v Európe. To sú však len štatistické údaje z jednej strany. A minca má aj stranu druhú a teda tento dynamický rast je na úkor niečoho. Napríklad na úkor toho, že máme jedno z najdrahších palív či jednu z najdrahších energií alebo napríklad dennodenne pre nás potrebné potraviny drahšie ako okolité štáty(aj západnej Európy). Veď v konečnom dôsledku máme aj drahšie mýto ako v Rakúsku či Nemecku.
Z obchodného hľadiska: tým, že fyzicky prestali existovať hranice, sa obchodníkom v importe a exporte začalo viac dariť. Darilo sa im možno až tak dobre, že sa "zrušili" aj hranice serióznosti a čestnosti. Niektorí budú možno vedieť o čom hovorím, keď poviem, že tovar sa kamiónmi preváža napríklad z BA do KE cez Španielsko či Sicíliu, len preto, že sa dá na ňom "niečo" zarobiť(aj keď v konečnom dôsledku to "niečo" bude musieť niekto zaplaiť). EÚ na jednej strane prísne prikazuje v malých predajniach potravín či zeleniny písať krajinu pôvodu, ale zároveň na druhej strane nemá problém dať privilegované právo "vyvoleným" koncernom na výrobky písať vyrobené v EU alebo dokonca stačí vyrobené pre EU....a môžme sa hrať na skrývačky.
Zo spoločenského hľadiska: tým, že sme sa stali "plnohodnotnými" Európanmi, sa nám prirodzene zdvíhlo sebavedomie a tým pádom máme aj právo na každé "naše právo". To znamená, že čím väčší priestor na uplatňovanie svojich práv máme, tým viac toho všetkého využívame - a často aj zneužívame. Paradoxne sme si však podpísaním Lisabonskej zmluvy veľa práv dali zobrať. Dovolím si však tvrdiť, že toľko trestných oznámení a žalôb(čo už sa dnes stáva len frázami) sme tu v minulosti ešte nemali. A ozdobnou perlou toho sú žaloby 150 sudcov(vrátane ministerky spravodlivosti) žalujúcich štát - ešteže majú priestor obrátiť sa na európsky súd. Podobný príklad by som mohol uviesť aj v Európskom parlamente v Bruseli, ktorý nemal problém na konci roka štrajkovať za zvýšenie platov, hoci v Európe či vo svete vládla najväčšia hospodárska kríza za posledné desaťročia s masívnym prepúšťaním ľudí. A napriek všetkému si pred pár dňami odsúhlasili dodatočných 150(byrokratických) pracovných miest a dodatočných 1500€ na iné náklady. Veď na to majú právo,či?
A na záver: Triezvym rozumom bez nadsádzky sme toho až tak príliš nezískali. Myslím si, že určite by žiaden štát v Európe nemal byť "zamknutý", ale na druhej strane tie hranice štátu vytvárajú aj iné virtuálne hranice - ako sú morálne, spoločenské, obchodné, či hranice vôbec úcty človeka k človeku či k spoločnosti. A potom by sme možno ani nepotrebovali vytvárať "umelý" zákon o vlastenectve. Veď akú vlasť si tu máme ctiť?...to by sa dnes v školách musela spievať hymna európska ...
A euro?...veď aj tým zapierame zašu identitu. Prečo chceme všetko globalizovať? Tým, že sme sa takto pomerne rýchlo "predali" a ekonomicky "dobre rozbehli" sme získali len navonok. Skutočné hodnoty ostávajú stále v pozadí. Myslím si, že vždy ja čas sa pre ne vrátiť.
Verím,že euro narobí ešte veľa nedobrého. Dnes by Gréci vôbec nemuseli štrajkovať, nebyť eura a EU. Taktiež ani Slovensko či EÚ by ho nemuseli nútiť prijať nejaké opatrenia. A ani by sme sa nemuseli obávať poklesu meny, keby sme neboli v eurozóne. Ale to je vštko ešte len začiatok...