V dnešnej dobe hoaxov, nezmyslov na internete niekedy stačí pozrieť sa „kto to hovorí“, veľmi často to pomôže pochopiť, prečo to hovorí. Keď vám lekár miesto najlepšieho lieku odporúča druhý, často je to preto, že „pracuje“ pre firmu, ktorá ho vyrába. A keď vás kritizuje človek, ktorý desať rokov pracoval vo firme X, vrátane jej dozornej rady, pričom „jeho“ firma skončila vo verejnej súťaži až druhá, tiež to vyvoláva rôzne otázky.

Nezvyknem reagovať na hejterské blogy, málokedy sú totiž vecné a riešia podstatu veci, ktorú kritizujú. Keďže predmet tohto blogu už riešili niektorí poslanci na Mestskom zastupiteľstve, spravím výnimku. Pán Jozef Legény, bývalý dlhoročný zamestnanec a člen dozornej rady firmy Veolia kritizuje spôsob, akým sme vyberali nového dodávateľa tepla. Človek si kladie otázky, či sa snaží sa pomôcť bývalému zamestnávateľovi (ktorý skončil druhý) alebo oddialením uzavretia súťaže chce predĺžiť súčasný stav, ktorý je nevýhodný pre Novomešťanov?
Poďme pekne po poriadku:
Súčasný stav
Dodávateľom tepla v Novom Meste je spoločnosť Novbyt. Ten fungoval len ako dodávateľ, za 20 rokov takmer neinvestoval do infraštruktúry. Nanajvýš odstraňoval najťažšie havárie.
Našťastie, zmluva, ktorú sme zdedili z minulosti, po 20 rokoch vypršala. Preto sme sa rozhodli v transparentnej súťaži nájsť nového dodávateľa tepla.
Súťaž o dodávateľa
Mestská časť pri výbere dodávateľa sledovala najmä záujmy Novomešťanov. Premenené na drobné – aby ľudia mali férovú cenu za teplo. Tú budú mať len vtedy, keď nový prevádzkovateľ investuje do nových kotlov a rozvodov tepla. Ceny energií sú vysoké preto, že rozvody sú z dôvodov na strane doterajšieho dodávateľa tepla v dezolátnom stave a dochádza k častým poruchám dodávky.
Súťaž na dodávateľa prebehla tzv. koncesným dialógom - v rámci súťaže teda jednotliví uchádzači predkladali vlastné návrhy a až tie vyústili do textu koncesnej zmluvy a ostatných podmienok verejného obstarávania (napr. doba po ktorú sa nesmie zvýšiť fixná zložka ceny tepla).
Spôsob vyhlásenia verejného obstarávania bol konzultovaný s Úradom pre verejné obstarávanie, boli s nimi oboznámení všetci účastníci súťaže. Nik z uchádzačov, ktorí splnili podmienky súťaže, nemal žiadne námietky.
Pôvodne prejavilo záujem zapojiť sa do súťaže päť uchádzačov. Záujem o účasť v súťaži mala aj Bratislavská teplárenská spoločnosť, ktorá však nepredložila požadované doklady a preto bola zo súťaže vyradená.
Kritériá súťaže
Kritériá súťaže a to ako boli nastavené, sú dôležité z viacerých dôvodov, preto sa pozriem na každý samostatne:
Cena tepla – toto kritérium malo najväčšiu váhu – najviac bodov získal ten, kto ponúkol najnižšiu cenu. Rozdiel medzi najnižšou cenou a najvyššou cenou bol 1,5 percenta. Pri byte veľkosti 70 m2 to znamená, že zálohové platby za teplo môžu stúpnuť o 0,54 eura za mesiac. Dá sa preto predpokladať, že zmenou dodávateľa tepla sa vôbec nezmenia zálohové platby. Lebo rozdiel medzi súčasnou cenou tepla a budúcou cenou je absolútne minimálny.
Ak by bolo kritérium len cena bez ohľadu na investície, tak by MČ vôbec neochránila odberateľov tepla. Straty tepla by narastali, pokračovalo by odpájanie odberateľov až by na CZT ostali len tí, ktorí sa nemôžu odpojiť. A im by cena za teplo ešte vzrástla.Výška investícií – toto kritérium malo druhú najnižšiu váhu. Je to zásadná položka, pretože tepelné rozvody sú v dezolátnom stave a úniky tepla sú približne 30%. Dochádza k častým poruchám pri dodávke tepla. Prečo? Normovaná životnosť tepelných zariadení je 40 rokov, pričom rozvody mestskej časti majú v priemere 60 rokov. Aj preto sa viac ako 40 objektov odpojilo od centrálneho vykurovania, čo viedlo k tomu, že postupne rástla fixná zložka ceny tepla. To znamená, že na tie isté náklady sa muselo skladať stále menej odberateľov.
Nájomné – je logické, že zákony ukladajú obciam, aby sa o svoj majetok starali, aby ho zhodnocovali. Dodávateľ tepla tak mestskej časti – nám všetkým zaplatí ročne 96 000 eur. Túto sumu v plnej výške využijeme na zvýšenie dotácie pre škôlky, školské družiny na základných školách a školské jedálne.
Mestská časť nastavila férové podmienky súťaže, keď myslela na ochranu odberateľov, ako aj na ochranu svojho majetku. Preto medzi súťažnými podmienkami je uvedené, že cena tepla má byť zachovaná a nemôže výrazne rásť oproti súčasnej cene. A napriek vysokým investíciám, v miliónoch eur, víťaz súťaže nesmie po dobu 120 mesiacov zmluvy (10 rokov) zvýšiť fixnú zložku ceny tepla a celú sumu investícií musí preinvestovať v prvých piatich rokoch zmluvy.
Celá súťaž prebehla transparentne. Mestská časť vytvorila komisiu odborníkov v tepelnej energetike, ktorí celý proces verejného obstarávania s mestskou časťou konzultovali a nad na celý proces dohliadal Úrad pre verejné obstarávanie.
Súťaž vygenerovala najlepšieho prevádzkovateľa a dodávateľa tepla. S tým súvisí aj skutočnosť, že v najbližších rokoch budeme my Novomešťania znášať určité nepohodlie – nevyhnutná výmena potrubí totiž bude spojená s rozkopávkami. To je daň za významné zvýšenie efektívnosti výroby a dodávky tepla, zníženie únikov tepla a porúch na minimum.
V súťaži sme sa nakoniec rozhodovali medzi dvomi dobrými voľbami. Obe firmy sú skúsené, majú prostriedky na to, aby ich u nás investovali a v konečnom dôsledku predložili takmer identické ponuky. Nech by vyhrala jedna alebo druhá, v porovnaní so súčasným dodávateľom sú obe výhrou.
Neúspešný súťažiaci podal námietku na Úrad pre verejné obstarávanie. Vzhľadom na vyššie spomenuté fakty, som presvedčený, že potvrdí správnosť nášho postupu.