Amsterdam na 1 deň a kvetinový Keukenhof

„Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie“ - veta, s ktorou sa niektorí ľudia stotožňujú, iní zase až tak veľmi nie. Ak idete do Holandska, je potrebné rátať s nie príliš ideálnym počasím, no aj tak tu môže mať človek krásny čas.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Holandsko susedí s Nemeckom, Belgickom a severnú hranicu krajiny obmýva Severné more. Aj preto tu prevláda oceánske podnebie, čo znamená, že zimy nie sú až tak studené, letá nie sú príliš teplé a je tu aj pomerne vysoký úhrn zrážok. Taký bol presne aj náš víkendový výlet do Amsterdamu a kvetinového raja Keukenhof - upršaný, veterný a teplotne od Slovenska takmer o 15 stupňov chladnejší. Napriek tomu sme si vysoko užili krásu a atmosféru tejto konštitučnej monarchie (aj keď keby nám trošku zasvietilo slniečko, tak by sme sa určite nesťažovali). :)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Amsterdam

Amsterdam je mesto, ktoré netreba špeciálne predstavovať. Toto hlavné a zároveň aj najväčšie mesto Holandska je známe najmä galériami svetoznámych umelcov, vysokým množstvom múzeí, legalizovanou prostitúciou v „štvrti červených svetiel" a predajom marihuany v podnikoch označovaných ako coffeshop. Prezývku „Benátky severu" dostalo toto mesto kvôli systému polkruhových kanálov (grachtov) a je tu dokonca aj viac mostov ako v samotných Benátkach. Z prívlastkov naj môžem spomenúť dva - Amsterdam je údajne najmultikulturálnejšie mesto na svete (žije tu približne 177 národnosti) a taktiež aj najdrahšie mesto Holandska (vzhľadom na vysoký počet turistov). Aj z toho dôvodu, ak nechcete investovať do drahých hotelov, je lepšie ísť cestou alternatívnych možností ubytovania ako napr. Couchsurfing, Airbnb, hostely a pod. Stravovanie nie je o nič lacnejšie, ak však chcete ochutnať niečo holandské, tak vyhľadajte FEBO - holandský fastfood, kde si z automatu môžete dať napr. krokety (šúľok v trojobale s rôznymi príchuťami). Ďalšou možnosťou je skočiť do jedného z mnohých obchodov syrov a skúsiť rôzne druhy alebo skúsiť nejakú špecialitu v stánkoch na trhu (vafle, miestne hranolky,..).

SkryťVypnúť reklamu

Dobrým východiskovým bodom na prehliadku mesta je hlavná železničná stanica Centraal Station. Tu sa nachádza turistické informačné centrum, kde je dobre si zobrať mapku mesta, ktorá sa určite zíde, kedže orientácia v meste môže byť zo začiatku zložitejšia (všade takmer totožná architektúra a kanál). Ak neplánujete prejsť si mesto vo vlastnej réžii a radšej by ste šli so sprievodcom, tak tzv. free walking tours začínajú práve pred touto stanicou. Okrem toho tu tiež môžete začať vyhliadkovú plavbu jednou zo spoločností, ktoré tieto služby ponúkajú. Je viacero možností plavieb a cena na osobu začína od 13€.

SkryťVypnúť reklamu
Centraal Station je dobrý štartovací bod
Centraal Station je dobrý štartovací bod (zdroj: Eva Runová)

My sme sa rozhodli ísť západne od stanice, kde máme našu prvú zástavku pri dome na ulici Singel 7. Ide o dom s najužšou fasádou, ktorá je široká niečo cez 1 meter. Akokoľvek, je to len zadná časť domu, tá predná je samozrejme širšia. Najužší dom (široký 2,02 m) otvorený pre verejnosť ako najmenšia čajovňa v Amsterame sa nachádza takmer 1,5 km východne odtiaľto na ulici Oude Hoogstraat 22. A do tretice v tejto kategórii, ulica Trompettersteeg je amsterdamská najužšia ulica so šírkou 1 meter. Od Singel 7 pokračujeme západne na ulicu Prinsengracht k domu číslo 263, ktorý je známy pod názvom Dom Anny Frankovej. Príbeh židovského dievčaťa z Nemecka, ktoré sa so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny práve v tomto dome, no pred koncom vojny bol tento úkryt po vyše dvoch rokoch prezradený a Anna nakoniec tesne pred skončením vojny v roku 1945 zomiera v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Jej denník, ktorý si písala počas ukrývania sa sa stal svetoznámym, keď bol po vojne zverejnený. Dostať lístky do tohto múzea je dosť náročné. Online lístky na oficiálnej stránke bývajú mesiac dopredu vypredané a jedinou možnosťou je potom vystáť si niekoľkohodinovú radu pred vchodom do múzea. Neďaleko domu sa na adrese Prinsengracht 279a  nachádza kostol Westerkerk, ktorý sa môže pýšiť najvyššou kostolnou vežou v Amsterdame (85 m). Ak je záujem, je možnosť ísť hore na vežu za poplatok 7,50 €. Vedľa kostola na Westermarkt sa nachádza aj socha spomínanej Anny Frankovej.

SkryťVypnúť reklamu
Dom č.7 na ulici Singel má najužšiu fasádu
Dom č.7 na ulici Singel má najužšiu fasádu (zdroj: Eva Runová)
V tomto dome sa odohral silný príbeh
V tomto dome sa odohral silný príbeh (zdroj: Eva Runová)
Kostol Westerkerk a najvyššia amsterdamská kostolná veža
Kostol Westerkerk a najvyššia amsterdamská kostolná veža (zdroj: Eva Runová)
Socha Anny Frankovej
Socha Anny Frankovej (zdroj: Tomáš Runa)

Odtiaľto sa presúvame do „južnej časti" od stanice, kde sa nenápadným vchodom z námestia Spui dostaneme na stredoveké nádvorie Begijnhof, označované taktiež ako oáza pokoja v centre Amsterdamu. Nachádzajú sa tu domy prevažne zo 14. storočia s krásne upravenými predzáhradkami, 2 kostoly a skutočne pokojná a príjemná atmosféra. Dom číslo 34 na území tohto bývalého kláštora bol postavený v roku 1425 a je to najstaršie zachovaná stavba z dreva v Holandsku. Otvorené denne 9:00-17:00 h, vstup zadarmo. Na skok, okolo 500 metrov od Begijnhofu je Bloemenmarkt, kde okrem cibúľ tulipánov si môže človek zakúpiť aj iné suveníry s holandskou, resp. amsterdamskou tématikou. Smerom ešte viac na juh sa nachádzajú amsterdamské skvosty. Vondelpark je najväčší a najkrajší park mesta, taktiež sa mu hovorí zelené pľúca Amsterdamu. V prípade pekného počasia je toto miesto veľmi obľúbené na relaxovanie, hranie športov, piknik, ale aj koncerty, ktoré sa konajú pod holým nebom pri divadle. V blízkosti Vondelparku je Museumplein - verejný priestor, ktorý obklopujú významné budovy, ako napríklad Rijksmuseum (najväčšie múzeum Holandska, významné diela umelcov zo 17.storočia), Van Gogh Museum, koncertná sieň Kráľovského orchestra Concertgebouw, Stedelijkmuseum a iné. Pred Rijksmuseum je aj turisticky obľúbený nápis I am sterdam, kde sa ľudia radi fotia. Je to jeden z troch nápisov. Druhý sa nachádza pred budovou letiska Schiphol a tretí je mobilný a na určitý čas mení svoju lokalitu.

Nenápadný vchod skrýva vo vnútri veľké prekvapenie
Nenápadný vchod skrýva vo vnútri veľké prekvapenie (zdroj: Eva Runová)
Protestantský kostol v Begijnhofe
Protestantský kostol v Begijnhofe (zdroj: Eva Runová)
Pokoj a ticho v centre veľkého mesta
Pokoj a ticho v centre veľkého mesta (zdroj: Eva Runová)
Niektoré domy to majú dosť nahnuté
Niektoré domy to majú dosť nahnuté (zdroj: Eva Runová)
Všade samé kvety a suveníry
Všade samé kvety a suveníry (zdroj: Eva Runová)
Rijksmuseum a fontána, kde sa radi zabávajú turisti. Tiež sme neodolali a vliezli sme tam :)
Rijksmuseum a fontána, kde sa radi zabávajú turisti. Tiež sme neodolali a vliezli sme tam :) (zdroj: Eva Runová)
„I am sterdam" pred Rijksmuseum
„I am sterdam" pred Rijksmuseum (zdroj: Marianna Runová)

Potom sa môžeme pobrať posledným smerom v rámci našej okružnej pešej prehliadky, a síce smerom na východ od stanice Centraal. Cestou môžeme naraziť na most Magere Brug. Zo všetkých priblížne 1500 mostov je najslávnejší. Okrem toho, že tento most večer ožaruje 1 200 žiaroviek si „zahral" aj v niekoľkých filmoch, ako napríklad v bondovke Diamanty sú večné z roku 1971. Kúsok od Magere Brug bola v roku 2009 otvorená za účasti holandskej kráľovnej Beatrix a ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva „pobočka" svetoznámej petrohradskej Ermitáže. Ak ste vyhladli alebo vysmädli, tak sa zastavte v neďalekom bare, v ktorom by ste mali pochodiť aj so slovenčinou. Na adrese Amstel 14 sa totiž vyskytuje jediný česko-slovenský bar v celom Holandsku. Ideme späť k hlavnej stanici Centraal, kde máme naplánované navštíviť ďalšie miesta, no vzhľadom na intenzívnejší dážď a zhoršujúcu sa viditeľnosť škrtáme tieto miesta z nášho listu. Mali sme v pláne 2 vyhliadkové ciele: terasová strecha na vedeckom múzeu NEMO a najvyššie poschodie vo verejnej knižnici Openbare Bibliotheek. V blízkosti týchto dvoch budov je aj námorné múzeum Het Scheepvaartmuseum, pred ktorým kotví replika plachetnice Východoindickej spoločnosti. 

Magere Brug je dobré navštíviť najmä, keď sa zotmie
Magere Brug je dobré navštíviť najmä, keď sa zotmie (zdroj: Tomáš Runa)
Holandská Ermitáž
Holandská Ermitáž (zdroj: Eva Runová)
Jediný svojho druhu v celom Holandsku
Jediný svojho druhu v celom Holandsku (zdroj: Tomáš Runa)

Amsterdam rozhodne nie je mesto na jeden deň, obzvlášť, ak plánujete navštíviť jednu z galérií, múzeí alebo iných zaujímavých miest. Navyše, mať tak viac času, tak existuje ešte veľa iných miest, ktoré stoja za návštevu a neboli tu ešte spomenuté, ako napríklad: botanická záhrada Hortus Botanical (jedna z najstarších na svete, Plantage Middenlaan 2A), námestie Dam (Kráľovský palác, Múzeum voskových figurín Madame Tussaud, národný pamätník), severná časť mesta Noord (s kompou cez rieku zadarmo od Centraal), štvrť Jordaan, pláž Blijburg (električka č.26 na konečnú), iné múzea ako Micropia (Plantage Kerklaan 38-40), Tassenmuseum Henrijke (Herengracht 573), múzeum Amstelkring (Oudezijds Voorburgwal 38),...trhy a mnoho iných atrakcií podľa vlastnej chuti.

Amsterdam ponúka veľa možností
Amsterdam ponúka veľa možností (zdroj: Eva Runová)

Holandsko je okrem syrov, tulipánov, drevákov známe aj veternými mlynmi. Aj v Amsterdame sa nachádzajú, je ich 8. Dokonca neďaleko Amsterdamu (15 km) je skanzen Zaanse Schans, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Všetky amsterdamské mlyny sú pochopiteľne krásne, no najzaujímavejšie sú podľa mňa mlyn De Gooyer (možnosť ochutnať miestne pivo v pivovare ‘t IJ brewery, Funenkade 5) a Molen van Sloten (Akersluis 10) - je stále v prevádzke, slúži ako odvodňovací mlyn a je jediný amsterdamský mlyn otvorený pre verejnosť spojený s múzeom. Nachádza na južnom okraji mesta s dobrou dostupnosťou z centra s električkou číslo 2 na konečnú zástavku. Mali sme tú česť bývať cca 500 metrov od tohto mlyna!

Molen van Sloten - otvorený denne 10-17 (posledný vstup 16:30)
Molen van Sloten - otvorený denne 10-17 (posledný vstup 16:30) (zdroj: Eva Runová)
Rembrandt van Rijn a jeho žena Saskia van Uylenburgh
Rembrandt van Rijn a jeho žena Saskia van Uylenburgh (zdroj: Eva Runová)
Jediný mlyn v Amsterdame, ktorý je otvorený pre verejnosť
Jediný mlyn v Amsterdame, ktorý je otvorený pre verejnosť (zdroj: Tomáš Runa)
Kuiperijmuseum - múzeum súdov vedľa mlyna
Kuiperijmuseum - múzeum súdov vedľa mlyna (zdroj: Eva Runová)

Keukenhof

Záhrada Európy, jedna z najviac fotografovaných turistických atrakcií na svete, najkrajšia jarná záhrada sveta - tak sa zvykne označovať najväčší kvetinový park v Európe Keukenhof, ktrorý nájdeme pri obci Lisse vzdialenej od Amsterdamu 40 km. Areál, ktorý je „domovom" pre vyše 7 miliónov tulipánov, narcisov, hyacint a iných cibuľovitých kvetín si užijú nielen milovníci flóry, estetiky a oddychu, ale aj deti, nakoľko sú tu ihriská, malá zoo a iné atrakcie. Park otvorený každoročne na 8 týždňov (od konca marca do polovice mája) priláka vždy veľa návštevníkov, no to sa pomerne celkom stratí na ploche 32 hektárov. Každý rok sa mení aj téma výzdoby parku, pre rok 2018 to je „Romantika v kvetoch". Žiaľ, ani v Keukenhofe nám počasie veľmi nevyšlo a celý čas pršalo, no napriek tomu to bol krásny pôžitok a človek pomaly aj zabudol, že prší, lebo tá atmosféra totálne prevýšila zlé počasie.

Romantika v kvetoch - téma Keukenhofu pre rok 2018
Romantika v kvetoch - téma Keukenhofu pre rok 2018 (zdroj: facebook @visitkeukenhof)

↓ Ponorte sa do atmosféry Keukenhofu prostredníctvom tohto albumu ↓

Máte otázky ohľadom dopravy, ubytovania, čohokoľvek? Napíšte mi na mail runa.tomas@gmail.com

Ak sa vám blog páčil, pokojne kliknite na "Zvýšte karmu" pod diskusiou :)

TR

Tomáš Runa

Tomáš Runa

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vitajte! Volám sa Tomáš a som závislý na objavovaní nových miest, spoznávaní ľudí a skúmaní sveta ako takého. Táto „diagnóza“ sa volá vášeň k cestovaniu a vďaka nej sa mi podarilo navštíviť a preskúmať krásy Slovenska a ostatných krajín. Mojim snom je navštíviť každú európsku krajinu, zatiaľ ich mám na účte 27. Cestovanie človeka obohacuje o nové zážitky, priateľstvá a obohacuje aj myseľ o nové vedomosti a poznatky. Je to rozhodne radosť a hovorí sa, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť – preto som sa rozhodol písať blogy a podeliť sa o to a snáď inšpirovať. Prajem príjemné čítanie a šťastnú cestu! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu