Ako čítať anglické knihy

Viete čo je najťažšie na čítaní anglických kníh? Prekonanie predsudkov pred prečítaním tej prvej....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Jednou z najúčinnejších stratégií ako sa niečo naučiť je čítanie. Nemýľte si ho s bezduchým memorovaním slovíčok, či poučiek. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako niečo vynájsť, či zistiť je pokúsiť sa poprieť doteraz zistené. Na to, aby ste dokázali niečo poprieť, potrebujete základňu určitých vedomostí. Potrebujete zistiť, čo máte chuť poprieť. Ani vedec nejde robiť pokusy bez informačnej základne. Ani kuchár sa nepúšťa do experimentovania, ak nepozná aspoň základné technológie prípravy jedál a vzájomného reagovania jednotlivých surovín pri ich príprave. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si rozšíriť informačnú základňu je hľadať v zahraničných zdrojoch. Nespoliehať sa len na to, čo niekto pretlmočil a ďalší piati z toho recyklovali nejaké publikácie, ale dokázať si tlmočiť sám a hľadať to, čo sám potrebujem. Na to potrebujete znalosti cudzieho jazyka. Pri bádaní a naberaní nových informácií najmä vo vysokoškolskom živote potrebujete angličtinu. Môžeme sa donekonečna hádať o kvalite vysokých škôl u nás, faktom je, že ich umiestnenie v medzinárodných rebríčkoch je na spodných priečkach, prípadne sme hrdí a robíme si okolo toho veľké PR, ak sa do nich vôbec dostaneme. Lenže v kvalite sa nepohneme, ak zostaneme pri akomkoľvek bádaní odkázaní na zdroje a publikácie jednej krajiny. V preklade sa to volá obmedzenosť. V kvalite sa nepohneme, ak si nevstúpime do svedomia a nepripustíme, že začať musí každý od seba, že nestačí, ak si drahé doučovanie z eurofondov zaplatia iba doktorandi alebo profesori. Ak sa chceme pohnúť v kvalite, musí sa každý študent sám z vlastnej iniciatívy naučiť veľmi kvalitne cudzí jazyk a to ešte predtým, než sa pustí do svojej prvej bakalárky. Bodka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou z najúčinnejších stratégií, ako sa definitívne naučiť cudzí jazyk a tým rozšíriť svoje možnosti na nové trhy (všetky možnosti, vrátane sebarealizácie) je začať čítať cudzojazyčné knihy. Čítanie Vám pomôže absorbovať kvantá nových slov, výrazov a slangov z danej problematiky.

Ak ste sa ešte nikdy nepustili do čítania anglickej knihy, zrejme patríte k väčšine ľudí, ktorí nedôverujú svojim znalostiam cudzej reči a obávate sa toho, že nebudete nič rozumieť a v kuse budete nosom v slovníku, čím sa čítanie jednej strany predĺži na niekoľko dní. Pamätáte si, ako plynule ste začali čítať šlabikár vo svojej rodnej reči? Že si robím srandu? Áno, robím. Nepoznám totiž nikoho, kto by na prvý šup začal čítať plynule a nepotreboval farebné fixky na neznáme výrazy a slovník. Čítať budete kostrbato a pomaly...zhruba prvých 30-50 strán. Rovnako ako kedysi v šlabikári, aj tu sa budete zameriavať viac na technickú stránku veci, než na obsah. Ale naučíte sa to a to veľmi rýchlo. Základné čítanie už totiž máte zvládnuté, teraz sa to isté naučiť v cudzej reči.

SkryťVypnúť reklamu

Pre začiatočníkov v anglickom čítaní sú rôzne knihy, ktoré sú napísané jednoduchšou „kuchynskou“ angličtinou. Lenže pozor! Toto platí iba pre beletriu. Pre odbornú literatúru nie. Čítanie beletrie Vám rozšíri znalosti základných fráz, ktoré sa opakujú v mnohých knihách. Chcete rovno začať čítať odborné knihy zo svojej oblasti? Urobíte najlepšie čo môžete. Paradoxne čítanie odbornej literatúry je omnoho jednoduchšie. Kým v beletrii sú používané množstvá prídavných mien a synonymá, v odbornej literatúre sa jedna vec volá rovnako na prvej, ako aj na tridsiatej, či tristopäťdesiatej strane. Keď som bol ešte študentom, mali sme predmet Všeobecná ekonomická teória. Profesori sa nám „vyhrážali“, že máme byť radi, že nemusíme čítať Samuelsona, ale máme výhodu a priam česť učiť sa z dostupných slovenských skrípt. Nedalo mi to a tak som si toho „nešťastníka“ Samuelsona kúpil. Bol napísaný neuveriteľne dobre a čítaval som ho veľmi rád po večeroch. Odporúčam aj Vám začať rovno s odbornou literatúrou, samozrejme z Vašej oblasti. Ak ešte odbor vybraný nemáte, tak začnite dostupnými knihami, označenými ako „bestseller“. Tie sú obvykle napísané jazykom pre masy, teda jednoduchým.

SkryťVypnúť reklamu

Bez poriadneho slovníka sa nezaobídete, najmä na začiatku. Čo už to bude prvých 50 strán, alebo prvých 5 kníh. Ako svoju prvú anglickú knihu si kúpte poriadny slovník, prípadne jeho online verziu. Nespoliehajte sa na google translator, hoci je najrozšírenejší, lebo je zdarma. Nenájdete v ňom podrobné gramatické informácie, ako predložky a slová, s ktorými sa dané slovo viaže pre rôzne použitia, príklady vo vetách, slovný druh...

Každú stranu, ktorú si preložíte si následne aj nahlas prečítajte. Nie preto, aby ste si čochvíľa mohli založiť vlastný youtube kanál, ale kvôli výslovnosti.

A ešte jeden tip na záver: Skvelé online kníhkupectvo s dodaním zdarma kdekoľvek: https://www.bookdepository.com/

SkryťVypnúť reklamu

Ak zvládnete prečítanie komercie, môžete začať s odbornými textami a postupne lustrovať weby s odbornými informáciami a vedeckými štúdiami. Na čítaní anglických kníh existuje iba jedna skutočne ťažká vec. Prekonanie predsudkov pred prečítaním tej prvej.

Zoltán Rózsa

Zoltán Rózsa

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg marketingu a manažmentu, podnikateľ, nadšený cestovateľ a fotograf. Vyučujem ako docent na súkromných aj verejných vysokých školách. Mnohokrát som už dostal otázku, prečo vlastne učím, keď mám svoj vlastný biznis. No práve preto. Lebo môžem.http://www.rozsa.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu