K včerajšiemu sviatku...že víťazstvu nad fašizmom

Už niekoľko rokov sa mi každoročne pri tomto sviatku žiada vypovedať aspoň pár slov k poznámke v kalendári pri dátume 8.5. Čítajúc červenými písmenkami napísané „Víťazstvo nad fašizmom" sa pýtam, kto vlastne nad kým zvíťazil? Slovensko predsa v 1938 roku za cenu Slovenského štátu podpísalo pakt so samotným fašistickým lídrom - Nemeckom. Neviem, čo si to tu vlastne chceme nahovárať...že tomu tak nebolo? Chápem, keď si takúto poznámku v kalendári uvedie Česko alebo iný okupovaný štát, ale Slovensko, ktoré bolo spojencom Nemecka či fašistického Talianska?...to znie prinajmenšom trošku paradoxne. Myslím, že nám chýba troška pokory si toto priznať. Teraz nejde o to, prečo k takému niečomu vôbec došlo, ide o to si len priznať, že takáto je história, ktorú nemôžeme zmeniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Práve od tohto obdobia - začiatku 2.svetovej vojny je dosť polemiky a klamstva, ktoré je v bývalých komunistických štátoch „udržiavané" až dodnes. Dovolím, si tvrdiť, že len mizivé percento Slovákov vie napríklad, že Poľsko po napadnutí Hitlerom 1.9.1939 bolo 17.9.1939 od východu napadnuté Stalinom - teda červenou armádou. Odporúčam pozrieť si film Katyň, kde je ukázané ako súčasne napríklad v Krakove na jednej strane funguje gestapo a súčasne červená armáda -každý si zatýka „svojich". Takéto historické fakty nevedia ani niektorí učitelia dejepisu - lebo náš „veľký brat" z východu sa dôkladne postaral o to, aby sa takéto veci ani na svet neukázali. Tým, že sme boli spojencami Nemecka, sme samozrejme od juhu takisto napadli Poľsko...no predstavte si, že by sa takáto informácia po vojne objavila v knihách dejepisu, keďže sme po „diplomatickom znovurozdelení Európy" na východ a západ patrili spolu s inými krajinami RVHP pod náš Sovietsky zväz ....a takto tomu malo byť na večné časy, a nikdy inak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemyslím si, že teraz treba za toto obdobie našej histórie niekoho posudzovať či súdiť, avšak s troškou pokory si treba pripomenúť, že tomu bolo tak a nie inak. A ak už si úprimne ako štát chceme uctiť ukončenie 2.svetovej vojny , tak to radšej možno aj tak nazvime.

Jozef Rošťák

Jozef Rošťák

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...som obyčajný človek, ktorého zaujímajú veci aj "za vlastným plotom"... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu