Domy Novej Nádeje

Noví ľudia prinášajú nové nápady a nové riešenia. Podporme spoločný projekt vzájomnej pomoci „Domy Novej Nádeje“. Prestaňme byť ľahostajný k tým, ktorý potrebujú našu pomoc a dostali sa z rôznych dôvodov do sociálnych problémov, ktoré si sami nezavinili a ocitli sa v sociálnej priepasti a to len vďaka nezáujmu súčasných politikov a predstaviteľov  súčasných samosprávnych krajov. Dnes sa stali rukojemníkmi súčasnej politiky nášho štátu. Ide najmä o našich starkých, slobodné mamičky a ich deti.  Ide o program vzájomnej pomoci a spájanie generácií, spolužitie seniorov a slobodných mamičiek odkázaných na sociálne programy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Myšlienkou Romana Ruhiga a kandidátov do VÚC za NOVÝ PARLAMENT je:

Vybudovať domy vzájomnej pomoci, ktoré by boli určené na spolužitie novej rodiny, ktorú stratili. Zámerom pomoci je budovanie integrovaného bývanie seniorov, ktorí sú umiestňovaní v zariadeniach sociálnych služieb so slobodnými mamičkami s deťmi, ktoré z ekonomických či iných dôvodov si nemôžu dovoliť vlastné bývanie.“

Podľa informácií na stránke Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) je v zriaďovateľskej pôsobnosti 15 zariadení sociálnych služieb, ktoré sú napojené na rozpočet BSK.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z toho zariadenia pre seniorov sú 3 s kapacitou 306 osôb a domov sociálnych služieb je 15 s kapacitou 1095 kde sa síce nachádza disproporcia v údajoch. Avšak táto disproporcia pre nás v tomto momente nie je podstatná. Z ďalších dostupných informácií vieme, že BSK má internáty, ktoré sú v dezolátnom stave a nevyužívajú sa dostatočne podľa ich určenia. To by mohli byť práve prvé pilotné projekty nových „Domov Novej Nádeje“.

Niekto si môže položiť otázku, prečo kombinácia týchto generácií?

Aj v bežnom živote obyvateľov bez sociálnych problémov sa môžu niekedy ľudia ocitnúť v ťažkostiach, ktoré mohli vzniknúť vždy z iného dôvodu aj bez ich priameho zapríčinenia.

SkryťVypnúť reklamu

Zastávame názor, že je potrebné spájať ľudí a budovať rodinu. Veď rodina je základom spoločnosti. Ide o tri generácie: starkí, deti(rodičia) a vnúčatá. Aj v tomto prípade vidíme novú iskričku nádeje pre našich starších obyvateľov ako aj pre slobodné mamičky s deťmi, ktorí si takto môžu nájsť novú rodinu a vzájomne si pomáhať. Mamička nemôže isť do práce, nakoľko nemá komu zveriť svoju ratolesť – dieťa pokiaľ nie je školopovinné. Takýmto spôsobom sa bieda a sociálna odkázanosť prehlbuje. Na druhej strane dôchodca odkázaný na sociálny program sa zasa cíti byť nepotrebný a podlieha rôznym depresiám. Po získaní vzájomnej dôvery a spoznávaní sa, môžu nájsť oporu vzájomnej symbiózy, matka pre svoje dieťa nového starého rodiča a starkí zase svoje dieťa a vnúča. Verím, že starým alebo starším ľuďom je potrebné zmeniť myšlienky a dať im možnosť, ktorú nemajú ako iné rodiny, stretávať sa so svojimi vnúčatami.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel medzi dôchodcami umiestnenými v zariadeniach pre seniorov a seniormi žijúcimi u jedného zo svojich detí v domácnosti im zväčša finančne vypomôžu. Každý nemá takú príležitosť a preto je štát a verejná správa, samosprávne kraje, povinné hľadať všetky možné dostupné prostriedky pre tých, ktorý si zaslúžia našu pozornosť. Takýmto spôsobom dosiahneme nielen spájanie rodín a návrat k základom dobrého štátu, ktorého má byť práve rodina, ale aj možnosť dostať sa zo sociálnych problémov matkám s deťmi. Veď ak bude mať matka príležitosť, že sa v jej neprítomnosti má kto postarať o jej ratolesť, môže bez stresu ísť do práce, ktorú si v dnešnom živote nemala možnosť nájsť, lebo nemala komu zveriť svoje dieťa. Takýmto spôsobom je možné, aby sa matka dostala opäť do spoločnosti zoznámiť sa s novými ľuďmi a získala prácou finančné prostriedky na živobytie pre seba a svoje dieťa, prípadne pomoc nového suplujúceho rodiča, starého rodiča pre svoje dieťa a s možnosťou postaviť sa na vlastné nohy. Veď kto chce žiť sám a byť odkázaný na sociálne dávky? Našou prioritou je podporiť v prípade záujmu aj takýto typ pomoci a využiť program „Domy Novej Nádeje“.

SkryťVypnúť reklamu

Určite je potrebné dostávať do povedomia aj tento nový rodinný typ vzájomného spolužitia, s možnosťou slobodnej voľby pre jednotlivcov, okrem súčasného systému, ktorý podľa súčasných politikov funguje avšak s problémami. Súčasní dôchodcovia umiestnení v zariadeniach pre seniorov nemajú dostatok finančných prostriedkov aby platili poplatky, ktoré vyžaduje BSK. Viď súčasný problém v zariadení seniorov v Mestskej časti Rača v Bratislave.

Nedá sa pozerať na arogantnosť súčasného - Bratislavského samosprávneho kraja treba to zmeniť.

Viď článok súvisiaci s problémom v zariadení pre seniorov Rača.

http://www.teraz.sk/regiony/dochodcovia-raca-ubytovanie-sud/55259-clanok.html

Bc.Roman Ruhig

Kandidát na predsedu (župana) Bratislavského samosprávneho kraja

Roman Ruhig

Roman Ruhig

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa v Bratislave. Do svojich 17 rokov som hral futbalovú ligu. Hrával som futbal za Slovan Bratislava , TJ Vinohrady, Lyžoval som za lyžiarsky klub TJ Dunaj. Vyštudoval som energetiku- postupne som si rozšíril teoretické a praktické skúsenosti v oblasti stavebníctva- Banské inžinierstvo, Bezpečnostných služieb, Skončil som druhý stupeň právnickej fakulty. Držím sa pravidiel: Ži a nechaj žiť, Pomáhaj tým čo to najviac potrebujú a nikdy za to nič nečakaj. Dobrá rada nad zlato. V jednote je sila, nikdy nebuď sebec. Zachráňme to čo sa ešte dá zachrániť.Je potrebné sa začať spájať za lepšiu životnú úroveň všetkých ľudí žijúcich na SlovenskuPodporujem politické strany Nový Parlament a Právo a Spravodlivosť Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu